Συμβουλές για αγορά αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68170 από kobra2

zevooazaz έγραψε: Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και καλή χρονιά.
Νέος στο forum και παντελώς άσχετος με το θέμα.... νομίζω όμως ότι θέλω να αγοράσω ένα μηχάνημα pellet αερόθερμο.

επειδή βασανίστικα ώρες στο forum, άνοιξα αυτο το θέμα και όπως πιθανον ήδη να σκεφτήκατε ... ναι χρειαζομαι την συμβουλή σας.

Όπως θα δείτε και στο σχεδιάγραμμα του διαμερίσματος που είναι 4ου ορόφου έχω σκεφτεί να βάλω το μηχανήμα εκει που έχω τον πορτοκαλί κύκλο (ο θεός να το κάνει κύκλο) και ο τοίχος δίπλα του έχει μήκος περίπου 2.5μετρα.

Μου έχουν προτείνει απο μαγαζί στο Βύρωνα το ΗP24A (9KW για 100τμ με απόδοση 92%).
Κοστολόγιο
καυστήρας 1100 + τοποθετηση+μπουρια 250 + φιλτρο νερού 350 = συνολο 1700 ευρώ
(φίλτρο νερού..... μάλλον..... γιατι η βεράντα έχει κεραμοσκεπή και σκέφτομαι ότι πιθανόν να μου καπνίσει το ξύλο).

Απέφυγα τα μηχανήματα με διακλαδώσεις (εννοώ καναλάκια) γιατι ανέβαζαν πολύ το κόστος και επίσης θεωρώ ότι σε ευλογο χρονικό διάστημα το σπίτι θα ζεσταίνεται σε ανεκτές θερμοκρασίες. Επίσης να επισημάνω ότι στην είσοδο στο χωλάκι/διαδρομάκι που σχηματίζεται μεταξύ του μπάνιου και του Υ/Δ 2 έχω σκεφτεί πάνω απο την πόρτα να βάλω ένα ανεμιστηράκι για να προωθήσει τον αέρα στο χωλάκι και να έχουμε καλύτερη θέρμανση στο Υ/Δ2.

Η βοήθεια σας πολύτιμη... θα ζεσταθούμε λέτε με ένα τέτοιο μηχάνημα???????? (απο απώλειες δεν θα έλεγα ότι έχω πολλες... αλουμίνια έχει το σπιτι), οι πλευρές που το "βλέπει" αέρας είναι μπρος και πίσω, στα πλαινα είναι μεσοτοιχίες με άλλες πολυκατοικίες).
Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό???? κάποια άλλη ιδέα????
βλέπω ότι αυτα τα μηχανακια κινούνται στην αγορά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα..... ή μήπως απατώμαι???

Οτιδήποτε έχετε να μου πείτε χρήσιμο θα φανεί.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τον χρόνο σας.

φιλε μου χωρις να ειμαι ειδικος,αλλα επειδη και εγω στο σπιτι μου μονος μου βρηκα την καλυτερη θεση,δεν χρειαζεται και πανεπιστημιο αλλωστε,θα ελεγα οτι εναι πολυ σωστη η θεση που εχεις βαλει αλλα μια 9kw δεν νομιζω να σε καλυψει.παρε 11 η καλυτερα 12kw.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68213 από zevooazaz

kobra2 έγραψε:

zevooazaz έγραψε: Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και καλή χρονιά.
Νέος στο forum και παντελώς άσχετος με το θέμα.... νομίζω όμως ότι θέλω να αγοράσω ένα μηχάνημα pellet αερόθερμο.

επειδή βασανίστικα ώρες στο forum, άνοιξα αυτο το θέμα και όπως πιθανον ήδη να σκεφτήκατε ... ναι χρειαζομαι την συμβουλή σας.

Όπως θα δείτε και στο σχεδιάγραμμα του διαμερίσματος που είναι 4ου ορόφου έχω σκεφτεί να βάλω το μηχανήμα εκει που έχω τον πορτοκαλί κύκλο (ο θεός να το κάνει κύκλο) και ο τοίχος δίπλα του έχει μήκος περίπου 2.5μετρα.

Μου έχουν προτείνει απο μαγαζί στο Βύρωνα το ΗP24A (9KW για 100τμ με απόδοση 92%).
Κοστολόγιο
καυστήρας 1100 + τοποθετηση+μπουρια 250 + φιλτρο νερού 350 = συνολο 1700 ευρώ
(φίλτρο νερού..... μάλλον..... γιατι η βεράντα έχει κεραμοσκεπή και σκέφτομαι ότι πιθανόν να μου καπνίσει το ξύλο).

Απέφυγα τα μηχανήματα με διακλαδώσεις (εννοώ καναλάκια) γιατι ανέβαζαν πολύ το κόστος και επίσης θεωρώ ότι σε ευλογο χρονικό διάστημα το σπίτι θα ζεσταίνεται σε ανεκτές θερμοκρασίες. Επίσης να επισημάνω ότι στην είσοδο στο χωλάκι/διαδρομάκι που σχηματίζεται μεταξύ του μπάνιου και του Υ/Δ 2 έχω σκεφτεί πάνω απο την πόρτα να βάλω ένα ανεμιστηράκι για να προωθήσει τον αέρα στο χωλάκι και να έχουμε καλύτερη θέρμανση στο Υ/Δ2.

Η βοήθεια σας πολύτιμη... θα ζεσταθούμε λέτε με ένα τέτοιο μηχάνημα???????? (απο απώλειες δεν θα έλεγα ότι έχω πολλες... αλουμίνια έχει το σπιτι), οι πλευρές που το "βλέπει" αέρας είναι μπρος και πίσω, στα πλαινα είναι μεσοτοιχίες με άλλες πολυκατοικίες).
Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό???? κάποια άλλη ιδέα????
βλέπω ότι αυτα τα μηχανακια κινούνται στην αγορά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα..... ή μήπως απατώμαι???

Οτιδήποτε έχετε να μου πείτε χρήσιμο θα φανεί.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τον χρόνο σας.

φιλε μου χωρις να ειμαι ειδικος,αλλα επειδη και εγω στο σπιτι μου μονος μου βρηκα την καλυτερη θεση,δεν χρειαζεται και πανεπιστημιο αλλωστε,θα ελεγα οτι εναι πολυ σωστη η θεση που εχεις βαλει αλλα μια 9kw δεν νομιζω να σε καλυψει.παρε 11 η καλυτερα 12kw.



ναι .... αυτο θα γίνει σίγουρα... δεν θα πάρω 9KW. απλα ψάχνω καμια σόμπα λίγο ποιο κομψή στα 11 ή τα 12 KW εκτός της HP22 .......

για το θέμα της θέσης με βολεύει απο πολλές απόψεις εκει που την έχω βάλει στο σχέδιο, αλλά εξετάζω και την άλλη εκδοχή που μου σύστησε ο παραπάνω φίλος δηλαδή ανάμεσα στις μπαλκονόπορτες η οποία βέβαια θέση με βάζει σε άλλες ιστορίες όπως ξήλωμα του σώματος που υπάρχει εκεί, θεματάκι και στο μπουρι γιατι ακριβώς απ'εξω είναι η εξωτερική μονάδα του air condition και ότι θα βγαίνει και μεσ'τη μέση στο σπίτι.
Η αρχική θέση που είχα σκεφτει γίνεται χωρίς κόπο αρκει όμως να ζεστένει. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68231 από stoikon
Πάντως αυτήν technopellet.gr/product.html?p=sompa-air...sandra-eurostek-10kw δεν σε καλύπτει με τίποτα. Γράφει ότι είναι για 280 κυβικά μέτρα ενιαίο χώρο και πάντα μετράνε με άριστη μόνωση. Εσύ έχεις 90 τ.μ. χ3 ύψος= 270 κυβικά μέτρα. Από μόνωση πως πάμε. Άρα δεν κάνει. Θέλεις μία σόμπα για να σε ζεσταίνει , με πλήρεις κάλυψη και ανταλλακτικά, δοκιμασμένη; ή κάτι για ομορφιά. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68422 από zevooazaz

stoikon έγραψε: Πάντως αυτήν technopellet.gr/product.html?p=sompa-air...sandra-eurostek-10kw δεν σε καλύπτει με τίποτα. Γράφει ότι είναι για 280 κυβικά μέτρα ενιαίο χώρο και πάντα μετράνε με άριστη μόνωση. Εσύ έχεις 90 τ.μ. χ3 ύψος= 270 κυβικά μέτρα. Από μόνωση πως πάμε. Άρα δεν κάνει. Θέλεις μία σόμπα για να σε ζεσταίνει , με πλήρεις κάλυψη και ανταλλακτικά, δοκιμασμένη; ή κάτι για ομορφιά. :)


καλημέρα.... είπαμε απο 11kw και πάνω.... το κατάλαβα.. :) . απο μόνωση πάμε καλά με τα αλουμίνια αλλά είναι ψηλα το σπίτι...

δηλαδή στην HP22 ξαναγυρναμε ????
δεν χωράει καν στο ανσανσέρ.

thanks για τις βοήθειες.....
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by zevooazaz.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68467 από dimlyk
δεν εχουμε ολοι ασανσερ ...υπαρχουν και γερανακια :)
το θεμα ειναι να σε ικανοποιει μια αγορα με οπποια κριτηρια εσυ εχεις
και φυσικα πρεπει αν γινουν και οι αναλογοι συμβιβασμοι κατα περιπτωση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68676 από Tzortz
Καλή χρονιά σε όλους και όλες του forum
ενδιαφέρομαι να πάρω μια σόμπα πελλετ ,για το διαμερισμά μου γυρω στα 12kw (100τμ) και θέλω να σας ρωτήσω εαν μπορειτε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμμένη.Διαθέτω γυρω στα 2000€ (αγορα-τοποθέτηση-φίλτρο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ