Συμβουλές για αγορά αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67867 από zevooazaz
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και καλή χρονιά.
Νέος στο forum και παντελώς άσχετος με το θέμα.... νομίζω όμως ότι θέλω να αγοράσω ένα μηχάνημα pellet αερόθερμο.

επειδή βασανίστικα ώρες στο forum, άνοιξα αυτο το θέμα και όπως πιθανον ήδη να σκεφτήκατε ... ναι χρειαζομαι την συμβουλή σας.

Όπως θα δείτε και στο σχεδιάγραμμα του διαμερίσματος που είναι 4ου ορόφου έχω σκεφτεί να βάλω το μηχανήμα εκει που έχω τον πορτοκαλί κύκλο (ο θεός να το κάνει κύκλο) και ο τοίχος δίπλα του έχει μήκος περίπου 2.5μετρα.

Μου έχουν προτείνει απο μαγαζί στο Βύρωνα το ΗP24A (9KW για 100τμ με απόδοση 92%).
Κοστολόγιο
καυστήρας 1100 + τοποθετηση+μπουρια 250 + φιλτρο νερού 350 = συνολο 1700 ευρώ
(φίλτρο νερού..... μάλλον..... γιατι η βεράντα έχει κεραμοσκεπή και σκέφτομαι ότι πιθανόν να μου καπνίσει το ξύλο).

Απέφυγα τα μηχανήματα με διακλαδώσεις (εννοώ καναλάκια) γιατι ανέβαζαν πολύ το κόστος και επίσης θεωρώ ότι σε ευλογο χρονικό διάστημα το σπίτι θα ζεσταίνεται σε ανεκτές θερμοκρασίες. Επίσης να επισημάνω ότι στην είσοδο στο χωλάκι/διαδρομάκι που σχηματίζεται μεταξύ του μπάνιου και του Υ/Δ 2 έχω σκεφτεί πάνω απο την πόρτα να βάλω ένα ανεμιστηράκι για να προωθήσει τον αέρα στο χωλάκι και να έχουμε καλύτερη θέρμανση στο Υ/Δ2.

Η βοήθεια σας πολύτιμη... θα ζεσταθούμε λέτε με ένα τέτοιο μηχάνημα???????? (απο απώλειες δεν θα έλεγα ότι έχω πολλες... αλουμίνια έχει το σπιτι), οι πλευρές που το "βλέπει" αέρας είναι μπρος και πίσω, στα πλαινα είναι μεσοτοιχίες με άλλες πολυκατοικίες).
Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό???? κάποια άλλη ιδέα????
βλέπω ότι αυτα τα μηχανακια κινούνται στην αγορά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα..... ή μήπως απατώμαι???

Οτιδήποτε έχετε να μου πείτε χρήσιμο θα φανεί.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τον χρόνο σας.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67871 από dimlyk
καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες
κι απ οτι φαινεται και διαβασμενος αρκετα :)
δεν μας ειπες αν το σπιτι ειναι και ρετιρε ...σε καθε περιπτωση ομως θα σου προτεινα μια στα 12 κw κυκλοφορουν στον ιδιο τυπο μ αυτον που διαλεξες , για να εισαι πιο σιγουρος μια και η μερια που μπαινει η σομπα δεν ειναι και η καλυτερη
για το ανεμιστηρακι που λες μην βιαστεις,,,να δεις πρωτα πως θερμαινεται ο χωρος σου
μια και ανεφερες τιμες ...τουλαχιστον την τοποθετηση την θεωρω υπερβολικη ...και το φιλτρο ελπιζω να μην ειναι ο απλος τενεκες με το νερακι σ αυτη την τιμη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67876 από stoikon

zevooazaz έγραψε: Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και καλή χρονιά.
Νέος στο forum και παντελώς άσχετος με το θέμα.... νομίζω όμως ότι θέλω να αγοράσω ένα μηχάνημα pellet αερόθερμο.

επειδή βασανίστικα ώρες στο forum, άνοιξα αυτο το θέμα και όπως πιθανον ήδη να σκεφτήκατε ... ναι χρειαζομαι την συμβουλή σας.

Όπως θα δείτε και στο σχεδιάγραμμα του διαμερίσματος που είναι 4ου ορόφου έχω σκεφτεί να βάλω το μηχανήμα εκει που έχω τον πορτοκαλί κύκλο (ο θεός να το κάνει κύκλο) και ο τοίχος δίπλα του έχει μήκος περίπου 2.5μετρα.

Μου έχουν προτείνει απο μαγαζί στο Βύρωνα το ΗP24A (9KW για 100τμ με απόδοση 92%).
Κοστολόγιο
καυστήρας 1100 + τοποθετηση+μπουρια 250 + φιλτρο νερού 350 = συνολο 1700 ευρώ
(φίλτρο νερού..... μάλλον..... γιατι η βεράντα έχει κεραμοσκεπή και σκέφτομαι ότι πιθανόν να μου καπνίσει το ξύλο).

Απέφυγα τα μηχανήματα με διακλαδώσεις (εννοώ καναλάκια) γιατι ανέβαζαν πολύ το κόστος και επίσης θεωρώ ότι σε ευλογο χρονικό διάστημα το σπίτι θα ζεσταίνεται σε ανεκτές θερμοκρασίες. Επίσης να επισημάνω ότι στην είσοδο στο χωλάκι/διαδρομάκι που σχηματίζεται μεταξύ του μπάνιου και του Υ/Δ 2 έχω σκεφτεί πάνω απο την πόρτα να βάλω ένα ανεμιστηράκι για να προωθήσει τον αέρα στο χωλάκι και να έχουμε καλύτερη θέρμανση στο Υ/Δ2.

Η βοήθεια σας πολύτιμη... θα ζεσταθούμε λέτε με ένα τέτοιο μηχάνημα???????? (απο απώλειες δεν θα έλεγα ότι έχω πολλες... αλουμίνια έχει το σπιτι), οι πλευρές που το "βλέπει" αέρας είναι μπρος και πίσω, στα πλαινα είναι μεσοτοιχίες με άλλες πολυκατοικίες).
Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό???? κάποια άλλη ιδέα????
βλέπω ότι αυτα τα μηχανακια κινούνται στην αγορά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα..... ή μήπως απατώμαι???

Οτιδήποτε έχετε να μου πείτε χρήσιμο θα φανεί.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τον χρόνο σας.


Χρόνια πολλά φίλε μου. Θα προτιμούσα την μεγαλύτερη την ΗΡ-22 που είναι 12kw και θα προτιμούσα στην μέση ανάμεσα από τις πόρτες. Αν βάλεις το φίλτρο του Μοσχάλη που μοντάρει και τις σόμπες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αποδεδειγμένα είναι από τα καλύτερα της αγοράς.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67878 από zevooazaz
ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση... είμαι πλεόν εξαντλημενος απο το ψάξιμο στο net και πάλι δεν νομίζω ότι έχω βγάλει άκρη.
Στον πέμπτό είναι ένα δώμα στα 50τμ περίπου. δηλαδή η σαλοτραπεζαρία μου είναι η βεράντα του.

Για το φίλτρο ναι.... νεράκι είναι σε ένα κουτί με μια βάνα στην μία άκρη.. αυτο που μου άρεσε είναι ότι σε ύψος μένει χαμηλά. όπως μου είπαν εκεί η κλασική του καμινάδα θέλει 2 μέτρα μινιμουμ για να δουλεψει σωστά το μηχάνημα.

Εγω μια φορά τους έχω πει να με πάρουν τηλ να έρθει άνθρωπος στο σπίτι να δεί και να προτείνει πιθανόν κάποια άλλη τοποθεσία της σόμπας.
Στο φυλλάδιο που έχω δίπλα μου αυτη την στιγμή την 12KW (HP22) την δίνει 1300 € με απόδοση 88% για 120τμ.
αλλα είναι μουλάρι αδερφέ μου. πολύ τεράστια B)

γνωρίζεις 12ΚW σε κάτι ποιο συμμαζεμένο??? ή θα ξεφύγουμε πολύ στα χρήματα?? ( @$#$#@ τα λεφτά μου)

Δημήτρης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67885 από dimlyk
πιο μαζεμενο δεν ξερω ...υπαρχει και μια προσφορα πανω δεξια στην σελιδα σε αναλογες σομπες
οσο αφορα το φιλτρο ... αν ειναι αυτο που υποψιαζομαι μαλλον πανακριβο στο δινουν
για ψαξτο λιγο καλυτερα κανα 200 τουλαχιστον μπορεις να το γλυτωσεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67892 από zevooazaz
του Μοσχαλη όπως το βλέπω τώρα μοιάζει πάρα πολυ με αυτο που μου έδειξαν στην έκθεση σήμερα το πρωϊ (μπορεί να είναι και ίδιο)

αν και δεν ξέρω ποσο το δίνει ο Μόσχαλης.... δεν θεωρώ ότι θα κερδίσω πολλά με το να το αγοράσω απο το Βόλο με μεταφορικά για Αθήνα.

κατι μου λέει ότι είναι το ίδιο.

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.... θα επανελθω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ