Απόδοση σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54040 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απόδοση σόμπας pellet

Nasikas έγραψε: η σόμπα αυτή είναι καναλιζάτη (αν θυμάμαι καλά)
www.shopmania.it/stufe-e-caminetti/p-pal...ia-bordeaux-55493182

Γιατί δεν τραβάς ενα κομψό αεραγωγό στους χώρους που θελεις να ζεστανεις ;

Αν δεν σε ζεστάνει και με καναλια, σημαίνει ότι είτε δεν δουλεύει πραγματικά στα 10 κιλοβατ, είτε το πελλετ έχει χαμηλή θερμογόνο δύναμη.

--- Με 7 κιλοβατ σόμπα (μετατροπη σε 10....αυξανοντας κοχλία και αερα) και με ιδιορυθμο....κανάλι, ζεσταινω 120 τμ.

Έχει νόημα αυτή η μετατροπή φίλε μου; Κάθε σόμπα έχει εναλλάκτη θερμότητας ανάλογο με τα kw της. Μήπως αυξάνοντας κοχλία και αέρα απλά ζεσταίνεις περισσότερο τον αέρα έξω από το σπίτι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54052 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απόδοση σόμπας pellet

t123321 έγραψε:

Nasikas έγραψε: η σόμπα αυτή είναι καναλιζάτη (αν θυμάμαι καλά)
www.shopmania.it/stufe-e-caminetti/p-pal...ia-bordeaux-55493182

Γιατί δεν τραβάς ενα κομψό αεραγωγό στους χώρους που θελεις να ζεστανεις ;

Αν δεν σε ζεστάνει και με καναλια, σημαίνει ότι είτε δεν δουλεύει πραγματικά στα 10 κιλοβατ, είτε το πελλετ έχει χαμηλή θερμογόνο δύναμη.

--- Με 7 κιλοβατ σόμπα (μετατροπη σε 10....αυξανοντας κοχλία και αερα) και με ιδιορυθμο....κανάλι, ζεσταινω 120 τμ.

Έχει νόημα αυτή η μετατροπή φίλε μου; Κάθε σόμπα έχει εναλλάκτη θερμότητας ανάλογο με τα kw της. Μήπως αυξάνοντας κοχλία και αέρα απλά ζεσταίνεις περισσότερο τον αέρα έξω από το σπίτι;

Ενώ σε όλες τις σόμπες το ΑΛΑΡΜ στην έξοδο καυσαερίων κυμαίνεται απο 250-270 βαθμούς, εγω την έχω στους 220.

Τι να πω και τι να 'μολογήσω τώρα......
Για σόμπες που το μοντέλο των 6 και το μοντέλο των 8 και 10 κιλοβατ είναι ίδια ακριβώς.., απλά αλλάζουν παραμέτρους και εξωτερικό όγκο....ενω οι θερμαινόμενες επιφάνειες και τα βιντυλατερ-μοτερ είναι ίδια...??
Ας παρουμε παραδειγμα την εν λόγω.
Πόσα τετραγωνικά εκατοστά είναι ο θάλαμος καύσης και οι διαδρομές ?
Αν είναι μεγαλύτερες απο την δική μου εφτάρα, παω πάσο και επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57653 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απόδοση σόμπας pellet
Από τις εταιρείες όλα να τα περιμένεις. Δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη. Αλλά αυτό με τη θερμοκρασία των καυσαερίων στους 200 - 250 βαθμούς δεν μπόρεσα να το καταλάβω ποτέ. Δεν είναι μεγάλες αυτές οι θερμοκρασίες; Μεγάλο ποσοστό τις ενέργειας του pellet που καίγεται μου φαίνεται ότι πάει χαμένο. Σίγουρα όταν οι θερμοκρασίες αυτές είναι στα μέγιστα έχουμε φτάσει και τον εναλλάκτη στο μέγιστο της απόδοσής του άρα και την θερμότητα που παίρνουμε στο χώρο μας. Όπως το καταλαβαίνω όμως ο εναλλάκτης δεν προλαβαίνει να 'πάρει' τη θερμότητα από τα καυσαέρια και αυτή φεύγει έξω.
Δεν έχω δει πουθενά σε καμία σόμπα την 'σωστή' θερμότητα καυσαερίων που θα πρέπει να έχουμε. Αν κάποιος ξέρει κάτι τεκμηριωμένο νομίζω θα είναι μεγάλη βοήθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57663 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απόδοση σόμπας pellet
υπαρχουν και σομπες που τις αναφερουν ...αλλα αυτη η θερμοκρασια δεν ειναι σταθερη μια και οι σομπες δουλευουν σε βαθμιδες και υπαρχει για καθε βαθμιδα διαφορετικη θερμοκρασια ...ομως απο μονη της η θερμοκρτασια δεν λεει τα παντα ... οι πιο σοβαροι κατασκευαστες μαζι με τις θερμοκρασιες ελεγχουν και τις εκπομπες ρυπων και τις αναφερουν κι αυτες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ