Είσαστε ευχαριστημένοι από την αερόθερμη σόμπα σας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56182 από dimlyk
μονο με φυσικο εξαερισμο ανανεωνουμε τον χωρο και ειναι απαραιτητος για την υγεια μας
ας καψουμε και κανα πελλετακι παραπανω :)

καπου ειχε γραψει ο γρηγορης μια ωραια αναλυση για την υγρασια
αμα την βρειτε διαβαστε την


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56186 από pannarab

...Nasia καμία σχέση μια σόμπα πέλλετ με μια ξυλόσομπα. Με τις ξυλόσομπες μπορείς να βάλεις και "φωτιά" το σπίτι...... από ζέστη εννοώ.


τότε από που προκύπτει ότι μια σόμπα πελλετ υπερτερεί από μια σόμπα ξύλου; Στο ότι είναι πιο καθαρή, αυτόνομη, ξεκούραστη στο γέμισμα κτλ, κτλ; διότι στο θέμα της αίσθησης της ζέστης, η ξυλόσομπα είναι μακράν καλύτερη...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pannarab.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56190 από dimlyk
τα ειπες μονος σου :)
να προσθεσω στην ποιοτητα του καυσιμου(με το αναλογο κοστος παντα)
και στην αποδοση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56198 από pannarab

dimlyk έγραψε: τα ειπες μονος σου :)
να προσθεσω στην ποιοτητα του καυσιμου(με το αναλογο κοστος παντα)
και στην αποδοση


οταν λες απόδοση, τι εννοείς; διότι εγώ εννοώ το πως νιώθω τη ζέστη στον χώρο που βρίσκομαι. Και σε αυτό το κομμάτι (για τα δικά μου δεδομένα) η ξυλόσομπα αποδίδει καλύτερα απο μια σόμπα πελλετ.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pannarab.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56735 από EFI
Καλησπέρα σε όλο τον κόσμο.
Είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που αποφάσισαν λόγω κρίσης να ζεσταθούν με σόμπα pellet. Καταλήξαμε σε μια επώνυμη Ιταλική (δεν ξέρω εάν επιτρέπετε να αναφέρω όνομα) και μάλιστα βάλαμε και κανάλια για να ζεστάνουμε και τα άλλα δωμάτια. Ήρθε ο τεχνικός και μας έκανε την σύνδεση και όλα τα απαραίτητα. Έλα μου ντε όμως που από την στιγμή που ξεκίνησε να δουλεύει ξεκινήσαν και τα προβλήματα. :(
Απαραίτητα θα κάνει ένα check air flow πριν ανάψει κάθε φορά (διαφορά πίεσης είπαν και έκαναν νέες ρυθμίσεις!!!) Δούλεψε για λίγο και μετά ξανά από την αρχή τα ίδια.
Δεν φτάνει μόνο αυτό τώρα βγάζει νέο μήνυμα ALR.HIGHT CURRENT. Είναι λέει διαφορά τάσης που υπάρχει και λύνεται με ένα απλό ups!!!
Διαβάζοντας στο site τα σχόλια & τις οδηγίες σας, διαπιστώνω ότι η αυξομειώσεις τάσεως στις σόμπες δεν καλύπτονται με απλά ups, αλλά με ειδικά ιμιτονικού σήματος (200€-300€). :ohmy:
Να τονίσω βέβαια ότι η εταιρεία πώλησης έχει εξαφανιστεί από την Παρασκευή που τόλμησα να τους πως ότι ήταν υποχρεωμένοι να έχουν ενημερώσει το ότι απαιτείται κάτι τέτοιο για την σωστή λειτουργία της!!!!!!! :angry:
Πείτε μου τώρα εγώ πως μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένη με την λειτουργία της σόμπας? Όταν προσπαθώ να την ανάψω και όταν τα κανάλια που έβαλα για να ζεστάνω τα υπόλοιπα δωμάτια βγάζουν χλιαρό αέρα? Πρέπει να πάω την σόμπα στους 24-25 βαθμούς για να ζεσταθούν και τα μέσα δωμάτια (δύο). Βέβαια πρέπει να παραδεκτό ότι τον κεντρικό χώρο τον κάνουν φούρνο όταν καταφέρνω να την ανάψω!!!
Έχω απογοητευτεί. Και από την "επώνυμη" εταιρεία η οποία παρόλο που τους ενόχλησα με έγραψαν και από την εταιρεία πώλησης. :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56746 από kmaik
Efi προκύπτουν κάποια ερωτήματα.
Για το πρώτο πρόβλημα , τον αέρα για την καύση τον παίρνεις από έξω ή μέσα από το σπίτι; Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ελέγχει ο σωλήνας του αέρα για εμπλοκή ή ο αισθητήρας που υπάρχει μεσα στην σόμπα για τον έλεγχο του αέρα καύσης.
Όσο για το ups. To πρόβλημα σου νομίζω λύνεται με ένα σταθεροποιητή τάσης. Το φθηνό ups υπάρχει πιθανότητα να σου δημιουργήσει πρόβλημα σε διακοπή ρεύματος εάν η σόμπα λειτουργήσει με την μπαταρία του ups. Με τα καθαρού ημιτόνου θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν όμως δεν σε ενδιαφέρει η σόμπα να λειτουργεί σε διακοπή ρεύματος βαλε σταθεροποιητή τάσης καλύτερα από ένα φθηνό ups που μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα.
Το τρίτο με τα μέσα δωμάτια δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Θα θέλουν πάντα περισσότερο χρόνο να ζεσταθούν.
Όσο για την εταιρία που λες τι σημαίνει με έγραψαν; Έχεις εγγύηση πιστεύω και έχουν υποχρέωση να σου λύσουν τα προβλήματα :angry:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": EFI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ