Ποια είναι η αποδοτικότερη καύση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66223 από dimlyk
Μιλαμε παντα για μια σομπουλα οποτε καυστηρατζηδες αποκλειονται :)

Μετα απο αρκετο διαβασμα για σταχτες κλινκερ και την ασπρη φλογα
και επισης αρκετες δοκιμες με το ιδιο πελλετ θα αναφερω τα 2 ακραια σεναρια

σεναριο 1
ανεμιστηρας καυσαεριων -30%
φλογα συνεχης ομαλη και απσροκιτρινη
θερμοκρασια καυσαεριων 165
αρκετη σταχτη σκορπισμενη στον θαλαμο
αρκετο μαυρισμα στο τζαμι
ορατα καυσαεριο 0 μαλλον περισσοτερη αιθαλη (κριτηριο το μαυρισμα του τοιχου :) ) εντελως υποκειμενικο φυσικα
κλινκερ ελαχιστο (με ερωτηματικο) καποια σταχτη που κολλαει στο μαντεμενιο κουπακι αλλα φευγει με πινελο

σεναριο 2
ανεμιστηρας καυσαεριων 0%
φλογα διακοπτομενη χαμηλη κατα κανονα και γαλαζοκιτρινη
θερμοκρασια καυσαεριων 155
ελαχιστη σταχτη σκορπισμενη στον θαλαμο
σχεδον καθολου μαυρισμα στο τζαμι
ορατα καυσαεριο 0 ελαχιστη αιθαλη
κλινκερ 0

και στις 2 περιπτωσεις το πελλετ ειναι το ιδιο (υπαρχει μια περιπτωση στο σεναριο 1 να ηταν απο διαφορετικη παρτιδα)
ο αερας εσωτερικος
και εχουν γινει και καποιες δοκιμες με τον αερα παροχης την ποσοτητα πελλετ και τον αερα εισαγωγης
χωρις προσ το παρον αξιολογα ευρηματα
εννοειτε φυσικα οτι εχουν γινει κι ολες οι ενδιαμεσες δοκιμες με αναλογα αποτελεσματα

το ζητουμενο ομως δεν ειναι ουτε η τελεια φλογα ουτε η μηδενικη σταχτη
αλλα η τελικη αποδοση και ποια ειναι με βαση την εμπειρια σας τα κριτηρια (οπτικα μαλλον)
για να την πετυχουμε
και η ερωτηση μου προεκυψε γιατι στην ουσια εχω δει απο ελαχιστη εως μηδενικη διαφορα στην αποδοση
φυσικα η εκτιμηση αυτη ειναι εντελως υποκειμενικη μια και ποτε δεν μπορω να εχω τις ιδιες συνθηκες

εννοειτε φυσικα οτι οι δοκιμες συνεχιζονται και απο σημερα με διαφορετικο πελλετ
και μια και αποκτησα πλεον ολες τις παραμετρους τις σομπας και με περισσοτερα "πειραγματα"

ακουω αποψεις για την σωστη αποδοση
αλλα και ιδεες και προτασεις για "πειραγματα" :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66226 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Η σωστή καύση φίλε είναι εκείνη που ξεκινάς κομμωτήριο, γλύφεις αυτοκίνητο, αγοράζεις καινούργια κολώνια, της παίρνεις και εκείνης μία, κοιτάς συνέχεια τους δείχτες του ρολογιού να περάσει η ώρα, ετοιμάζεσαι, βάφεις παπούτσια, χαζεύεις τον εαυτό σου καμιά ώρα στο καθρέφτι πως είσαι κούκλος, προβάρεις κουβέντες κι ανέκδοτα για να είσαι ευχάριστος, πίνεις δυό διπλά και πλένεις δόντια.... πας μισή ώρα νωρίτερα στο ραντεβού, ψάχνοντας θέση που θα φάινεσαι και συ κι η ρόδα καλύτερα όπως θα ρχεται, περνά μισή ώρα μετά τις 7 και σε πάιρνει τηλέφωνο να σου πει πως ήρθε μιά φίλη της και δε μπορεί να βγει μαζί σου :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :P :cheer: καλή χρονιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66232 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ποια ειναι η αποδοτικοτερη καυση ΄;
και γυρνωντας σπιτι σε περιμενει και η παντοφλα για "προθερμανση " :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66241 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

dimlyk έγραψε: Μιλαμε παντα για μια σομπουλα οποτε καυστηρατζηδες αποκλειονται :)

Μετα απο αρκετο διαβασμα για σταχτες κλινκερ και την ασπρη φλογα
και επισης αρκετες δοκιμες με το ιδιο πελλετ θα αναφερω τα 2 ακραια σεναρια

σεναριο 1
ανεμιστηρας καυσαεριων -30%
φλογα συνεχης ομαλη και απσροκιτρινη( σωστό χρώμα φλόγας)
θερμοκρασια καυσαεριων 165 (είναι περίεργο με μείον στο αέρα καύσης η μεγαλύτερη θερμοκρασία καυσαερίων)
αρκετη σταχτη σκορπισμενη στον θαλαμο
αρκετο μαυρισμα στο τζαμι(κακή κάυση)
ορατα καυσαεριο 0 μαλλον περισσοτερη αιθαλη κακη καυση(κριτηριο το μαυρισμα του τοιχου :) ) εντελως υποκειμενικο φυσικα
κλινκερ ελαχιστο (με ερωτηματικο) καποια σταχτη που κολλαει στο μαντεμενιο κουπακι αλλα φευγει με πινελο

σεναριο 2
ανεμιστηρας καυσαεριων 0%
φλογα διακοπτομενη χαμηλη κατα κανονα και γαλαζοκιτρινη( κακη καύση)
θερμοκρασια καυσαεριων 155
ελαχιστη σταχτη σκορπισμενη στον θαλαμο(καλη καύση)
σχεδον καθολου μαυρισμα στο τζαμι(πολύ καλή καύση)
ορατα καυσαεριο 0 ελαχιστη αιθαλη (άριστη καύση)
κλινκερ 0 (άριστη)

και στις 2 περιπτωσεις το πελλετ ειναι το ιδιο (υπαρχει μια περιπτωση στο σεναριο 1 να ηταν απο διαφορετικη παρτιδα)
ο αερας εσωτερικος
και εχουν γινει και καποιες δοκιμες με τον αερα παροχης την ποσοτητα πελλετ και τον αερα εισαγωγης
χωρις προσ το παρον αξιολογα ευρηματα
εννοειτε φυσικα οτι εχουν γινει κι ολες οι ενδιαμεσες δοκιμες με αναλογα αποτελεσματα

το ζητουμενο ομως δεν ειναι ουτε η τελεια φλογα ουτε η μηδενικη σταχτη
αλλα η τελικη αποδοση και ποια ειναι με βαση την εμπειρια σας τα κριτηρια (οπτικα μαλλον)
για να την πετυχουμε
και η ερωτηση μου προεκυψε γιατι στην ουσια εχω δει απο ελαχιστη εως μηδενικη διαφορα στην αποδοση
φυσικα η εκτιμηση αυτη ειναι εντελως υποκειμενικη μια και ποτε δεν μπορω να εχω τις ιδιες συνθηκες

εννοειτε φυσικα οτι οι δοκιμες συνεχιζονται και απο σημερα με διαφορετικο πελλετ
και μια και αποκτησα πλεον ολες τις παραμετρους τις σομπας και με περισσοτερα "πειραγματα"

ακουω αποψεις για την σωστη αποδοση
αλλα και ιδεες και προτασεις για "πειραγματα" :)


άριστη τελική απόδοση, μάλλον τέλεια φλόγα, ανυπαρκτα καυσαέρια, μέγιστη θερμοκρασία.
Δε τα έχουμε σε καμιά από τις δύο περιπτώσεις. Έχουμε στοιχεία και στις δύο όμως πράγμα που σημαίνει μιά κατ αρχήν σύγκλιση στη μέση των δύο??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66243 από DOOM_NX
dimlyk... Ζητάς να σου πουν με ακρίβεια πότε έχεις τη μέγιστη απόδοση, αλλά δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις το μόνο πράγμα που μπορεί να αποφανθεί με σιγουριά: μέτρηση καυσαερίων. Αν γινόταν εμπειρικά να βρούμε την ιδανική αναλογία, όλοι θα εκπαίδευαν μύτες και μάτια και θα γλίτωναν τα χιλιάρικα στους αναλυτές. Μπορεί να έρθεις κοντά, αλλά ποτέ δε θα είσαι σίγουρος. Γνώμη μου να κάνεις την υπέρβαση αφού το ψάχνεις τόσο. Δεν πρόκειται για πεταμένα λεφτά. Είδες πώς παραπλανούσαν οι ενδείξεις στο δικό μου μηχάνημα. Και στην τελική, οι σόμπες δεν είναι τόσο διαφορετικές από τους λέβητες στον τρόπο καύσης. Στο εξωτερικό τις μετράνε κανονικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66252 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ποια ειναι η αποδοτικοτερη καυση ΄;
οταν κατεβαζω τοσο τα καυσαερια ...ισως ειναι λογικο να μαζευει σταχτη στον θαλαμο και το τζαμι
και ν ανεβαζει και την θερμοκρασια τους
η θερμοκρασια ομως ειναι σχετικο μεγεθος ...μια και οι συνθηκες δεν μπορει να ειναι ποτε ιδιες...πολυ χοντρικα ανεβαινει στον ιδιο χρονο και στο αισθητηριο και στο δωματιο
κι επειδη σε καμμια περιπτωση δεν εχω ακαυτα η μισοκαμμενα πελλετακια σημαινει οτι την ενεργεια τους την δινουν ...μηπως το ζητουμενο τελικα ειναι σε ποια περιπτωση πεταμε περισσοτερη ενεγεια μεσω της καμιναδας?

παναγιωτη δεν ειναι τοσο απλα ...γιατι στην δικη μου περιπτωση μιλαμε για ενα προγραμματισμο που δεν ειναι τοσο παραμετροποιησιμος κι ακομα δεν εχω ολα τα δεδομενα που θελω...
αλλα η ερωτηση μου ειναι περισσοτερο γενικη και αφορα ολους

ειδικα για μενα η βαλιτσα θα παει μακρυα ...και ηδη εχω αρχισει επαφες με το εργοστασιο οι οποιοι ειναι και αψογοι προς το παρον


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ