Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57176 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
και η συνεχεια της κατασκευης








και το αψογο κοντρολακι μαζι με το απαραιτητο εργαλειο ...αρκει να μαθουμε που χρειαζεται :P


και η πρωτη ρυθμιση που μαλλον ειναι απαραιτητη ...η αυξηση του ανεμιστηρα παροχης στο 5% προς το παρον

η σομπα ηρθε ηδη δοκιμασμενη και μ ενα χαρτακι με μετρησεις του εργοστασιου και μερικα κιλα ιταλικο πελλετ μεσα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57220 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Πλύ όμορφα και σωστά φαίνονταιόλα.Πές μας γιατί έχω περιέργεια σε ποια περιοχή είσαι και αν τώρα με το κρύο παρατηρείς ατμοποίηση στα καυσαέρια στο τέλος της καπνοδόχου.Εγώ έχω στα Γιάννενα τώρα μεγάλη ατμοποίηση και φαίνεται σαν σύννεφο ανα διαστήματα(όχι καπνο)αλλα ατμούς.
Δε θέλω να σε απογοητέψω αλλά παρόμοια με σένα και σε ίδιο χώρο έκανα και εγω αρχικά εγκατάσταση καμινάδας και πρώτα κάπνισε λίγο η τέντα αλλά ευτυχώς την έπλυνα πριν πάρει χρώμα κάπνας,μετά πήρε λίγο κάπνα η βεράντα και αναγκαζόμουν με χλωρίνη να το καθαρίζω.Αστεία αυτά που λένε ότι δεν καπνίζει δε λερώνεικ.τλ.Κάτω στη βεράντα μετά απο 2-3 μέρες υπάρχουν κάπνες και θέλει πλύσιμο.Αναγκάστηκα να κανω κατέβασμα χαμηλότερα τησ καθετησ καμινάδας για να γλυτώσω ταβάνι και τέντες.
Καλοδούλευτη και πάλι. τιμή????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57221 από cflour
Απαντήθηκε από cflour στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Καλοριζικη...Να ρωτησω ποσο σου στοιχισε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57239 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
φιλε ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 σου απαντησα σε αλλο ποστ για την "ατμοποιηση " που λες
Αθηνα ειμαι και δνε εχω τοση παγωνια ... μυριζει λιγο στην αρχη και μετα σχεδον τπτ ...καπνο η υδρατμους δεν ειδα ουτε στην αρχη ουτε κατα την καυση ...αλλα σιγουρα περιμενω να λερωνει :)

2300 ολα μαζι και ανεβασμα με γερανο ... και μ αφησαν και 3 μετρα μπουρι κι ενα στηριγμα αλλα μου βαλαν και την ταπα αναποδα στο ταυ :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57292 από kmaik
Απαντήθηκε από kmaik στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Καλορίζικη Δημήτρη.
Αν μάθεις σε τι χρησιμεύει αυτό το εργαλείο που λες πες και σε εμάς. Υποτίθεται από ότι έχω διαβάσει ότι χρησιμεύει για τον καθαρισμό του δοχείου καύσης αν και εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα.
Για την ρύθμιση που λες την έκανες εσύ μόνος σου ή σε συνεργασία με τον πωλητή. Στο μενού της δικιας μου ελέγχεις μονό την ποσότητα του πελλετ. Στην δίκια σου μπορείς να ελέγξεις όλες τις παραμέτρους ή μπαίνεις σε κάποιο κρυφό μενού και πως;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57307 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
προς το παρον δεν εχω ασχοληθει με τα κρυφα μενου ...μονο τον κωδικο εμαθα ....εχει ρυθμιση για το πελλετ και τον ανεμιστηρα που δινει αερα στον χωρο .
μονος μου το εκανα αυτο ...γιατι ειδα οτι εκει που δουλευε αυξανε απο μονη της την ταχυτητα κατα διαστηματα οποτε ειπα να βαλω το χερακι μου :)

για το εργαλειακι μου ειπαν οτι ειναι για να πιανεις διαφορα ...αν και δεν με επεισαν ...ειναι κοινο ομως για ολες τις σομπες και νομιζω και τα τζακια ..παντως στην ιδια σομπα με νερο ...οντως μπορεις να παισεις καποια λεβιεδακια οταν ειναι σε λειτουργια και ζεματαει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ