Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59770 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
περιεργο μου ακουγεται για το σβαιτσκχοφερ .... επειδη δεν καθομαι στην σομπα δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο θα το δω παντως
το info ειναι 9 η 10 νουμερα που τα βλεπεις πατωντας το info στο τηλεκοντρολ ... απο το κανονικο κοντρολ δεν εχω δει αν εμφανιζονται


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59785 από kmaik
Απαντήθηκε από kmaik στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Και εγώ έχω κάψει schweighofer αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ακόμα και μετά από 12 ώρες καύσης. Το αντίθετο μάλιστα είχα και πολύ λίγη στάχτη. To agricon πελλετ του praktiker (2 τσουβαλάκια) ήταν από τα καλυτέρα. Μεγάλη θερμοκρασία, ελάχιστη στάχτη και μηδέν κλιγκερ. Μυρωδιά λαδιού δεν παρατήρησα. Με το alfa wood στις 12 ώρες έχω πολύ περισσότερη στάχτη και σπάνια μου εμφανίζει στο καθάρισμα κάτι σαν κλινγέρ αλλά πολύ λίγο. Πάντως και με τα τρια δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα σε σημείο να πετάξει alarm η σόμπα. Αν την έκαιγα πάνω από 20 ώρες ίσως και να είχα alarm. Από όσα έχω διαβάσει σε forum ανάλογα την σκάλα που δουλεύει έχει και αντίστοιχους χρόνους για το burn pot cleaning αλλά δεν το έχω ελέγξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59829 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
μολις τελειωσε η ωρα στην 1 σκαλα δεν εκανε τιποτα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59847 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Με τα χρονομετρα ανα χειρας κυριοι!!! :cheer:

Πριν απο λιγο πηρα για δοκιμη 4 τσουβαλακια schweighofer προς 4.7 ευρω εκαστο. Η σομπα δουλευει στο 2 και στην αντιστροφη μετρηση ειναι στο 37' λεπτο. Σε αυτο το σημειο ειναι περιπου 10' λεπτα!!! Θα ενημερωσω μολις παρελθει ο χρονος. Στα status τωρα: στην Idro το status A δειχνει την πιεση του συστηματος, το status 8 την θερμοκρασια του θερμοστατη-χωρου, το status 0 την θερμοκρασια του νερου. Τα βρηκα εμπειρικα, μην το δενετε κιολας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59862 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
πρωτα λεγε που βρηκες το τσουβαλακι 4,7 :)

αυτο με την θερμοκρασια χωρου το υποψιαζομαι κι εγω ...με προβλημτισε ομως που δεν ταιριαζει παντα με οτι δειχνει το θερμομετρο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59875 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Μολις μπηκε σε burn pot cleaning. Ακριβως στη μια ωρα στη 2η σκαλα. Η τιμη των 4.7 ευρω ειναι στη Θεσ/νικη με τα εξοδα μεταφορας δικα μου. Εαν θα δω διαφορα απο το ameco θα το παραγγειλω με χρονο παραλαβης τα τελη Ιανουαριου. Εαν δεν υπαρχει διαφορα θα συνεχισω με ameco. Ο εμπορος ηταν εξυπηρετικοτατος. Σημερα το πρωι ρωτησα και σε ενα μαγαζι 1km απο το σπιτι μου. Ειχε της Holzpellet και το εδινε 6 ευρω!!! το τσουβαλακι. Οπως μπηκα βγηκα, δεν ειχε νοημα ουτε να ρωτησω γιατι ηταν τοσο υψηλη τιμη. Ειναι δυνατον να ξαναμπει καποιος στο συγκεκριμενο μαγαζι για σοβαρο λογο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ