Είσαστε ευχαριστημένοι από την αερόθερμη σόμπα σας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55665 από ΗΛΙΑΣ
πολυ σωστα,αν και ειμαι απο δραμα το κρυο εχει ερθει εδω και 10 μερες.το βιντεακι το εχω υποψη μου,θα την ψαξω λιγο την σομπα μηπως εχει κανενα τετοιο προβλημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55714 από davidperry
γνωριζοντας και παραδεχοντας οτι δεν μπορεις να τα χεις ολα εγω ειμαι ικανοποιημενος απ την R120 ravelli που εχω απο αρχες φεβρουαριου..
μενω Ωραιοκαστρο και αυτην την στιγμη εχει -2 βαθμους στην αυλη μου και εχω 22,5 στην σαλονοκουζινα (65τμ), 19 στο ενα δωματιο (12τμ) και 18 στο αλλο (25τμ) -ολα σε ενα επιπεδο-. Την δουλευω 23 ωρες το 24ωρο τις 3 τελευταιες μερες στην σκαλα 2 και 3.. με καταναλωση περιπου 1,5 σακουλακι.
Καλη μονωση (σχετικα) καινουρια κουφωματα και οχι πολυ εκτεθιμενο.
Οποτε με 3,6 ευρω το σακουλακι biotherm ΑΝ υποτιθεται οτι εχει πολυ κρυο σερι για 2-3 μηνες θα καψω 1,5Χ3,6Χ30=162 ευρω τον μηνα, για αντιστοιχη θερμοκρασια με πετρελαιο περσι ηθελα πανω απο 500 ευρω τον μηνα με 0,95 το λιτρο.

Εαν προσπερασεις και τον θορυβο απ το βεντιλατερ ειναι μια χαρα.

δεν ξερω τελικα εαν λεβητας πελλετ ηταν καλυτερη λυση γιατι δεν μπορω να υπολογισω ποσο θα εκαιγε παραπανω..

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by davidperry.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56026 από pannarab

dimlyk έγραψε: εντυπωσεις θα βρεις πολλες τριγυρω ...εσυ ομως γιατι εχεις επιφυλαξεις ?
εχεις κατι συγκεκριμενο η ,,,σαν "αισθηση" το λες ?


το λέω διότι τώρα που έπιασαν τα πρώτα κρύα, βλέπω ότι το σπίτι δεν ζεσταίνεται όπως θα ήθελα. Παρατηρώ μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας από σημείο σε σημείο μεσα στον ίδιο χώρο, ακόμα και σε απόσταση 2-3 μέτρα από την σόμπα. Τώρα το Σ/Κ που ήμουνα σπίτι, μπορώ να πω ότι από το απόγευμα και μετά ένιωθα χορταστική ζέστη μέσα στον χώρο μου. Μένω σε προάστιο έξω από τη Θεσσαλονίκη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56028 από N1k0s
Η σόμπα γενικά ζεσταίνει πρώτα τον αέρα κοντά της και μετά εξαπλώνεται , όταν είναι σόμπα με βεντυλατέρ (όπως όλες οι πελλέτ) , ζεσταίνει τον αέρα ακριβώς μπροστά στο ανεμηστήρα , για να γίνει κύκλος θέλει ανάλογα με το χώρο , πχ αν έχεις 250 κυβικά αέρα και το βεντυλατέρ είναι 250 κυβικά αέρα / την ώρα , άρα 1 ώρα , άρα ουσιαστικά μετά την 1 ώρα θα δεις διαφορά και στο πιο απομακρυσμένο σημείο ( αρκεί η αεροδυναμική του να βοηθάει ώστε να ανακυκλώνεται ο αέρας )και θα ανεβαίνει σιγά σιγά η θερμοκρασία
Οταν έχεις πολλά εκπεμπόμενα σώματα πχ καλοριφέρ , έχεις καλύτερη κάλυψη όσον αφορά τα απομακρυσμένα σημεία ... Είναι ο τρόπος με τον οποίο ζεσταίνουν ...

Ουσιαστικά μετά από αρκετές ώρες ζεσταίνεται το σπίτι
Μετα πολλά κρύα πέρυσι , λειτουργούσε περισσότερο από 72 ώρες συνεχόμενα , και το σπίτι ήταν ζεστό σε όλο του το μήκος και το πλάτος , αλλά όταν την ανάβω το πρωί , μόνο ο χώρος της σόμπας έχει αισθητή διαφορά την 1η ώρα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by N1k0s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56036 από kostas tz
:cheer: HP24A μεχριτωρα πολυ καλα 62 τετραγωνικα 22 με 23 βαθμους σαλονι κουζινα και 20 με 21 στα δωματια,σε διαμερισμα τεταρτου οροφου εκτεθημενω απο τις 3 πλευρες, :( να ηταν και καλητερες οι τιμες στο πελλετ θα ειμασταν αρχοντες!!!!!!!!!!

Η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56037 από Fokion
Απαντωντας στο αρχικό ερωτημα, θα ελεγα ναι.

Ισως "φταιει" και το γεγονός οτι καθοτι πιο οικονομική η χρηση τους δεν εχουμε αφησει το σπιτι να "παγωσει"....
Σιγουρα δεν ειναι ομοιομορφη η ζεστη αλλα με 1 τσουβαλακι κατα μεσο ορο και οι 2 σομπες η κατασταση ειναι ανθρωπινη. Κι αυτο τελικά ειναι που μετραει..
στο οτι απο τα 300+ ενιωτε πετρελαιο το μηνα εχουμε πεσει στα 150....

και μη ξεχναμε το βασικό. τα σπιτια δεν εχουν σχεδιαστει για τετοιου ειδους θερμανση... εξ ου και τα χωλακια παραχωλακια πορτες ετσι πορτες αλλιως και παει λεγοντας...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ