Πρόβλημα δυσλειτουργίας αερόθερμης σόμπας Αngela ΤΑ 12

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100648 από mikemech
Καλημέρα kostasant,εχω αγοράσει την ίδια σόμπα και είμαι μηχανολόγος,γνωρίζω καλά τις ρυθμίσεις και ίσως μπορώ να βοηθήσω.Απο ότι κατάλαβα το πρόβλημα σου είναι οτι ενώ ανάβει κανονικά σου κάνει σβήσημο φλόγας πρίν μπεί στο on ή λίγο μετά.Αυτό που πρέπει να δείς είναι στο menu τεχνικού-μενού έναυσης-διάρκεια φλόγας να το μειώσεις κατά 20 με 40 δευτερόλεπτα.Επίσεις απο το βίντεο είδα οτι έχεις άρκετο αέρα στη φλόγα,μήπως έχεις μεγάλο μήκος καμινάδας και έχεις πολύ ελκισμό?Εκτός αν ανεβασες τις στροφές του μοτέρ καυσαερίων.Παντος να ξέρεις οτι όλες οι σόμπες είναι προ-ρυθμισμένες απο τα εργοστάσια αλλα αυτό δέν σημένει οτι θα λειτουργήσουν σωστά στο δικό σου σπίτι,πρέπει δηλαδή να τη τοποθετήση και να τη ρυθμίση ενας τεχνικός που γνωρίζει τις παραμέτρους(ελκυσμός,πέλλετ,συνθήκες χώρου κ.α.)
Αν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο ευχαρίστως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100846 από kostasant
να σου θυμισω οτι βγαζει 3 προβληματα
1)με το που τελειώσει η φάση της "enafsi" και περάσει στη φάση "on" Η φλόγα πέφτει πολύ και βγάζει "alarm a02" που σημαίνει ότι η δεξαμενή δεν έχει πελλετ, και κάνει "svisimo" ....αλλά είναι γεμάτη!!!!!!!
2)βγάζει "alarm a01" για καθαρισμό σχάρας ενώ μόλις την έχω καθαρίσει και ανάψει
3)ενώ έχει πιάσει τούς βαθμούς που ζητάω, πάει για σβήσιμο αλλά ρίχνει πελλετ στο τασάκι κ το υπερχειλίζει, χωρίς να το καίει. μοιάζει δηλ σαν να μπερδεύεται και ενώ πάει για σβήσιμο ρίχνει πελλετ

οπωσ ειπα και ποιο πανω.

δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ρυθμισεων.....και αυτο γιατι ενω την σομπα την εχω φουλαρει με πελλετ μου βγαζει το μήνυμα "γεμίστε τιν δεξαμενή πελλετ"
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by kostasant.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101297 από georgepap31
Κάνε σε παρακαλώ μια περιγραφή όπως την παρακάτω:

Σπίτι: 90τμ - 1ος όροφος - Διαμέρισμα - Πυλωτή κλειστή χωρίς θέρμανση - Βορινό.
Καπνοδόχος: 1 μέτρο σπιράλ φ80 (διαπερνά την τοιχοποιία) από μηχάνημα έως κάθετη 2,5 inox αμόνωτη (εξωτερικό τμήμα). Χωρίς φίλτρο διότι ο λέβητας είναι στο λεβητοστάσιο.

Οι σωλήνες είναι μονωμένες έως τον συλλέκτη με isopipe και πετροβάμβακα.


1. ΣΥΣΚΕΥΗ
-Thalia pluς 20kw
-Πρώτη έναυση: 5-11-12
-Σύστημα eco με ενεργοποιημένο τον θερμοστάτη χώρο
- Ο θερμοστάτης (ψηφιακός) χώρου ρυθμισμένος: από 08:00 έως 14:00 & 23:00 έως 06:00 19 Βαθμούς και από 6:00 έως 8:00 & 14:00 έως 23:00 στους 21 Βαθμούς
-Νερό θέρμανσης 60 Βαθμούς
-Μενού κοχλία: χρόνος στην ελαχιστ.: 2,50 χρόνος στην μέγιστη: 5,75
-Μενού αέρα καύσης: στροφ. στην ελαχ.: 1450 στροφές στην μεγ.: 1850
-Μενού eco;
αναμονή on -0-
αναμονή off -10-
διαφορά θερμοκρασίας -3-
2. ΣΠΙΤΙ
-Σώματα 18kw
-Μόνωση: Πολύ καλή

3. ΠΕΛΛΕΤ
-Biotherm

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169794 από dimisjp
Καλησπέρα. Καλή χρονιά με υγεία! Εμένα μου φαίνεται δε μπήκε καλά η χρονιά. Βρήκα αυτό παλιό θέμα που με αφορά όποτε δεν άνοιξα καινούριο. Έχω τη σόμπα ANGELA 3 χρόνια και ξαφνικά σήμερα το βράδυ μου έβγαλε το πρόβλημα Α02 "γεμίστε το δοχείο πέλλετ" ενώ είναι γεμάτο. Δεν έκανα απολύτως τίποτα... Έχω αγχωθει, διάβασα τα προηγούμενα μηνύματα, έρχεται Σαββατοκύριακο δε ξέρω αν θα μπορέσω να βρω κάποιον, δεν έχω μιλήσει με κσνενσν, έκανα πρώτα αναζήτηση εδω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169802 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ.ΓΡΑΨΕ ΕΝΑ ΕΜΑΙΛ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169859 από dimisjp
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ