Θόρυβος σε σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69954 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Θόρυβος σε σόμπα pellet
o θορυβος στην - οποια - εκθεση ειναι διαφορετικός ή μαλλον το πως τον αντιλλαμβανόμαστε ειναι διαφορετικό.

πχ σε ενα δωματιο ησυχο των 30db ακομα και τα 40db ειναι πολλά, σε μια εκθεση που εχει ηδη θορυβο.....

Χαριτολογώντας στο εκθεσιακο κεντρο που τις ακουσα πρωτη φορά, απλά.. δεν ακουγοντουσαν!!!! ( απο την βαβουρα που υπηρχε)

τις πρωτες μερες 5:45 που αναβει η πρωτη ξυπναγα κι εγω μαζι γιατι μετα απο λιγο αυτοματα προστιθετο ΚΑΙ το βαντιλατερακι για το δωματιο της μικρής μολις η σομπα ζεσταινε το χωλ και ο θερμοστατης του εδινε εντολή ΚΑΙ σε αυτο να αναψει, πλεον δεν χαμπαριαζω...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69960 από ktm620
Απαντήθηκε από ktm620 στο θέμα Θόρυβος σε σόμπα pellet
Ναι δυστυχώς στο φούλ δέν είναι να είσαι στον ίδιο χώρο , όταν δέν υπάρχει άλλη σημαντική "ηχορύπανση" που να καλύπτει κάπως αύτήν της σόμπας δηλ...
Μέχρι το 3 είναι πολύ καλά ίσως και 4 με λίγο δυνατότερα την τηλερόραση που είπε και ένας φίλος πρίν.
Ευτυχώς δέν βάλανε 6 σκάλες , θα .... απογειωνόταν :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69971 από iguana
Απαντήθηκε από iguana στο θέμα Θόρυβος σε σόμπα pellet
Εμένα είναι νερού χωρίς ανεμιστήρα και παρόλαυτα κάνει αρκετό θόρυβο. Ενας μικρός θόρυβος έρχεται απο άερα από το μπροστά το τζαμι σαν σφύριγμασ, ο τεχνικός μου ειπε ότι το τζαμι ειναι διπλο και επιτηδες έχουν αφησει κενο στην πανω πλευρα του ενω γυρω γυργω δηλαδη εχει τσιμουχες επανω δεν εχει , δεν θυμάμαι τον λόγο. Ο περισότερος θόρυβος όμως ακούγεται από την εισαγωγή αέρα.Δοκιμάζοντας απλά να συνδέσω ένα σωλήνα (αυτόν της ηλεκτρικης σκουπας που ταιριάζει ακριβώς) και αφήνοντας τον πάλι μέσα στο σπίτι όχι έξω ο θόρυβος μειώνεται πάρα πολύ , γίνεται ελάχιστος χωρίς να παρατηρώ κάποια διαφορά στην φλόγα. Θα έχω πρόβλημα σε κάτι αν το αφήσω έτσι , με ένα σωληνάκι δηλαδή; Από τι υλικό πρέπει να είναι ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69978 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θόρυβος σε σόμπα pellet
αν ειναι ιδιας διατομης και οχι μεγαλου μηκους δεν εχεις προβλημα
προτιμοτερο ειναι το ευκαμπτο αλουμινιο αν βρεις κανα κοματακι το γυρνας να ρουφαει και απο την μερια που ειναι το μπουρι οποτε προθερμαινει κιολας τον αερα
γενικα κανει και χοντρο πλαστικο ...δοκιμασε ομως να δεις τι θερμοκρασιες εχει εκει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69993 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Θόρυβος σε σόμπα pellet
Iguana
η σομπα σου αν και "υδραυλική" ΕΧΕΙ ανεμιστηρα, αυτον για την καυση.
Γι αυτο και μολις βαλεις σωληνα πανω στην εισαγωγή μειωνεται γιατι απο κει τον ρουφαει - βαλε το χερι σου και τα το καταλαβεις.

κατα την γνωμη μου ΜΗΝ αφησεις το σωλήνα μεσα στο σπιτι γιατι υπο προυποθεσεις ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ( δυο τα "αν" δηλαδη ) να σου βγαλει καυσαερια απο κει σε περιπτωση διακοπής ρευματος και το μπουρι σου δεν τραβαει καλα, για οσο χρονο - πολυ λιγο ετσι κι αλλιως - θα καιγονται τα εναπομειναντα πελλετ στο "ποτυρακι"

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69999 από iguana
Απαντήθηκε από iguana στο θέμα Θόρυβος σε σόμπα pellet
Προτιμότερο δηλαδή μια και θα βάλω σωληνάκι να το συνδέσω εξωτερικά λες ε..Έχω κάνει ήδη μια τρυπούλα στον τοίχο για το λάστιχο για την έξοδο του νερού , ίσως την μεγαλώσω και βάλω εκεί τον σωλήνα. Είμαι λίγο επιφυλακτικός γιατί στο μάνουαλ δεν λέει ξεκάθαρα αν μπορείς να το συνδέσεις εξωτερικά απλά λέει ότι πρέπει να υπάρχει παροχή αέρα στον χώρο κτλ.
Για τις θερμοκρασίες του σωλήνα αφού ρουφάει κρύο αέρα δεν υπάρχει πρόβλημα και στην ένωση του με την σόμπα δεν είναι ζεστό το σημείο όπως το έπιασα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ