Σόμπες πέλλετ "La Castellana" (ανταλλαγή απόψεων)

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128597 από Fokion

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128611 από dimlyk

lefterismega έγραψε:

dimlyk έγραψε: μη σου κανει εντυπωση ...ειναι τοσο πολλα τα μοντελα που κυκλοφορουν ...
καλο θα ηταν παντως να βαλεις ενα ταυ καθαρισμου στην εξοδο της σομπας μια και ολο και κατι μαζευουν


Σε ευχαριστώ για την συμβουλή ...

Τι είναι αυτό το "ταυ" (έχουμε κάποιο λίνκ ?)
Σε ποιο σημείο μπαίνει ? .... ακριβώς εκεί που βγαίνει η σωλήνα από την σόμπα ?


ναι εκει στην θεση της πρωτης γωνιας
αμα βγαλεις την γωνια θα καταλαβεις ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128615 από lefterismega

Fokion έγραψε:


Τι είναι αυτό το μουλάρι βρε ? :lol:
Αυτό δεν είναι που βάζουμε εξωτερικά στα μπουριά για τις ξυλόσομπες ?
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by lefterismega.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128616 από lefterismega

dimlyk έγραψε: ναι εκει στην θεση της πρωτης γωνιας
αμα βγαλεις την γωνια θα καταλαβεις ;)



ok κατάλαβα ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128619 από lefterismega
...μεταφέρω εδώ όλο το ιστορικό της παρουσίασης για να είναι το θέμα ολοκληρωμένο.
Σε γενικές γραμμές (και χωρίς να έχω καμία προηγούμενη pellet-εμπειρία) θα έλεγα ότι το "εργαλείο" μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα απροβλημάτιστα και οικονομικά !
Επιτέλους ζέστανα τις γυναίκες μου ... :lol: :lol: :lol:


Σας παρουσιάζω λοιπόν και την δικιά μου σομπίτσα ... την Santra του Ιταλικού εργοστασίου "lacastellana" www.lacastellanastufe.com/?product_cat=stufe-a-pellet ..
Η σόμπα μου είναι αυτή --> www.lacastellanastufe.com/?product=scintilla-acciaio-10-kw και πιστεύω ότι σε ποιότητα είναι στα επίπεδα της la Nordica ... σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια ... και αφού την εξέτασα προσεκτικά (την είδα και αναμμένη) και πάντα ορμώμενος ΚΑΙ απο τις συμβουλές σας !
Ελπίζω να αποδώσει τα αναμενόμενα ... δυστυχώς δεν έβγαλα φωτος αναμμένη γιατί τελειώσαμε αργά και την άναψα μόνο για λίγο ... αύριο θα λειτουργήσει κανονικά για να ξεμυρίσει κλπ ...







χμμμ εδώ και η ... "φωτοπαρουσίαση" ...
Μετά απο 4 μέρες χρήσης μπορώ να πω οτι Πραγματικά το εργαλείο με εντυπωσίασε "πιάνοντας" θερμοκρασία χώρου ΜΟΝΙΜΑ πάνω απο τους 23C βαθμούς και μάλιστα στο μικρότερο δυνατό πρόγραμμα Ρ1 (για οικονομία) όπως φαίνεται στην τελευταία φώτο ... τόση ζέστη στο σπίτι δεν είχα ποτέ ...
...και όλα αυτά με κατανάλωση τα 3/4 ενός τσουβαλιού με άναμμα απο τις 10 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ ή και περισσότερο (περίπου) ...
Σε καθημερινή βάση κάνω το καθιερωμένο "σκούπισμα" και το καθάρισμα του τζαμιού ...
Πως βλέπεις την καύση είναι καλή ? γιατί το πέλλετ που χρησιμοποιώ δεν ξέρω αν είναι ποιοτικό (αν δεν κάνω λάθος λέει Delta Forest) βγάζει μπόλικο σκουπιδάκι ...
Όσο για τον τοπικό βιοτέχνη πέλλετ θα πρέπει να τα πούμε ... ;)









Σήμερα λοιπόν πρώτη μέρα κανονικής λειτουργίας του "κοριτσιού" και ιδού τα αποτελέσματα ...
Όπως φαίνεται στο ψηφιακό θερμόμετρο ακριβείας, στην παρακάτω φώτο, εξωτερική θερμοκρασία 7,5c και εσωτερική 23c !!!
....όλα αυτά με λειτουργία στο P1 (με ανώτατο το Ρ5) και με "φόρτωμα" pellet στο -15% (μείον) !!! κυριολεκτικά σκάσαμε !!!
Οπότε ΔΕΝ θα μπορούσα να μην είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την έως τώρα συμπεριφορά της ζεστής Ιταλίδας :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134807 από lefterismega
Πρώτη χρονιά με χρήση pellet ...
Πρώτος απολογισμός εξόδων-κλείσιμο χειμώνα ... και έμεινα άφωνος !!!
Η χρήση σε μερικές περιπτώσεις ασύστολη ... αφού η σομπίτσα μου άναβε σε πολλές περιπτώσεις που δεν έκανε κρύο ... αλλά οι ... γυναίκες μου βλέπετε ... ;)

Λοιπόν συνολικό κόστος για αγορά pellet 192€ (με μέσο όρο τα 3,70€ και κάτι το τσουβαλάκι ..(κατανάλωσα 51 τσουβαλάκια από 2,86€ έως και 5€)
Για του χρόνου έχω υπόλοιπο 63 τσουβαλάκια ;)

Καλά είναι ? πως το κρίνετε ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ