Είσαστε ευχαριστημένοι από την αερόθερμη σόμπα σας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56046 από pannarab
Όσα παιδιά έχουν αναφέρει θερμοκρασίες στο χωλ, το σαλόνι τα δωμάτια κτλ... πως τις μετράτε ρε παιδιά;;; Εννοώ, και μένα το θερμόμετρό μου αν το βάλω σε ένα ράφι μακριά από τη σόμπα μου και στο 1,70m ύψος δείχνει πχ 22,5 & 23 βαθμούς, αν το βάλω στο μπράτσο του καναπέ (που είναι πχ 30cm πιο χαμηλά από το ράφι και από την απέναντι πλευρά) θα μου δείξει πιο χαμηλή θερμοκρασία και πάει λέγοντας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56094 από kostas tz

pannarab έγραψε: Όσα παιδιά έχουν αναφέρει θερμοκρασίες στο χωλ, το σαλόνι τα δωμάτια κτλ... πως τις μετράτε ρε παιδιά;;; Εννοώ, και μένα το θερμόμετρό μου αν το βάλω σε ένα ράφι μακριά από τη σόμπα μου και στο 1,70m ύψος δείχνει πχ 22,5 & 23 βαθμούς, αν το βάλω στο μπράτσο του καναπέ (που είναι πχ 30cm πιο χαμηλά από το ράφι και από την απέναντι πλευρά) θα μου δείξει πιο χαμηλή θερμοκρασία και πάει λέγοντας...

εγω μετραω με ψιφιακα απο ενα στα δωματια σε υψος στο 1,10 περιπου,και στο σαλονι παλι με ψιφιακο στο 1,10 σε αποσταση γυρο στα 7μετρα απο τη σομπα σε διαδρομο και μαλιστα διπλα στην εισοδο του σπιτιου στο ενα μετρο αποτην πορτα ναπω πως εκει δεν το χτυπαει ο ζεστος αερας της σομπας.αλλα για να ειμαι και ποιο κατατοπιστηκος περιση το καλοκαιρι εβαλα σε ολους του βορινους τοιχους γυψοσανιαδα κολιτη και στο πατωμα που ηταν πλακακι,εβαλα λαμινεϊτ με υποστρομα,και ειδα αρκετη βελτιοση απο θεμα μονοσης!! :)

Η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56098 από Fokion
Τυχαινει και ολα τα θερμόπετρα ειναι στο υψος των ματιων μου αλα βαλε πανω κατω στο 1,5 καθοτι δεν ειμαι και το πρωτο μποι...

Εννοειται βεβαια εκτός αμεσου ρευματος αερος απο την σομπα.
Και περιεργως πως συμφωνει και με το θερμομετρο "χωρου" της σομπας...
και μη φανταστεις αυτα τα "ψευτικα" υδραργυρικά σε διακοσμητικά θερμόμετρα

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56110 από dimlyk
οπα οπα Φωκιωνα ....μη μου παρεξηγεις σε παρακαλω τα οινοπνευματικα θερμομετρα (υδραργυρικα δεν κυκλοφορουν πλεον ) μια χαρα ειναι και μια χαρα κανουν την δουλεια τους :)

οι περισσοτεροι μετρατε θερμοκρασιες αερα ... αυτο αλλωστε εχει και νοημα στην θερμανση
βαζοντας ενα θερμομετρο στον τοιχο η σ ενα επιπλο ηδη υπαρχει το πρωτο σφαλμα
μετρωντας θερμοκρασιες τοιχων επισης ειναι λαθος και επιπλεον η διαχυση της θερμοτητας στον χωρο δεν ειναι παντου ιδια (πχ γωνιες)
και το βασικοτερο ο καθε οργανισμος αισθανεται διαφορετικα το αισθημα της ζεστης η του κρυου
που θελω να καταληξω?...οτι ολα τα θερμομετρα κανουν και τα πιο φτηνα , η καθε μετρηση εχει σχετικη μονο σημασια για τον καθενα μας και τον χωρο του και ο πιο σωστος τροπος μια και κατα κανονα ενδιαφερει η διαφοτα θερμοκρασιας πριν και μετα ...αφηνουμε το θερμομετρο στο ιδιο παντα σημειο εννοειτε φυσικα μακρυα απο ρευματα αερα και ακτινοβολια .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56113 από Fokion
Πιστεψε με ειναι τοσο παλια που ειναι υδραργυρικά :lol: :lol: :lol:

Ποτε δεν λαμβανω υποχη μου την ενδειξη τους ως "απολυτη" θερμοκρασία. Τα χρησιμοποιω για "συγκριτικά" δηλ ανεβηκε η θερμοκρασια Χ βαθμους.

ΒΕΒΑΙΑ οταν στον ιδιο χωρο υπαρχουν 3 θερμομετρα και τα 3 ( διαφορετικής τεχνολογίας και τοποθετησης ) δειχνουν και τα 3 την ιδια θερμοκρασία... ε δε πρεπει να χανει πολυ απο την σωστη ενδειξη....


( Διακοσμητικό θερμομετρο τοιχου - Ψηφιακ. ελεγηκτης αυτονομιας πετρελαιου - Θερμομετρο χωρου σομπας πελλετ )

Και σιγουρα "ξεχναμε" να μετρησουμε ( εγω τουλαχιστον ) εναν αλλο συμαντικό παραγοντα αισθησης κρυου, την υγρασία..... την οποια οι αεροθερμες μου εχουν ριξει δραματικά, ειδικά στο υπογειο που εκ φυσεως ειχε...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": avlissi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56119 από dimlyk

Fokion έγραψε: Πιστεψε με ειναι τοσο παλια που ειναι υδραργυρικά :lol: :lol: :lol:


αυτα ειναι συλλεκτικα :)
αρα παλι φαουλ σε βρισκω :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ