Έσβησε η σόμπα ξαφνικά

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119501 από Effy
Απαντήθηκε από Effy στο θέμα Έσβησε η σόμπα ξαφνικά
Να μαι πάλι!

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά.... πολλή δουλειά!!!!!

Λοιπόν, (από ό,τι μου είπαν οι τεχνικοί) είχε πρόβλημα η μία τουρμπίνα και έκαψε όλες τις ασφάλειες της σόμπας και την πλακέτα.

Μου άλλαξαν τουρμπίνες, άλλαξαν πλακέτες και μου είπαν ότι είναι ΟΚ.

Από εκεί και πέρα, άλλες 2 φορές μπούκωσε με πέλετ ο κοχλίας (πετροποιήθηκε το πέλετ)και μου είπαν να κάνω κάθε 3 μέρες έναν καθαρισμό κοχλία. Πράγμα που το έκανα. Αλλά σήμερα πάλι σταμάτησε να λειτουργεί, μετά από 2 ώρες που ήταν αναμμένη. Επίσης, μάλλον από κάπου βγάζει καπνό, γιατί με τσούζουν τα μάτια μου. Τέλος, σήμερα μαύρισε αμέσως (σε 5 λεπτά λειτουργίας) το τζάμι.

Τώρα περιμένω να έρθουν πάλι οι τεχνικοί......

Δυστυχώς, δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη από τη σόμπα. Οι τεχνικοί έρχονται αμέσως, αλλά πλέον εγώ έχω αγανακτήσει.

Να πω ότι πέρυσι είχα μια Ravelli η οποία δεν είχε κανένα τεχνικό πρόβλημα, αλλά ήταν πολύ μικρή για το χώρο μου (αυτή με συμβούλεψε ο πωλητής να πάρω, και εγώ, μη ξέροντας, την πήρα και την πάτησα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119624 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Έσβησε η σόμπα ξαφνικά

Effy έγραψε: Να μαι πάλι!

Λοιπόν, (από ό,τι μου είπαν οι τεχνικοί) είχε πρόβλημα η μία τουρμπίνα και έκαψε όλες τις ασφάλειες της σόμπας και την πλακέτα.

Μου άλλαξαν τουρμπίνες, άλλαξαν πλακέτες και μου είπαν ότι είναι ΟΚ.

Από εκεί και πέρα, άλλες 2 φορές μπούκωσε με πέλετ ο κοχλίας (πετροποιήθηκε το πέλετ)και μου είπαν να κάνω κάθε 3 μέρες έναν καθαρισμό κοχλία. Πράγμα που το έκανα. Αλλά σήμερα πάλι σταμάτησε να λειτουργεί, μετά από 2 ώρες που ήταν αναμμένη. Επίσης, μάλλον από κάπου βγάζει καπνό, γιατί με τσούζουν τα μάτια μου. Τέλος, σήμερα μαύρισε αμέσως (σε 5 λεπτά λειτουργίας) το τζάμι.


Για τέτοιου είδους ακριβές σόμπες, τα όποια προβλήματα σε μηχανικά η ηλεκτρονικά μέρη, είναι άκρως απαράδεκτα.
Οι κινέζικες οι σόμπες που υποτιμά το μεγαλύτερο ποσοστό υποψήφιων αγοραστών, δεν παρουσίασαν, ούτε παρουσιάζουν τέτοιες βλάβες, όπως αναφέρθηκαν παραπάνω.
Οσο για το σβήσιμο της φλόγας, κλινγερ, η ατελή καύση [μαυρίσματα τζαμιού] κτλ ευθύνονται πρώτα οι ακατάλληλες ρυθμίσεις [τροφοδοσία, αέρας] που έχει η σόμπα, ύστερα το ακατάλληλο πέλλετ η προβληματικό πέλλετ, και τελευταία και σε μικρό βαθμό...έως καθόλου, εντοπίζονται δυσλειτουργίες των μηχανικών μερών πχ κοχλίας, ανεμιστήρες, καμινάδες κτλ.

Για αυτό οι κάτοχοι των σομπών πέλλετ, θα πρέπει να γνωρίζουν πως και πότε πρέπει να καθαρίζουν την σόμπας τους, πως να τοποθετούν σωστά το πιατάκι της καύσης, και στην συνέχεια πως να χρησιμοποιούν το μενού για τις ρυθμίσεις που απαιτούνται [τροφοδοσία, αέρας] ανάλογα με το κάθε πέλλετ που χρησιμοποιούν.

Μπορεί από πλευράς τεχνικού μια σόμπα να ρυθμιστεί εξ αρχής για να καίει σωστά, αλλά κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι το καύσιμο που χρησιμοποιεί ο καθένας θα είναι πάντοτε το ίδιο, σε ποιότητα, σε υγρασία κτλ. Αυτό μπορεί να συμβεί.....και έχει συμβεί ακόμα και στα "χρυσά" πέλλετ.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119635 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Έσβησε η σόμπα ξαφνικά

Μου άλλαξαν τουρμπίνες, άλλαξαν πλακέτες και μου είπαν ότι είναι ΟΚ.
Από εκεί και πέρα, άλλες 2 φορές μπούκωσε με πέλετ ο κοχλίας (πετροποιήθηκε το πέλετ)και μου είπαν να κάνω κάθε 3 μέρες έναν καθαρισμό κοχλία. Πράγμα που το έκανα. Αλλά σήμερα πάλι σταμάτησε να λειτουργεί, μετά από 2 ώρες που ήταν αναμμένη. Επίσης, μάλλον από κάπου βγάζει καπνό, γιατί με τσούζουν τα μάτια μου. Τέλος, σήμερα μαύρισε αμέσως (σε 5 λεπτά λειτουργίας) το τζάμι.
Τώρα περιμένω να έρθουν πάλι οι τεχνικοί......

Διάβασα όλα τα παραπάνω + άλλων μελών .. συμφωνώ και με απόψεις του mastoras..

Εκτός των άλλων βλαβών της συγκεκριμένης σόμπας , το ποιο απαράδεκτο ήταν 1) το κοκάλωμα του κοχλία τροφοδοσίας που είναι αδικαιολόγητο όσο και κακής ποιότητας πέλλετ να βάλεις .
2) Το ότι κάηκε αν κατάλαβα καλά ένας ανεμιστήρας .. μάλλον θα εννοείς τον ¨"σαλίγκαρο" ας πούμε έγινε τυχαία .. στην συνέχεια αναφέρθηκε κάηκαν ασφάλειες ... εντάξει ... αλλά ... να καεί και πλακέτα???? .. απαράδεκτη σόμπα !
Αν ήμουν στην θέση σας .. δεν θα ξανακαλούσα αυτούς τους τεχνικούς . (και επειδή πιάνουν τα χέρια μου πρώην τεχνικός οικιακών συσκευών) θα προσπαθούσα μιας και βγήκε πλήρως μάπα αυτή η σόμπα και πάνε κιόλας τόσα λεφτά για την αγορά της .
Να βρω τρόπο να δω όσον αφορά στον κοχλία αν μπορώ να τον ταιριάξω με κάποιον άλλον πολύ ποιο αξιόπιστο .
Καθώς και θα έλεγχα στο να εντοπίσω για ποιο λόγο κάηκε ο σαλίγκαρος ... αν ήταν π.χ. φυσιολογική τυχαία αιτία ή από τίποτα εμπόδια που τυχόν να συνάντησε εντός του σαλίγκαρου .. ανάλογα την αιτία θα άφηνα τον ίδιο ή θα τον άλλαζα με άλλον ποιο αξιόπιστο (λίγο πολύ σχεδόν όλες ταιριάζουν)

Το καλοκαίρι που μας πέρασε ξήλωσα όλην την σόμπα μου και της έκανα γενικό καθαρισμό ... εκτός τον καθαρισμό στα μπουριά . χρειάζεται καθάρισμα στον σαλίγκαρο .. και το χειρότερο που βρήκα ήταν κάτω από το καμίνι όπου καίει η φλόγα και ποιο κάτω από το δοχείο στάχτης , συνήθως έχουν μια κρυφή "κουπακτή" ανοίγει με ένα βιδωτό καπάκι ...αυτή ήταν φουλ γεμάτη στάχτη και εμπόδιζε τελευταία την κυκλοφορία του αέρα (επίσης από αυτό μου κάπνιζε και μαύριζε περισσότερο το τζάμι) ....
δεν είναι τίποτα υψηλής τεχνολογίας κατασκευής .. ένας τενεκές είναι στην ουσία με 2 ανεμιστήρες και ένα μοτέρ σούβλα για τον κοχλία ... αυτό που πρέπει πάνω από όλα να είναι αξιόπιστο είναι η πλακέτα ελέγχου.

Βρες έναν αξιόπιστο τεχνικό πάνω σε αυτές και πες του αν μπορεί να την κάνει πατέντα στα σημεία που πάσχει περισσότερο (κοχλίας κτλ) με άλλα ποιο αξιόπιστα ανταλλακτικά που ο ίδιος γνωρίζει .... μόνο τότε θα σώσεις την σόμπα και δεν θα ταλαιπωρήσει άσκοπα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ