Alarm 8: Failure Depress

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131616 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Alarm 8: Failure Depress

Nasikas έγραψε: Διαβασα το παλιο νημα που ειχες σχετικα με την σόμπα σου και έχω την απόλυτη βεβαιότητα ότι χρειάζεσαι ρυθμίσεις.(ιδιως απο την τελευταια σου παραθεση)
(Αν ήσουν πιο βόρεια θα ερχομουν να βοηθησω)


Ευχαριστώ για την απάντηση. Σχετικά με το παλιό νήμα, το πρόβλημα δεν νομίζω ότι ήταν οι ρυθμίσεις,
αλλά η εισαγωγή του αέρα και το γεγονός ότι ο χώρος ήταν φρεσκο-σοβατισμένος. Τώρα δεν μπορώ να πω
ότι η σόμπα δεν ζεσταίνει.

Το πρόβλημα με το alarm λύθηκε τελικά, πρέπει να ήταν ο βουλωμένος αισθητήρας. Την αμέσως προηγούμενη
μέρα πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα, είχε ανάψει η γυναίκα μου τη σόμπα με την πόρτα όχι καλά κλεισμένη.
Όταν ήρθα σπίτι το ποτήρι ήταν γεμάτο πέλλετ, ενώ είχε σχεδόν γεμίσει με μισοκαμμένα πέλλετ και το
τασάκι της στάχτης!! Λες να έπαιξε ρόλο αυτό στο μπούκωμα του αισθητήρα; Να ήταν απλώς σύμπτωση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169873 από Arethas
Απαντήθηκε από Arethas στο θέμα Alarm 8: Failure Depress
Καλησπέρα,
Ενω σε γενικές γραμμες είμαι πολύ ικανοποιημένος, αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με σόμπα ίδιας εταιρείας εδώ και δυό μέρες. Alarm 8 depress.
Μπορεις να μου πεις που είναι ο συγκεκριμενος αισθητηρας που αναφερεσαι?
Σημερα θα κανω ενα ελεγχο να δω.
Το κορδονι της πορτας είναι σχετικα φθαρμενο ιδιαιτερα σε ενα σημειο αλλα δε το άλλαξα για φέτος(ειπα θα τη γλυτωσω και φέτος), μπορει το συγκεκριμενο αλαρμ να ερχεται και απο κει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169875 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Alarm 8: Failure Depress
ΓΡΑΨΕ ΕΝΑ ΕΜΑΙΛ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169876 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Alarm 8: Failure Depress
ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΜΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ¨ετά την επίσκεψη τεχνικού και το λύσιμο της σόμπας αποδείχτηκε ότι το πρόβλημα ήταν
στο γεγονός ότι ο αισθητήρας είχε βουλώσει. Στο άκρο του υπήρχε κάπνα η οποία έφραζε
τη δίοδο του αέρα από το εσωτερικό του. Έγινε και καθάρισμα στη σόμπα πάντως. Θα δούμε
πώς θα πάει τώρα.

Αρνητική εντύπωση μου έκανε πάντως ότι ο τεχνικός έμαθε πώς λύνεται η σόμπα πάνω στη
δικιά μου! Χρειάστηκε να τη λύσει και 2η φορά γιατί, μετά το καθάρισμα, είχε βάλει τον
ανεμιστήρα ανάποδα! (οπότε και έβγαλε ένα δεύτερο alarm, με κωδικό 4 αυτή τη φορά).ΓΙ ΑΥΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΦΙΛΟΙ Ο ΚΑΘΕ ΜΠΑΡΜΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗΣ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΑ Ε Υ Ρ Ω ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ!!!!ΞΥΠΝΑΤΕ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΟΜΠΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ¨¨ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ 2ο ΑΛΛΑΡΜ¨¨.ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΥΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΛΕΝΧΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ .ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΟ Η ΦΡΑΓΜΕΝΗ ΚΑΜΙΝΑΔΑ Η ΦΡΑΓΜΕΝΑ ΤΟΥΜΠΟ(ΓΙΑ ΛΕΒΗΤΕΣ) Η ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟΣ(ΣΠΑΝΙΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΕΤΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΑΠΟ 20-30 ΕΥΡΩ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!) Η ΠΟΡΤΑ Η ΚΑΠΑΚΙΑ ΔΕΝ ΣΦΡΑΓΙΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΚΟΡΔΟΝΙΑ ΑΜΙΑΝΤΟΥ(ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΑ).ΤΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΥΠΟΣΤΙΡΙΞΗ.ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΙΖΕΣΤΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΑ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ Π Λ Η Ρ Ω Ν Ε Τ Ε ΤΑ ΕΥΡΩ ΣΑΣ !!!!!!!!!!!!!!ΑΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΝΕΥΡΙΑΖΩ!!!!!!!!!!!!!!!!ΜΥΑΛΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΑΛΩ!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169906 από Arethas
Απαντήθηκε από Arethas στο θέμα Alarm 8: Failure Depress
Άνοιξα απο κατω τον θαλαμο και ειχε αρκετη σταχτη, καπου εκει χαμηλα είναι κατι που πεταγεται προς τα εξω(ισως αισθητηρας?), μολις τα πηρα ολα με τη σκουπα η σομπα ξεκινησε μια χαρα.
Επειδη την ειχα καθαρισει σχετικα προσφατα δεν το χα στο μυαλο μου (μετα απο 30-40 τσουβαλια) να δω και εκει.
Αληθεια καθε ποτε ειναι φυσιολογικο να καθαριζεις και το θαλαμο απο κατω - μιλαω για σομπα πελλετ λεβητα 15kw.
Και αλλες δυο ερωτησεις που θα με βοηθουσε πολυ να μου εδινε καποιος μια απαντηση.
1)Οταν καθαριζω ασχολουμαι με το μπροστα μερος συν τις πλακες και οτι φαινεται προς τα πανω που πηγαινει η φλογα μαζι με τον απο κατω θαλαμο καυσης, ανεμιστηρα, πλακετα , μπουρια, σιλο. Υπαρχει καποιος τροπος να μπω στο ενδιαμεσο που δε φτανει τα χερι? Τα λεγομενα τουμπο ειναι εκει στο ενδιαμεσο?
2)Η μονωμενη καμιναδα μου 12-13 μέτρα έχει 2 γωνιες που ειναι σχετικα δυσκολο να εχω προσβαση για καθαρισμο.
Υπαρχει κατι (βουρτσα>) που να μπαινει απο το καπελο πανω να περνά 2 90αρες γωνιες για να περιμενει ο αλλος απο κατω και να καθαριζει?
Ευχαριστω για τη βοηθεια
Last edit: 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Arethas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169913 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Alarm 8: Failure Depress
Για το καθαρισμό καμινάδας φερνεις επαγγελματία η βρίσκεις τρόπο λύνοντας διότι ακόμα και εύκαμπτο να βάλεις με βούρτσα δεν θα περάσει και έχεις και μέτρα!!!! Για το αλλο δες στο FACEBOOK ΠΗΧΑΣ ΚΩΣΤΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ (ΜΑΥΡΟ ΣΑΚΚΑΚΙ ΘΑ ΜΕ ΔΕΙΣ) ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΔΙΟΤΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΊΠΟΤΑ .ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ