Πρόβλημα με σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58166 από dejavu_1983
Πρόβλημα με σόμπα pellet δημιουργήθηκε από dejavu_1983
Γειάς σας
Είμαι νέος στο forum και νέος αγοραστής μιας σόμπας Pellet 10Kw MBS CANNES.
Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να ζεστάνω ένα χώρο 90 τετραγωνικών. Παρακάτω είναι το σχεδιάγραμμα του σπιτιού σαν συνημμένο.
1.Καίω πέλλετ ΜΑΚΙ το οπόιο έχω παρατηρήσει κατα τον καθαρισμό της σόμπας ότι στο ποτηράκι της καύσης μένει σταχτη η οποία είναι σαν πέτρα.
2. Η θέση της σόμπας είναι αναμέμεσα σε δυο μπαλκονοπορτες (Ξύλινα κουφώματα σε καλή κατάσταση με διπλά τζάμια)
3. Στο σπίτι δεν μπορώ να ανεβάσω θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς και όλη την ημέρα.
4. Στο μπαλκόνι όπου είναι η καμινάδα έχει μαυρίσει ο τύχος και τα υπολοίματα είναι λες και καίω ξυλόσομπα.
5. Έχουν έρθει 3 φορές οι τεχνικοί και διαπίστωσαν ότι δεν υπάρχει ζέστη στο σπίτι παρ όλα αυτά δεν κάνουν τίποτα από το κατάστημα αν και την έχουν ρυθμίσει.

Σκέφτομαι να αλλάξω θέση της σόμπας στη ΝΕΑ ΘΕΣΗ όπως στο σχέδιο και να αλλάξω Pellet. Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η σόμπα. Μήπως δεν μου πούλησαν την 10αρα. Δεν ξέρω τι να πώ

Παρακαλώ να μου προτείνεται λύσεις. Ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58304 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα pellet
Εάν δεν υπάρχει μόνωση στους τοίχους του σπιτιού, δεν υπάρχει περίπτωση φίλε μου να σε ζεστάνει η 10αρα σόμπα σε όποιο σημείο και να την τοποθετήσεις.

Οσο για τις μαυρίλες στον τοίχο, αυτό βελτιώνεται με το να απομακρύνεις το τελείωμα της καμινάδας από αυτόν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dejavu_1983

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58313 από dora-serres
Απαντήθηκε από dora-serres στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα pellet
mastora μέχρι πόσο μπορούμε να δώσουμε προέκταση στο τελείωμα χωρίς προβλήματα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58318 από παλτακης
Απαντήθηκε από παλτακης στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα pellet

mastoras έγραψε: Εάν δεν υπάρχει μόνωση στους τοίχους του σπιτιού, δεν υπάρχει περίπτωση φίλε μου να σε ζεστάνει η 10αρα σόμπα σε όποιο σημείο και να την τοποθετήσεις.

Οσο για τις μαυρίλες στον τοίχο, αυτό βελτιώνεται με το να απομακρύνεις το τελείωμα της καμινάδας από αυτόν.

Με προβληματισες τωρα :ohmy:

Και εγω ειμαι νεος κατοχος ..το σπιτι βεβαια εχει κουφωματα αλουμινιου με διπλα τζαμια (οχι με θερμοδιακοπη ,ενεργειακα τζαμια ) και οι τοιχοι βεβαια ειναι χωρις μονωση ιδιαιτερη και η αγορα εγινε επειδη ειναι εστια θερμοτητας με φλογα και με οτι συνεπαγεται αυτο ως προς την ζεστη .Αν πρεπει να κανω πρωτα τις μονωσεις στους τοιχους μονο απο εκει θα ειχα ωφελος ως προς την αυξηση της θερμοκρασιας ,και τοτε πιθανον να στρεφομουν σε αλλες πηγες θερμοτητας .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58336 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα pellet

dora-serres έγραψε: mastora μέχρι πόσο μπορούμε να δώσουμε προέκταση στο τελείωμα χωρίς προβλήματα?


λιγο πανω απο μισο μετρο νομιζω ειναι καλα ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58343 από dora-serres
Απαντήθηκε από dora-serres στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα pellet

dimlyk έγραψε:

dora-serres έγραψε: mastora μέχρι πόσο μπορούμε να δώσουμε προέκταση στο τελείωμα χωρίς προβλήματα?


λιγο πανω απο μισο μετρο νομιζω ειναι καλα ...

όχι στο ύψος αλλα η γωνία με το καπέλο σε απόσταση απ τον τοίχο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ