Σόμπα pellet 11kW που δε ζεσταίνει τίποτα!!!

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143360 από dinos_74
λοιπον φιλοι μου,ακουστε τι ανακαληψα για τα πελλετ.
Υπαρχουν διαφορες μαρκες για ολες τις τσεπες,σωστα? ;)
Απο 3,9 euro το σακουλακι ως 6,8(εαν θυμαμε καλα) το γερμανικο πελλετ.
Δουλευα 3 διαφορετικα ειδη εγω,το schweighofer,to cold καιενα που επερνα απο το bp τις γειτονιας.
εβλεπα καποιες διαφορες σε αυτα τα 3, στην σταχτη και στην ενταση-ζεστη που εβγαζε η σομπα.
Θεωρουσα πως το schweighofer ηταν το καλητερο γιατι δεν εβγαζε σταχτη αλλα δεν μου αρεσε ο τροπος που ζεστενε η σομπα.Το cold ειχε λιγο περισοτ. σταχτη αλλα και παλι ζεστη-ενταση ετσι και ετσι.Το αλλο απο το βενζιναδικο ηταν για κλαματα γενικος.
Σημερα ηρθε σπιτι ο τεχνικος-ιδιοκτ. του καταστηματος που πηρα την σομπα και μου εφερε ενα νεο πελλετ.
Ενα εχω να πω,με τις ιδιες ρυθμησης βεβαια στην σομπα,απλα εχασα την μπαλα,αλλη καυση,αλλη ζεστη,αλλη φλογα.Αναγκαστικαμε και βαλεμε τους εξωτερικους αεριδες πολυ δυνατα (απο μαμα το επιπεδο 1 λεει 0,5και το βαλαμε 15 (ΟΧΙ 1,5)ΑΛΛΑ 15)και η σομπα ζεστενη ταπα.
Συμπερασμα δικο μου βεβαια,ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΠΑΙΖΕΙ ΤΡΕΛΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΗΣ ΣΟΜΠΑΣ,δεν ειναι υποχρεωτικο οτι το γνωστο και ακριβο ειναι το καλητερο.Το schweighofer εχει 5,6-5,8 euro το σακουλακι.Ειναι λιγο ακριβο και εχει ονομα. Το..........δεν θα πω πια μαρκα ειναι (για να μην κανω διαφημηση) (οποιος θελει του δινω τηλ να μιληση απο μονος του)ειναι πολυ αλλα πολυ ποιο φτηνο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
Ακη σε ευχαριστω ρε φιλε ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143361 από giannhs123
για πεσς μαρκα πελλετ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143362 από dinos_74
μπορει να νομιζουν καποιοι οτι κανω διαφημηση και ειναι λιγο λεπτο το θεμα :(
Εαν κανεις υπομονη θα μιλησω αυριο με τον Ακη και θα μπορω να σου απαντησω αναλογος με το τι θα μου πει. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143366 από nikolas

dinos_74 έγραψε: μπορει να νομιζουν καποιοι οτι κανω διαφημηση και ειναι λιγο λεπτο το θεμα :(
Εαν κανεις υπομονη θα μιλησω αυριο με τον Ακη και θα μπορω να σου απαντησω αναλογος με το τι θα μου πει. :)


καλησπερα,οπως καταλαβατε μολις πηρα την slim nadia 11kw.
ΔΕΝ ΖΕΣΤΕΝΗ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Μιλησα με ιταλια,μου εστειλαν ολες τις ρυθμισεις τις σομπας,ΑΛΛΑ ,τιποτα.
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
δεν εχω ιδεα!!!!!!!!!!!!!!!!

Η λουλου ειναι η πολυ μεγαλη βαριοπουλα που σπαμε τοιχους,μια στο κεντρο και δεν θα μηνει τιποτα ορθιο.
Λοιπον αλλαξα την ρυθμιση του αερα (λειτουργια 22 απο μενου) και απο 2300 την εβαλα 2500.
Βεβαια τωρα που μιλαμε την ξαναεβαλα στο 2300 και κανω μια αλλη δοκιμη που ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΟΣ BETTER
Αλλαξα την ταχυτητα εξωτερικου αερα στο επιπεδο 5 μονο για αρχη.Ειναι η ρυθμιση 27 στο μενου
Απο 12 που λεει ο κατασκευαστης ,το εβαλα στο 30. Μεχρι στιγμης ο αερας που βγαζει ΖΕΜΑΤΑΕΙ.

Δουλευα 3 διαφορετικα ειδη εγω,το schweighofer,to cold καιενα που επερνα απο το bp τις γειτονιας


Αγαπητέ dinos_74 πέρασε το μήνυμα που θέλεις να περάσεις γιατί μας έχεις τρελάνει και θα πηδηχτούμε από το παράθυρο.
Το πρωί μας λες ότι αγόρασες την σόμπα τώρα και δεν ζεσταίνει είσαι καινούργιος και ζητάς βοήθεια
το απόγευμα μας λες ότι είσαι έτοιμος να την κάνεις κομμάτια
την άλλη μέρα το πρωί επιτέλους ζεστάθηκες γιατί φταίνε οι ρυθμίσεις
σε δυο μέρες εκαψες 5-4 μάρκες πελλετ
την άλλη το απόγευμα ανακάλυψες καλό πέλλετ
και τέλος θα μας προτείνεις και μάρκα πέλλετ άμα το επιτρέψει ο Ακης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143378 από dinos_74
;) εχεις ενα δικιο,σας μπερδεψα λιγο,την σομπα την εχω 3 βδομαδες,εκανα ταυτοχρονα πολλες αλλαγες επανω τις με την βοηθεια την δικη σας.Ναι ηταν λιγο μπερδεμενα ολα,αλλα μην πηδηχτουμε και απο το παραθυρο :cheer: Χριστουγεννα ερχονται!!!!!!!!!!
Τωρα οσο για το πελλετ για την ερωτηση του φιλου που ρωτησε το site ειναι
e-shop.kriton.gr/pages/185061.I-etairia-mas.html#.VJU8QcANA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143396 από dimlyk
Την διφημιση τηνειδα .... Το πελλετ ακομα το ψαχνω :-)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ