Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119530 από Flow
Απαντήθηκε από Flow στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;
Για όποιον γνωρίζει! Φίλος θέλει να βάλει στο σπίτι του σόμπα πέλλετ. Δεν έχει τρόπο να βγάλει καμινάδα ψηλά. Είδα ότι πολλοί βγάζουν την καμινάδα στο μπαλκόνι τους. Απ'ότι καταλαβαίνω πρόβλημα λειτουργίας δεν υπάρχει καθώς η απαγωγή γίνεται με εξαναγκασμένη κυκλοφορία. Το ερώτημα είναι αν κάτι τέτοιο είναι νόμιμο ή τέλος πάντων δεν θα είναι ενοχλητικό για τους γείτονες. Είδα στο νετ κάτι φίλτρα (νερου) για την έξοδο καυσαερίων. Κάνουν δουλειά? Τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119534 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

Flow έγραψε: Για όποιον γνωρίζει! Φίλος θέλει να βάλει στο σπίτι του σόμπα πέλλετ. Δεν έχει τρόπο να βγάλει καμινάδα ψηλά. Είδα ότι πολλοί βγάζουν την καμινάδα στο μπαλκόνι τους. Απ'ότι καταλαβαίνω πρόβλημα λειτουργίας δεν υπάρχει καθώς η απαγωγή γίνεται με εξαναγκασμένη κυκλοφορία. Το ερώτημα είναι αν κάτι τέτοιο είναι νόμιμο ή τέλος πάντων δεν θα είναι ενοχλητικό για τους γείτονες. Είδα στο νετ κάτι φίλτρα (νερου) για την έξοδο καυσαερίων. Κάνουν δουλειά? Τα έχει δοκιμάσει κανείς?


το νομιμο μην το ψαχνεις ...θολο το τοπιο παντα σ αυτη την χωρα ... αν παντως η καμιναδα μενει κατω απ το μπαλκονι ειναι καπως απιθανο να ενοχλει πραγματικα τους γειτονες ,,,αν υπαρχει παραξενια ομως ,,,,
τα φιλτρα ναι ταχουν δοκιμασει πολλοι και ειναι ευχαριστημενοι ...αυτα με αντλια νερου ειναι ακομα καλυτερα και ακριβωτερα φυσικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Flow

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119539 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;
Ίδια περίπτωση με του φίλου σου ήμουν και εγώ.Διαμέρισμα στον 4ο με άλλους 2 από πάνω, έβγαλα στην αρχή μία καπνοδόχο στο μπαλκόνι ύψους περίπου 1,6μ.Όλα καλά στην αρχή αλλά μετά από 2 βδομάδες περίπου το να βγεις στο μπαλκόνι ήταν απαγορευτικό.Παντού είχε μία στρώση μαυρίλας και οι τοίχοι άρχισαν να μαυρίζουν.Ενοχλητικό για τους γείτονες δεν ήταν γιατί ορατό καπνό δεν βλέπεις αλλά πολύ μαυρίλα ρε παιδάκι μου.Τελικά έβαλα ένα φίλτρο του κ.Μοσχαλη και οι μαυρίλες εξαφανίστηκαν.Καλή λύση αλλά ακριβή.Πάντως να ξέρεις πως οι σόμπες λερώνουν και καμιά φορά,αυτό έχει να κάνει και με τον προσανατολισμό του μπαλκονιού,λερώνουν πολύ.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119541 από Flow
Απαντήθηκε από Flow στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;
dimlyk... Γι'αυτό μετά το νόμιμο έγραψα "τέλος πάντων".Οταν λες με αντλία εννοείς αυτά με ψεκασμό νερού? Πιστεύεις ότι με ένα τέτοιο στην έξοδο δεν θα έχουμε πρόβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119544 από Flow
Απαντήθηκε από Flow στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

theoilia έγραψε: Ίδια περίπτωση με του φίλου σου ήμουν και εγώ.Διαμέρισμα στον 4ο με άλλους 2 από πάνω, έβγαλα στην αρχή μία καπνοδόχο στο μπαλκόνι ύψους περίπου 1,6μ.Όλα καλά στην αρχή αλλά μετά από 2 βδομάδες περίπου το να βγεις στο μπαλκόνι ήταν απαγορευτικό.Παντού είχε μία στρώση μαυρίλας και οι τοίχοι άρχισαν να μαυρίζουν.Ενοχλητικό για τους γείτονες δεν ήταν γιατί ορατό καπνό δεν βλέπεις αλλά πολύ μαυρίλα ρε παιδάκι μου.Τελικά έβαλα ένα φίλτρο του κ.Μοσχαλη και οι μαυρίλες εξαφανίστηκαν.Καλή λύση αλλά ακριβή.Πάντως να ξέρεις πως οι σόμπες λερώνουν και καμιά φορά,αυτό έχει να κάνει και με τον προσανατολισμό του μπαλκονιού,λερώνουν πολύ.

Ακόμη και με το φίλτρο λερώνουν πολύ??!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119553 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;
Συγνώμη δεν το έγραψα καλά.Με το φίλτρο δεν έχεις τίποτα από μαυρίλες.Είναι ακριβό (καμιά 450€) αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.228 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ