Πρόβλημα με σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58553 από kinezos
Απαντήθηκε από kinezos στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα pellet
κάτι δεν δουλεύει σωστά εγώ έχω 26 στο σαλόνι και 28+ στο ταβάνι όπου με εξαεριστήρα σπρώχνω 28 στο διπλανό παιδικό δωμάτιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58563 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα pellet

ckyrias έγραψε:

stoikon έγραψε:

ckyrias έγραψε: Καλησπέρα,

νέος στο φόρουμ καθότι είπα να ψαχτώ λιγάκι γιατί δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την απόδοση της σόμπας. Πήρα από Leroy - Merlin την Klima 12. όχι 70τμ δε μπορώ να ζεστάνω.. αλλά ούτε 20 νομίζω.
καταρχήν αντιλαμβάνομαι ότι η διαρρύθμιση του χώρου αποτελεί πρόβλημα εξαρχής. άλλα ως ένα βαθμό νομίζω.

1. με ένταση ανεμιστήρα στο 5, ένταση σόμπας στο 5 καίει 1 τσουβάλι στο 8ωρο στην καλύτερη περίπτωση και στην ουσία ζεσταίνει τον χώρο που βρίσκεται.
2. με ένταση ανεμιστήρα στο 5, ένταση σόμπας στο 3 καίει 1 τσουβάλι στο 12ωρο άλλα ζεσταίνει ακόμα λιγότερο.
3. στο καλάθι της σόμπας μετά από καύση μένει κάτω πέτρα! εντάξει όχι πέτρα αλλά καταλαβαίνεται τι εννοώ.
4. σε μερικές περιπτώσεις όταν η φλόγα είναι πολύ μεγάλη κάνει θόρυβο. σαν να μπουμπουνίζει ένα πράμα. κρατάει λίγο μέχρι να συντονιστεί κ μετά σταματάει.
5. από τις εικόνες θα δείτε ότι στην έξοδο δεν έχω γωνιά αλλά Τ. το Τ στην άκρη έχει τρύπα η οποία είναι ανοικτή. σαν να λείπει το μικρο καπάκι. δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει.
6. έχω κάνει γωνία για να απομακρύνω το καπέλο από τον τοίχο κ παρόλα αυτά ο τοίχος έχει μαυρίσει αρκετά.
7. όταν γυρνάω απόγεμα σπίτι κ μετά από 3 ώρες καύσης γράφει 18 βαθμούς Κελσίου μου έρχεται να την πετάξω από το παράθυρο!

έχω επισυνάψει κ τις φώτο. αν υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα με την συγκεκριμένη σόμπα ας με ενημερώσει. καλοδεχούμενες όλες οι ερωτήσεις, απόψεις διευκρινίσεις που μπορούν να βελτιώσουν την απόδοση της σόμπας. γιατί αν αυτί είναι η νορμάλ λειτουργία της τότε μάλλον έκανα λάθος επιλογή και θα την λουστώ! :)

αν γνωρίζει κανείς κάνα καλό μαστόρι στην περιοχή της Καβάλας ας μου το συστήσει μπας κ πρέπει να την δει κανείς από κοντά!


Όταν λες ένταση ανεμιστήρα ποιον ανεμιστήρα ενοείς. Αερόθερμο ή καυσαερίων. Το 5 είναι το ανώτερο;
Το ταφ θέλει η τρύπα να είναι από κάτω.
Το μπουρί θέλει 1,80 από δάπεδο,γωνία 45 μοιρών (αυτήν που έχεις), 40-50 πόντους σωλήνα να κοιτάει προς τα έξω, γωνία 45 μοιρών, καπέλο


αεροθερμο. εχει κλιμακα 1-5
το μπουρι δε μπορω να το βγαλω πανω απο το υψος το μπαλκονιου. εκτος αν δε μετρησα σωστα τι μου εγραψες


Μήπως το αερόθερμο θέλει ποιο μικρή ταχύτητα για να βγάλει ποιο καυτό αέρα; Η πολύ μεγάλη ταχύτητα στέλνει τον αέρα μακριά αλλά κόβει θερμοκρασία.
Σου γράφω να κοντύνει το μπουρί και με την γωνία 45 μοιρών συν ένα κομμάτι να βγει με κλίση προς τα έξω για να είσαι μακριά από το ταβάνι και τον τοίχο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58647 από davidperry
Απαντήθηκε από davidperry στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα pellet

dejavu_1983 έγραψε: Καβάλα μένω. Θα έρθει σε λίγο ο τεχνικός για άλλη για φορά. Τι να πώ δεν ξέρω. Τωρα 166 κυβικά μετρα όγκου πόσα τετργωνικά καλύπτουν αν και είνια δυο διαφοετικές μονάδες μέτρησης η μία μετράει επιφάνεια η άλλη όγκο. Μου είπαν ότι σόμπα αυτή καλύπτει μέχρι 120-130 τετραγωινικά.




κανουν τα παντα και λενε τα παντα για να πουλησουν..
μεχρι και τα μαθηματικα <<ξανα-ανακαλυπτουν>>

τραγικο-αντιεπαγγελματικο- και καργα ελληνικο. :angry:

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dejavu_1983

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ