Προβληματισμός: να αντικαταστήσω τη σόμπα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91520 από steveee
εχω αγορασει μια επωνυμη Ιταλικη σομπα πελλετ 12kw με αεραγωγους (δεν τους χρησιμοποιησα) για μονοκατοικια 60τμ αμονωτη. Ξερω πως τα kw ειναι αρκετα για το χωρο... :oops: Εχω τοποθετησει εξωτερικη καμιναδα μηκους 3 μετρα, μονου τοιχωματος (ταφ, καπελο...).Το θεμα ειναι οτι η σομπα ειχε διαφορα προβληματα με τη φλωγα της και μετα απο πολλες επισκεψεις του τεχνικου στο σπιτι μου και φτανοντας σε στο σημειο να στελνω εξωδικο... τελικα δεχτηκαν να μου την αλλαξουν. Δυστυχως δεν εχουν ιδια ετοιμοπαρδοτη και θα ηθελα τη συμβουλη σας σε ενα προβληματισμο που με εχει παιδεψει πολυ.

1) Να περιμενω να μου παραγγειλουν το ιδιο μοντελο και να κρατησω την ιδια καμιναδα - κοστος: 2250 ευρω

2) να παρω σομπα 8,5 kw της ιδιας μαρκας (χωρις αεραγωγους) η οποια ουσιαστικα πληρωνεις τα κεραμικα της και να αλλαξω τα μπουρια μου σε διπλου τοιχωματος - κοστος: 2000 ευρω

Η καταναλωση και στις 2 σομπες ξεκιναει απο 2,5 kw.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91537 από dimlyk
αν δεν εχεις "ψυχολογικο" θεμα θα σου ελεγα να κρατησεις την ιδια
η εστω καποια αναλογης ισχυος αν υπαρχει ...
τα 8,5 κβ ...που μπορει ναναι και κατι λιγοτερο ισως δεν σε καλυψουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91611 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

steveee έγραψε: εχω αγορασει μια επωνυμη Ιταλικη σομπα πελλετ 12kw με αεραγωγους (δεν τους χρησιμοποιησα) για μονοκατοικια 60τμ αμονωτη. Ξερω πως τα kw ειναι αρκετα για το χωρο... :oops: Εχω τοποθετησει εξωτερικη καμιναδα μηκους 3 μετρα, μονου τοιχωματος (ταφ, καπελο...).Το θεμα ειναι οτι η σομπα ειχε διαφορα προβληματα με τη φλωγα της και μετα απο πολλες επισκεψεις του τεχνικου στο σπιτι μου και φτανοντας σε στο σημειο να στελνω εξωδικο... τελικα δεχτηκαν να μου την αλλαξουν. Δυστυχως δεν εχουν ιδια ετοιμοπαρδοτη και θα ηθελα τη συμβουλη σας σε ενα προβληματισμο που με εχει παιδεψει πολυ.

1) Να περιμενω να μου παραγγειλουν το ιδιο μοντελο και να κρατησω την ιδια καμιναδα - κοστος: 2250 ευρω

2) να παρω σομπα 8,5 kw της ιδιας μαρκας (χωρις αεραγωγους) η οποια ουσιαστικα πληρωνεις τα κεραμικα της και να αλλαξω τα μπουρια μου σε διπλου τοιχωματος - κοστος: 2000 ευρω

Η καταναλωση και στις 2 σομπες ξεκιναει απο 2,5 kw.


Με τη προυπόθεση να μη σε ταλαιπωρήσουν υπερβολικά με την παραγγελία.. κρατάς την ίδια καθώς κάνει και για αλλού αλλά και οι αεραγωγοί κάποια στιγμή μπορέι να σου χρειαστούν.. Κάλλιο περισσότερο.. παρά να μας λείπει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91699 από steveee
Δεν ξερω εχω ταλαιπωρηθει πολυ με αυτη τη σομπα...
Η μικροτερη θα εχει και χαμηλοτερη καταναλωση πιστευεται ? Η 12αρα μου καιει 15 κιλα την ημερα (10-12 ωρες)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91705 από dimlyk
η καταναλωση εχει να κανει με το τι ζηταει το σπιτι σου και πως την δουλευεις
αν την δουλευεις μονιμα στην χαμηλοτερη σκαλα...πιθανον να εχει...αυτα θα τα δεις απ τα στοιχεια του καταστευστη ...αν ομως θες μονιμα 24 βαθμους ...τα ιδια θα καψουν και οι δυο (αναλογα με τον βαθμο αποδοσης τους αλλα υποθετω οτι ειναι παραπλησιοι)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91763 από steveee
Δεν γινονται αυτα ρε παιδια..., πανω που σκεφτομουν να την κρατησω και να προσπαθησει ο τεχνικος να διορθωσει τις παραμετρους... ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΤΖΑΜΙ καθως εσβησε. :woohoo: :woohoo:

Τι να πω ? Οταν κατι δεν παει καλα απο την αρχη...
Πλεον θα τους τη στειλω οπως ειναι πισω.
Απο την αρχη τους ελεγα πως ακομη ενα προβλημα, ηταν πως οταν σβηνει κανει πολυ δυνατους θορυβους, σε βαθμο που φοβομουν μη σπασει το τζαμι, πραγμα που εγινε τελικα...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by steveee.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ