Ποια είναι η αποδοτικότερη καύση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73326 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Καθάρισα (με τον τεχνικό) τη σόμπα μου πέρυσι την άνοιξη, όταν υπέθεσα πως τελέιωσε η σαιζόν. Λόγω κρύου που προέκυψε τη λειτούργησα για 3-4 μέρες τότε ακόμα καίγοντας 3-4 τσουβέλΙΑ πελλετ ALFA.
ξεκίνησα τη καύση Οκτώβρη, πολύ αραιά, και από αρχή Νοέμβρη κανονικά (σχετικά) καίγοντας στην αρχή καλά πελλετ, με μίξη κάποια με alfa.
Από τα μέσα Νοέμβρη ξεκίνησα να καίω μόνο Golden Nαgget. (περίπου ένα σακί την ημέρα) Σκόνη ελάχιστη, κλίγκερ ανύπαρκτο.. αλλά κάπου στα τέλη Δεκέμβρη άρχισα να παρατηρώ αυξημένη θερμοκρασία καυσαερίων κάποιες φορές. Από το περσυνό Γολγοθά, αποφάσισα ενδιάμεσο ετήσιο καθαρισμό που έγινε χθες.
Θερμοκρασία καυσαερίων σε κανονική λειτουργία πλέον στα 170-180C. Πολύ καλύτερο τράβηγμα, (θέλει αύξηση ο ρυθμός ρίψης) πολύ καλύτερη και ταχυτερη αύξηση θερμοκρασίας χώρου.
Θα καθαρίζω πολύ συχνά πλεόν τη σόμπα με τη νεοαποκτηθείσα σκούπα..... αλλά έχει πολύ μεγάλη σημασία στη λειτουργία ο καθαρισμός της σόμπας. Καλό είναι να δίνεται η δέουσα προσοχή σ αυτό, καθώς αλλάζει η κάυση και η απόδοση.
Πρακτικός τρόπος που μου ανέφερε ο φίλος τεχνικός μου, να μην υπάρχει διαφορά μεγαλύτερη των 50 βαθμών μεταξύ καυσαερίων και θερμοκρασίας εξερχόμενου αέρα. Κάτι τέτοιο υποδηλώνει πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73328 από theoilia

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Πρακτικός τρόπος που μου ανέφερε ο φίλος τεχνικός μου, να μην υπάρχει διαφορά μεγαλύτερη των 50 βαθμών μεταξύ καυσαερίων και θερμοκρασίας εξερχόμενου αέρα. Κάτι τέτοιο υποδηλώνει πρόβλημα.


Και στις υδραυλικές που δεν έχουν αερόθερμο;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73339 από DOOM_NX
Όσους εμπειρικούς κανόνες και να βγάλουν (έλεος μόλις μπούκαρε η μάνα μου μ'ένα ψάρι μισό μέτρο να σπαρταράει και μου 'κοψε το αίμα) , η αποδοτικότερη καύση θα γίνεται όταν ο αναλυτής καυσαερίων θα γράψει το μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73342 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Ποια ειναι η αποδοτικοτερη καυση ΄;

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Καθάρισα (με τον τεχνικό) τη σόμπα μου πέρυσι την άνοιξη, όταν υπέθεσα πως τελέιωσε η σαιζόν. Λόγω κρύου που προέκυψε τη λειτούργησα για 3-4 μέρες τότε ακόμα καίγοντας 3-4 τσουβέλΙΑ πελλετ ALFA.
ξεκίνησα τη καύση Οκτώβρη, πολύ αραιά, και από αρχή Νοέμβρη κανονικά (σχετικά) καίγοντας στην αρχή καλά πελλετ, με μίξη κάποια με alfa.
Από τα μέσα Νοέμβρη ξεκίνησα να καίω μόνο Golden Nαgget. (περίπου ένα σακί την ημέρα) Σκόνη ελάχιστη, κλίγκερ ανύπαρκτο.. αλλά κάπου στα τέλη Δεκέμβρη άρχισα να παρατηρώ αυξημένη θερμοκρασία καυσαερίων κάποιες φορές. Από το περσυνό Γολγοθά, αποφάσισα ενδιάμεσο ετήσιο καθαρισμό που έγινε χθες.
Θερμοκρασία καυσαερίων σε κανονική λειτουργία πλέον στα 170-180C. Πολύ καλύτερο τράβηγμα, (θέλει αύξηση ο ρυθμός ρίψης) πολύ καλύτερη και ταχυτερη αύξηση θερμοκρασίας χώρου.
Θα καθαρίζω πολύ συχνά πλεόν τη σόμπα με τη νεοαποκτηθείσα σκούπα..... αλλά έχει πολύ μεγάλη σημασία στη λειτουργία ο καθαρισμός της σόμπας. Καλό είναι να δίνεται η δέουσα προσοχή σ αυτό, καθώς αλλάζει η κάυση και η απόδοση.
Πρακτικός τρόπος που μου ανέφερε ο φίλος τεχνικός μου, να μην υπάρχει διαφορά μεγαλύτερη των 50 βαθμών μεταξύ καυσαερίων και θερμοκρασίας εξερχόμενου αέρα. Κάτι τέτοιο υποδηλώνει πρόβλημα.

φιλε μου τι εννοεις με τον καθαρισμο της σομπας και πως μετρας τι θερμοκρασια καυσαεριων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73572 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
καθαρισμός των διόδων (τούμπα μάλλον τα λένε) καυσαερίων από σκόνη και κάπνα, αλλά και του δοχείου που συλλέγει τη κάπνα. (όχι μέσα στο θάλαμο κάυσης, αλλά πίσω, ένα δοχείο με κάλυμμα που ξεβιδώνει)Καθαρισμός και έλεγχος μπουριών επίσης. Έλεγχος των ανεμιστήρων και έλεγχος κάυσης για αρκετή ώρα.
Τώρα για θερμοκρασία καυσαερίων, με το πάτημα ενός κουμπιού στο πίνακα δείχνει τη θερμοκρασία καυσαερίων.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ