Συμβουλές για αγορά αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68930 από makisr
εγω ως κάτοχος αερόθερμης πέλλετ για δεύτερη χρονιά το μόνο που έχω να πω είναι πως αν θέλεις να ζεστάνεις 90 τμ και με αυτήν τη διαρύθμιση, ξέχνα τα 9kw και πήγαινε στα 12 όπως σου προτείνουν και οι άλλοι. κουζίνα-μπάνιο-υδ2 ξέχασέ τα από ζέστη....
άλλο να ζεσταίνεις 90 τμ ενιαίου χώρου σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή και στο μάξιμουν δυνατοτήτων της σόμπας, και άλλο χώρο με γωνίες και μεσοτοιχίες. πάρε οτιδήποτε πάνω από 11-12, αν η αερόθερμη πέλλετ είναι μονόδρομος ή τεσπά αυτό που έχεισ καταλήξει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69045 από zevooazaz

makisr έγραψε: εγω ως κάτοχος αερόθερμης πέλλετ για δεύτερη χρονιά το μόνο που έχω να πω είναι πως αν θέλεις να ζεστάνεις 90 τμ και με αυτήν τη διαρύθμιση, ξέχνα τα 9kw και πήγαινε στα 12 όπως σου προτείνουν και οι άλλοι. κουζίνα-μπάνιο-υδ2 ξέχασέ τα από ζέστη....
άλλο να ζεσταίνεις 90 τμ ενιαίου χώρου σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή και στο μάξιμουν δυνατοτήτων της σόμπας, και άλλο χώρο με γωνίες και μεσοτοιχίες. πάρε οτιδήποτε πάνω από 11-12, αν η αερόθερμη πέλλετ είναι μονόδρομος ή τεσπά αυτό που έχεισ καταλήξει.


ευχαριστώ που ασχολήθηκες και κοίταξες το σχέδιο makrisr.
Ναι το κατάλαβα και ήδη ψάχνω για 12ΚW αερόθερμη.
Με τα 12KW δεν θα καλύψω και τις "αδυναμίες" που αναφέρεις?????????????

αν προσέξεις στο σχέδιο εκει που έχω βάλει την σόμπα τα δύο δωμάτια θα τα έχει φάτσα η σόμπα (το ΥΔ1 ποιο κοντά και το ΥΔ2 ποιο μακριά αλλά θεωρώ πως τα "βλέπει" και τα δύο, θα "σημαδευει" τα δωμάτια η σόμπα), ενω ο ενιαίος χώρος θα ζεσταθεί θεωρώ ουτος η άλλως.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by zevooazaz.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69060 από zevooazaz

dimlyk έγραψε: δεν εχουμε ολοι ασανσερ ...υπαρχουν και γερανακια :)
το θεμα ειναι να σε ικανοποιει μια αγορα με οπποια κριτηρια εσυ εχεις
και φυσικα πρεπει αν γινουν και οι αναλογοι συμβιβασμοι κατα περιπτωση


ναι και συμβιβασμοί και όλα....
αλλά η πολυκατοικία είναι παλια και το μπαλκόνι ποιο μεσα... αυτοματα θέλουμε τηλεσκοπικό....
τα έχω ξαναπεράσει....
Και λέω... αν με τα λεφτά που θέλει ο τηλεσκοπικός τα διαθέσω σε μια ποιο μαζεμένη που θα χωράει στο ανσανσέρ και ποιο καλή αισθητικά θα είναι μεσ'το σπίτι.

τι να πώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69061 από Fokion
Δηλαδη, αντι να ταλαιπωρηθεις 1 φορά προτιμάς να ταλαιπωρησαι εφ ορου ζωης....

( προς Θεου δεν παω να σου κανω τον εξυπνο... καταλαβαινεις πως το λεω... Απλά να σου πω οτι συνολικά για τις 2 σομπες ανεβηκα με καροτσι 2 σκαλες πλατους 90 ποντων και κατεβηκα αλλη μια.... )

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69077 από ktm620
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Να ταλαιπωρηθείς όσο πρέπει μία φορά και να ξενοιάσεις για πάντα ( η για πολύ πολύ καιρό τουλάχιστον ).
Και μήν νομίζεις , δέν σου μιλάω στον αέρα , ανέβασα - με την βοήθεια της φαμίλιας βεβαίως - σομπίτσα 170 kg δύο σχεδόν σκάλες , και πόσα μέτρα ευθείας , γιατί ο πωλητής ενώ άλλα είχαμε πεί μου τα γύρισε και άρχισε τα περί παράδοσης επι πεζοδρομίου...
Η τοποθέτηση σου πάντως πολύ καλη. Μόνη καλύτερη ίσως θα ήταν ακρίβώς στον τοίχο όπου μπαίνεις , κοντά στην είσοδο προς το ΥΔ/2 δηλ , και με προσανατολισμό πρός το κεντρικό χώρο , αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο εώς αδύνατο να βγάλεις το μπουρί έξω σωστά.
Όσο για τήν δύναμη της σόμπας εξαρτάται απόλυτα απο το τι θέλεις. Σίγουρα έχεις το πλεονέκτημα ότι μένεις Άθηνα οπότε ούτε ένταση ούτε διάρκεια ιδιάιτερη έχει το κρύο... Άν θέλεις 20+ σε όλα τα δωματια σίγουρα πάς για 12KW + , με οτιδήποτε λιγότερο θα έχεις σημαντική διαφορά ανάμεσα στους χώρους. Άν όμως συμβιβάζεσαι με αυτό βάζεις και μικρότερη...΄
Αυτά τα ολίγα καθώς τα έχω φρέσκα και εγώ απο την δικιά μου αναζήτηση , οπότε ελπίζω να σε βοήθησα λίγο :)
( Θα παρουσιάσω κάποια στιγμή και τήν κούκλα .... είμαι και εγώ σαν και σένα , τις θέλω όμορφες :cheer: RED PRIMULA 10KW ... )
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69080 από stoikon

Fokion έγραψε: Δηλαδη, αντι να ταλαιπωρηθεις 1 φορά προτιμάς να ταλαιπωρησαι εφ ορου ζωης....

( προς Θεου δεν παω να σου κανω τον εξυπνο... καταλαβαινεις πως το λεω... Απλά να σου πω οτι συνολικά για τις 2 σομπες ανεβηκα με καροτσι 2 σκαλες πλατους 90 ποντων και κατεβηκα αλλη μια.... )


Όσο μικρό και να είναι το ασανσέρ η σόμπα χωράει. Όλα κουζίνες, πλυντήρια είναι στους 60 πόντους. Αν δεν χωράει και άνθρωπος, βάζεις την σόμπα μέσα και πηγαίνεις στον επάνω στον όροφο και πατάς το κουμπί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ