Μπουρί για σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55729 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μπουρί για σόμπα pellet
καλως ηρθες Βαγγελλη και καλο χειμωνα :)

με το υψος δεν εχεις κανενα προβλημα και καλο θα ηταν η καμινανα σου να παει μεχρι την κορυφη .
προφανως καπελο δεν θα χρειαστεις αφου σκεπαζεται ηδη .
το καθαρισμα δνε ειναι κατι τραγικο ... το χτυπας λιγο και καθαριζει ...κατω κατω θα εχεις ενα ταυ γι αυτο τον λογο .
για την τρυπα που λες ... μπορεις να την κλεισεις με πετροβαμβακα και πυριμαχη σιλικονη , αν εβρισκες και μια ροζετα καλα θα ηταν για να μπορεις να την αφαιρεσεις και ευκολα ... ελπιζω μονο να μην υπαρχει θεμα στεγανοποιησης απο πανω .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56354 από rebel21
Απαντήθηκε από rebel21 στο θέμα Μπουρί για σόμπα pellet
Φιλε μου dimlyk καλησπερα. Ευχαριστω για την ανταποκριση σου.Οταν εννοεις να παει το μπουρι μεχριτην κορυφη δηλαδη να ερθει προσωπο με το πιο ψηλο σημειο? Αν μεινει καμια 20 ποντους πιο χαμηλα θα υπαρχει προβλημα?? Οσο για τον καθαρισμο που ειπες, αν δεν κανω λαθος απο την εξοδο της σομπας θα βγει μια γωνια και αμεσως μετα το μπουρι μεχρι πανω. Μπορει να προσαρμοστει εκει ταυ? Με τη στεγανοποιηση με προβληματισες διοτι στο παρελθον επειτα απο σφοδρη βροχωπτωση παρουσιαστηκε υγρασια στο ταβανι σε αλλα σημεια της πλακας και ελαχιστα εκει που ειναι η καμιναδα. Δεν νομιζω οτι θα μπορεσω να κανω κατι γιαυτο μιας και η καμιναδα (ναι μεν εχω προσβαση, ειμαι στον 4ο και τελευταιο οροφο και απο πανω ειναι προσβασιμη κεραμοσκεπη) παρα μονο καμια προσευχη μην σκασει κανα προβλημα. Αυτο που ξεχασα να ρωτησω εχθες ειναι το εξης: θα χρειαστει να τρυπησω τον τοιχο μου για τη Φ50 για το οξυγονο? Καποιοι (επαγγελματιες παλι)μου ειπαν οτι χρειαζεται για να περνει οξυγονο η σομπα και αλλοι οτι δεν χρειαζεται μιας και χωρος που θα μπει η σομπα ειναι περιπου 40 με 45 τετραγωνικα και επαρκει το οξυγονο του χωρου. Οπως καταλαβαινεις ο καθενας το μακρυ και το κοντο του. Αλλα επειδη εχω μικρα παιδια θελω να ειμαι σιγουρος. Κλεινωντας να σου πω και ενα παραξενο που μου ειπε γνωστος μου (γνωμη βεβαια και αυτη απο επαγγελματια) οτι μπορεις αφου βγαλεις εξω το μπουρι σου τρυπωντας τον τοιχο σου να κανεις μια γωνια η οποια να καταληγει μεσα σε κουβα με νερο (η σωληνα δεν θα ειναι μεσα στο νερο) και εχει ως αποτελεσμα η οποιαδηποτε μαυριλα να καταληγει μεσα στο νερο!!!!!!!! Πενια τεχνας κατεργαζεται!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56375 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μπουρί για σόμπα pellet
το σωστο θα ηταν η καμιναδα να βγει μεχρι πανω με δικο της καπελο κλπ ...
αφου ομως την εχεις ετοιμη δοκιαμσε κι ετσι
επισης σωστο ειναι να τρυπισεις τον τοιχα να παρεις φρεσκο αερα απ εξω κι κει να βαλεις μια γωνιτσα προς τα κατω για τον αερα ...αυτο μπορει να ειναι ενα ευκαμπο αλουμινιο Φ50
τωρα αν εχεις προβλημα μπορεις να δοκιμασεις και το κανεις και αργοτερα
στην σομπα κατευθειαν θα βαλεις το ταυ ...δεν χρειαζεται γωνια εκει απο το ταυ θα φυγεις κατευθειαν επανω
και ξεχνα αυτο το παραξενο που σου ειπαν :)

και πριν κανεις οτιδηποτε ριξε μια ματια στο μανιουαλ που συνοδευει την σομπα σου...ισως μπορεις να το βρεις κι απο τωρα στην σελιδα της εταιριας για να μπαινεις στο πνευμα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56408 από rebel21
Απαντήθηκε από rebel21 στο θέμα Μπουρί για σόμπα pellet
Αρα αν καταλαβα καλα εχουμε και λεμε: πισω στην εξαγωγη καυσαεριου συνδεση κατευθειαν με ταυ και ανεβαινω προς τα πανω με τα μονοσωληνια Φ80. Ετσι θα ειναι πιο ευκολη και η καθαριοτηται οταν απαιτειται. Ξετρυπημα τοιχου και ευκαμπο αλουμινιο Φ50 το οποιο εξω στο μπαλκονι θα κανει γωνια προς τα κατω. Νομιζεις οτι θα μου ηταν χρησιμη μια σκουπα που ρουφαει σταχτη?? (στο διαμερισμα μεσα με γυναικα νοικοκυρα ποιος ακουει τις φωνες!!!)Οσον αφορα το πελετ εδω στην Τριπολη εχει βρωμισει το πραγμα, ο καθενας πουλαει οσο θελει. Απο εκει που θα παρω τη σομπα πουλαει το 15κιλο στα 5,5€ το οποιο ειναι αυστριακο με πιστοποιησεις κτλ. Ειδωμεν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56420 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μπουρί για σόμπα pellet
η Φ80 ειπαμε ανοξειδωτη :)
εκει εχετε κι εναν κατασκευστη πελλετ και ισως δυο ... αν βρισκεις 5,5 το τσουβαλακι πιστοποιημενο καλα ειναι ... καλυτερα θα ηταν να ψαχνεις για τονο ομως
για την σκουπα...νομιζω καλη θα ηταν (βολικη αλλα οχι απαραιτητη ) ακομα δεν εχω για να σου πω πιο σιγουρα ...το σιγουρο που θα χρεισστεις θα ειναι κανα ζευγαρι γαντια δερματινα μην ξεχαστεις και πιασεις καμμια πορτα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rebel21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ