Μια βοήθεια για σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61905 από diaflash
Μια βοήθεια για σόμπα pellet δημιουργήθηκε από diaflash
Κατ αρχην να χαιρετισω ολη την παρεα και να εκφρασω τα συγχαρητηρια μου για τις πολυτιμες γνωσεις που μοιραζεστε με τον κοσμο που σας παρακολουθει που ως επι το πλειστον δεν εχει παρα πολλες γνωσεις (εγω ειμαι τουλαχιστον ασχετος) αλλα και για την ομορφη ηλεκτρονικη παρεα σας.Αληθεια αν καποιος διαβασει ολα οσα γραφονται εδω μεσα θα αποκομισει παρα πολλα.
Στο θεμα μας τωρα.
Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω μια σομπα πέλλετ για την θερμανση μου.Το σπιτι ειναι γυρω στα 60 τ.μ. με αλουμινιου κουφωματα, μονοκατοικια.
Αυτο που θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι αν μια σομπα πελλετ 8,5kw θα ειναι αρκετη για να το θερμανει και αν ειναι δυνατον να με συμβουλευσετε σε ποιο σημειο θα ηταν καλυτερο να την εγκαταστησω για καλυτερη αποδοση.Σας επισυναπτω μια κατοψη (συγνωμη για την προχειροτητα) του σπιτιου. Το σπιτι ειναι εκτεθειμενο απο ολες τις πλευρες.Δεν ξερω αν ειναι δυνατον να απαντηθει η δευτερη ερωτηση μου αλλα ευχαριστω εκ των προτερων
Νικος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61914 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μια βοήθεια για σόμπα pellet
καλησπερα νικο...καλες γιορτες ναχετε :)
απλα πετας την τηλ και βαζεισ την σομπα :)
για τα 8.5 κβατ ...οριακο το κοβω αναλογα και με τις μονωσεις σου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61959 από diaflash
Απαντήθηκε από diaflash στο θέμα Μια βοήθεια για σόμπα pellet
Καλησπερα και καλές γιορτές.
Εννοεις στη θεση της τηλεορασης και να κοιταει προς κουζίνα.
Με προβληματισες με τα kw.Ποσα kw θα ηταν ιδανικα;
Την μονωση θα την ελεγα μετρια, διοτι αν και εχω κουφωματα αλουμινιου εχω απο αλλου καποιες απωλειες.
Ευχαριστω για την ανταποκριση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61968 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μια βοήθεια για σόμπα pellet
αυτο με την τιβι μην το περνεις τοις μετρητοις αλλα καπου εκει αναμεσα παραθυρο και κλιματιστικο ισως

η ταρατσα ειναι καλα μονωμενη ? και ποια περιοχη εισαι ? ... τα ιδανικα κιλοβατ μονο μια μελετη μπορει να στα βγαλει αν εχεις σωματα καλοριφερ ομως και μπορουσες να τα μετρησεις θα ειχες μια ιδεα ... το σπιτι σου ομως σαν διαρρυθμιση ειναι αρκετα καλο για σομπα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61980 από diaflash
Απαντήθηκε από diaflash στο θέμα Μια βοήθεια για σόμπα pellet
Ναι καταλαβα, περιπου εκεινο το σημειο μοιαζει το καλυτερο.
Η ταρατσα δεν ειναι καλα μονωμενη.Μενω σε νησι και το κρυο δεν ειναι πολυ οπως την ηπειρωτικη Ελλαδα αλλα υπαρχει και η ενοχλητικη υγρασια.Δεν εχω καλοριφερ αλλα στο περιπου τα 10 kw δεν ειναι υπερβολη; συμφωνα παντα με αυτα που διαφημιζουν και λενε για τις αναλογιες kw και τμ.(ξερω οτι ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που καθοριζουν τα kw και οχι μονο τα τ.μ,)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61993 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Καλώς τον. παίρνεις μία 12αρα σόμπα που να δέχεται προέκταση με δέυτερη παροχή αέρα, βάζεις τη σόμπα κοντά στον υπολογιστή, να φτάνει η προέκταση στο μινι χωλάκι και ζεσταίνεις νομίζω άριστα όλο το σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ