Ανενεργή καμινάδα

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108519 από nikosgopis
Ανενεργή καμινάδα δημιουργήθηκε από nikosgopis
Τα σεβη μου σε ολους.να ρωτησω το εξης.θελω να συνδεσω τον σωληνα εξαγωγης καυσαεριων αεροθερμης σομπας πελλετ στη βαση τετραγωνης χτιστης ανενεργης καμιναδας 8 μετρων υψους και 30χ 40 διατομης.μπορω??Ειναι σωστο??? Ειμαι νεο μελος.ευχαριστω.




Καλωσόρισες συνέχισε με πεζα παρακαλώ
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108520 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ανενεργή καμινάδα
Τι εννοείς στην βάση της κτιστής καμινάδας ? Δηλαδή πιο κάτω δεν έχει άλλη καμινάδα...εκεί βρίσκεται η πλάκα [δάπεδο]

Δεν υπάρχει πρόβλημα να "ρίξεις" τα καυσαέρια σε καμινάδα τζακιού......αλλά όταν είπες στην βάση, προβληματίστικα. Γιατί εάν είναι ανενεργή η καμινάδα, στον πάτο θα έχει σκουπίδια, πουλιά, μπάζα, χώματα, κτλ.

Εκτός εάν έχεις θυρίδα και την καθαρίζεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108522 από nikosgopis
Απαντήθηκε από nikosgopis στο θέμα Ανενεργή καμινάδα
Εννοω 30 εκατοστα πανω απο την πλακα του δαπεδου ισογειας μονοκατοικιας.Θα ανοιξω θυριδα καθαρισμου.Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108600 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ανενεργή καμινάδα
το μανιουαλ της σομπας σου εχει λογικα καποια σχεδιακια
φροντισε να τα ακολουθησεις .... και υποτιθετε οτι η καμιναδα ειναι κλειστη απο κατω .
κι επισης φροντισε την τρυπα που θα κανεις να την κλεισεις καλα με σιλικονη πυραντοχη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108872 από nikosgopis
Απαντήθηκε από nikosgopis στο θέμα Ανενεργή καμινάδα
τελικα η ανενεργη καμιναδα δεν με βολευει για να ριξω τα καυσαερια της σομπας πελλετ αεροθερμης που θα αγορασω.
θελω λοιπον να τοποθετησω τη σωληνα σε εξωτερικο τοιχο (6 μετρα υψος τοιχου) ως εξης- ταφ καθαρισμου -2 μετρα καθετο σωληνα διπλου τοιχωματος -γωνια 30 μοιρες προς τα εξω (για να απομακρυνθω απο τον τοιχο)-1 μετρο πλαγια σωληνα διπλου τοιχωματος -γωνια 30 μοιρες για να επανελθω στην καθετοτητα -1 μετρο καθετη σωληνα διπλου τοιχωματος και καπελο σχηματος ταφ (Τ).τι γνωμη εχετε αγαπητοι φιλοι? επισης λογω του οτι ειμαι νεο μελος μπορει να μου πειτε αν μπορω να γραψω το μοντελο και την μαρκα της σομπας πελλετ που σκεφτομαι να αγορασω και να ζητησω την γνωμη απο τα μελη αν βεβαια εχουν να πουν κατι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108905 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Ανενεργή καμινάδα

nikosgopis έγραψε: τελικα η ανενεργη καμιναδα δεν με βολευει για να ριξω τα καυσαερια της σομπας πελλετ αεροθερμης που θα αγορασω.
θελω λοιπον να τοποθετησω τη σωληνα σε εξωτερικο τοιχο (6 μετρα υψος τοιχου) ως εξης- ταφ καθαρισμου -2 μετρα καθετο σωληνα διπλου τοιχωματος -γωνια 30 μοιρες προς τα εξω (για να απομακρυνθω απο τον τοιχο)-1 μετρο πλαγια σωληνα διπλου τοιχωματος -γωνια 30 μοιρες για να επανελθω στην καθετοτητα -1 μετρο καθετη σωληνα διπλου τοιχωματος και καπελο σχηματος ταφ (Τ).τι γνωμη εχετε αγαπητοι φιλοι? επισης λογω του οτι ειμαι νεο μελος μπορει να μου πειτε αν μπορω να γραψω το μοντελο και την μαρκα της σομπας πελλετ που σκεφτομαι να αγορασω και να ζητησω την γνωμη απο τα μελη αν βεβαια εχουν να πουν κατι.

Και φυσικα μπορεις να γραψεις μοντελο και τιμες αλλα καλο θα ηταν να ανοιξεις καινουργιο θεμα για αυτο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ