Aυξομοιωση φλογας και μαυρισμα τζαμιου

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137828 από rose
:blink: σας παρακαλω βοηθηστε με ειμαι καινουργια χρηστρια μιας αεροθερμης σομπας πελλετ king . βαλαμε το μπουρι στι τζακι με οριζοντιο τμημα 1 μετρο και καθετο 2 μετρα. μετα απο 5 ωρες καυσης το τζαμι μου μαυρισε και η σομπα εσβησε. Επισης η φλογα μια δυναμωνει και μια χαμηλωνει αλλλα ζεστη βγαζει ικανοποιητικη. χρησιμοποιησα βουλγαρικο πελλετ technowood . τι να κανω? μυρωδια δεν υπαρχει στο σπιτι , βαζω φωτο απο τις σωληνες μηπως φταιει η καμπυλη που κανει μεχρι να ανεβει στο γεισο του τζακιου? μηπως πρεπει να ανεβασω την σομπα σε ιδιο υψος με το τζακι ωστε να φευγει ευθεια και μετα καθετα στην καμιναδα?
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by rose.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137829 από theoilia
Η αυξομείωση της φλόγας είναι κάτι χαρακτηρηστικό στις σόμπες πέλλλετ και δεν πρέπει να σε ανησυχεί.Τώρα για τα υπόλοιπα που λες προφανώς πρέπει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις στην σόμπα σου με την βοήθεια αυτού που σου έκανε την εγκατάσταση ή αυτού που στην πούλησε.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137830 από rose
ευχαριστω πολυ που απαντησες. την σομπα την πηραμε μονοι μας και την εγκαταστησαμε. οποτε μονοι πρεπει να προσπαθησουμε. καθε ποτε πρεπει να μαυριζει το τζαμι κανονικα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137831 από dimlyk
καλως ηρθες φιλη μας :)
κατ αρχην αυτα τα μπουρια καλο θα ηταν να αλλαχτουν με λεια ανοξειδωτα
το γρηγορο μαυρισμα σημαινει κακη καυση (το μαυρισμα γενικα δεν αποφευγεται )
οταν λες η σομπα εσβησε εννοεις μονη της?
στο τασακι μεσα ειχε γεμισει σταχτη πελλετ η σταχτη πιο στερεη σαν σβωλους?
πες μας ομως και ποια σομπα ειναι μηπως καποιος την εχει και μπορει να βοηθησει στις ρυθμισεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137832 από rose
Αχ σας ευχαριστω πολυ που μου απαντατε. θα τα αλλαξουμε τα μπουρια καποια στιγμη αλλα τωρα λογω εξοδων ειπαμε να τα βαλουμε προσωρινα ετσι. η σταχτη απο τα πελλετ ηταν ψιλη σαν αμμος απλα χαμηλωσε πολυ η φλογα μαυρισε το τζαμι και ειχε ακαυτα πελλετ στο τασακι. η σομπα ειναι KING78-BKI. Ξεχασα να αναφερω οτι την σομπα την δουλευα σε χαμηλο αερα και στο οικονομικο προγραμμα για 5 ωρες . μηπως φταιει αυτο?
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by rose.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137834 από Κυριακίδης 2
Να μην έβαλες τον λεπτό σωλήνα (που είναι είσοδος αέρα) και αυτό στην καμινάδα τζακιού? οπότε η είσοδος αέρα προς την σόμπα για να γίνει η καύση έχεις ανακυκλοφορία του καπνού εξόδου ? αν ναι βγάλε τελείως τον λεπτό σωλήνα (που είναι για την είσοδο αέρα) και ξαναδοκίμασε (εγώ π.χ. για την είσοδο του φρέσκου αέρα δεν έχω βάλει καθόλου μπουρί , τον εσωτερικό αέρα του χώρου χρησιμοποιεί)
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Κυριακίδης 2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ