Αερόθερμη σόμπα pellet 13kW - δε ζεσταίνει

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56839 από davidperry
τα 30 κιλα την ημερα -και να μην ζεστενεσαι- ειναι υπερβολικη καταναλωση..
κατι παιζει λαθος.. οσο και περιεργος να ειναι ο χωρος στα διπλανα δωματια θα επρεπε να σκατε απ την
ζεστη..

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56851 από APNEAS30
Μήπως η 45-50 ειναι Farenhait?
δες άμα πάει 70-80 αμα ναι αστο εκει....αλλιως τι να πω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56853 από pelletomania

Fokion έγραψε: Ωραια.
Συνεχιζουμε.
Θα πρπει να σκεφτεις ποια δωματια σε ενδιαφερουν...
με τοσες πορτες και χωλακια τα πραματα ειναι σκουρα για το σαλωνι και την κουζινα..
κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει περιπτωση να ζεσταθεις εκει..
η αεροθερμη ειναι για ενιαιους χωρους.

Κατ αρχην δεν εχει νοημα να σκαει ολος ο αερας της στον απεναντι τοιχο του χωλ ετσι οπως την εχεις βαλει. Πρακτικά και το βλεπεις κι εσυ απλά σπαταλας ενεργεια.

Αν την βαλεις στο χω στον τοιχο δεξια, εχει 2 πλεονεκτήματα.
Α. μειωνεις την καμιναδα
Β. ζεσταινεις αξιοπρεπως τα 2 κρεβατοκαμαρες αν κλεισεις την πορτα ευθυα απεναντι.

κι ενα μοιωνεκτημα.
"ξεχνας" που ετσι κι αλλιως δεν... την κουζινα και το σαλονι.

η αλλη θεση που σκεφτομαι κι αυτο επειδη ειναι δυνατή, ειναι καπου στο μικρουλικο χωλακι εξω απο το WC.

Αυτο θα σου ζεστανει λογικά και την κουζινα και το σαλονι, κι απο κει και περα θα πρεπει να δεις πως θα στειλεις με τροιπες και αεραγωγους με εξαερηστηρες ζεστο αερα στα αλλα 2 δωματια.

Δηλ κανεις το χωλακι αυτο κατι σαν.... "λεβητα" και απο κει τραβας ζεστη για τα 2 υπνοδοματια.
Για το αν και πως χωραει ομως πρπει να εχουμε ακριβες σχεδιο ή φωτο.

Την Δευτερη λυση που σου λεω εχω εφαρμωσει προσωπικά και τελικά ζεσταινω 4 κρεβατοκαμαρες.
οι δυο απευθειας απο τις πορτες τους που βλεπουν σε ενα χωλακι που κι εγω το παω με την λογική του λεβητα, η 3η με ενα εξαερηστηρα και η 4η που ειναι πανω απο την σομπα ( σοφιτα ) ζεσταινεται επειδη τελικά ο ζεστός αερας παει πανω....
Κι αυτα με 8,8KW.....

Βεβαια σημασια εχει κι αν το σπιτι ειναι δικο σου ή με νοικι....


με νοίκι είμαι :( θα το βγάλω φωτο και θα το στείλω αύριο. καλό βράδυ :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56857 από stoikon

davidperry έγραψε: τα 30 κιλα την ημερα -και να μην ζεστενεσαι- ειναι υπερβολικη καταναλωση..
κατι παιζει λαθος.. οσο και περιεργος να ειναι ο χωρος στα διπλανα δωματια θα επρεπε να σκατε απ την
ζεστη..


Φίλε μου έκανες το λάθος να πάρεις αερόθερμη που δεν κάνει για την διαρύθμιση του σπιτιού. Γύρισε την σόμπα να κοιτά προς το λουτρό για να βγάζει το αερόθερμο ζεστό αέρα στον διάδρομο που ενώνει το σαλόνι και την κουζίνα για να ανεβάσεις την θερμοκρασία και εκεί, όσο πάρει. Αν μπορείς γύρισε την στον χειρισμό του χειροκίνητου και να μπορείς να την ελέγχεις καλύτερα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pelletomania

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56989 από kostas tz
ολα σωστα αυτα που σου ειπαν παραπανω τα παιδια εμενα ενα πραγμα με παραξενευει,ειπες πως τη δουλευης στη σκαλα 1 αποοτι ξρω στις περισοτερες σομπες αυτη ειναι η μικροτερη,και μαλον τη κοβω για κινεζα, παντος εχεις δυσκολη διαρυθμιση,και διαβασε καλα το ενχειριδιο!!!!!!!!!!

Η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57301 από pelletomania

kostas tz έγραψε: ολα σωστα αυτα που σου ειπαν παραπανω τα παιδια εμενα ενα πραγμα με παραξενευει,ειπες πως τη δουλευης στη σκαλα 1 αποοτι ξρω στις περισοτερες σομπες αυτη ειναι η μικροτερη,και μαλον τη κοβω για κινεζα, παντος εχεις δυσκολη διαρυθμιση,και διαβασε καλα το ενχειριδιο!!!!!!!!!!


βουλγάρικη είναι η ...... η pellet που έχω. έχει 4 σκάλες p1 η μεγάλη και p4 είναι η μικρότερη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ