Βοήθεια για επιλογή pellet: Grace, HP24A, Energy GP

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53247 από mastoras
Γκρινιάζετε βλέπω με το κόστος της εγκατάστασης μιας σόμπας. :)

Οι περισσότεροι την έχετε περάσει μόνοι σας την σόμπα, και επ αυτού μπορείτε να κάνετε μια αξιολόγηση του κόστους της εργασίας και της ποιότητας αυτής.

Διαφορετική τιμή έχει το "ξεπέταγμα" μιας τοποθέτησης σόμπας, από μια καθαρή και επιμελημένη εργασία. Κανείς δεν θα ήθελε να "γρεμίσουν" τον τοίχο του με το κοπρεσερ, από το να ανοίξουν τις 2 μικρές οπές με ποτυροτρύπανα. Οπως επίσης κανείς δεν θα ήθελε να βλέπει μια στραβοτοποθετημένη καμινάδα. Και στις δυο προαναφερόμενες εργασίες η σόμπα θα δουλεύει απροβλημάτιστα. :)

Επίσης διαφορετική τιμή υπάρχει εάν πρόκειται με την τοποθέτηση της συσκευής να χρειάζεται να μεταφερθεί μέχρι το σημείο οπου θα εγκατασταθεί.

Ο εγκαταστάτης εκτός από την εργασία της τοποθέτησης μιας σόμπας, να πρέπει πρώτα και να έρθει στο σπίτι για να μελετήσει και να συζητήσει με τον πελάτη την εγκατάσταση, μόλις πληρωθεί η σόμπα στο κατάστημα.

Σε κάθε περίπτωση ο τεχνίτης μετά την τοποθέτηση θα έχει αρκετές φορές επικοινωνία με τον πελάτη, λύνοντας του και βοηθώντας του να εξοικειωθεί με την σόμπα και τις λειτουργίες της.

Πολλοί παράγοντες παίζουν τελικά ρόλο εάν η εγκατάσταση της σόμπας στοιχίσει 50€ η 100€ Σε κάποιες περιπτώσεις όπως διάτρηση μπετόν, χρήση μεγάλης σκάλας, ακόμα και σκαλωσιάς για να τοποθετηθεί η μικρή καμινάδα σε σημεία όπου δεν υπάρχει μπαλκόνι, τότε η τιμή μπορεί να φύγει πολύ αρκετά από το αναμενόμενο.

Και τελειώνοντας έχω να πω ακόμα μια φορά ότι ο τεχνίτης είναι ελεύθερος επαγγελματίας με "μπλοκάκι" [με ότι συνεπάγεται αυτό] και για αυτόν και μόνο τον λόγο είναι μεγάλο λάθος να κάνετε συγκρίσεις την αμοιβή του με το ημερομίσθιο ενός μισθωτού, η εργάτη. Σίγουρα γιατρός δεν είναι, άσχετα εάν φορολογείται σαν γιατρός η δικηγόρος, έχοντας και περισσότερα λοιπά έξοδα από αυτούς [εξοπλισμό, επαγγελματικό όχημα, συνεχείς μετακινήσεις, επισκέψεις κατ οίκον κουβαλώντας ένα σωρό εργαλεία κτλ]
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53258 από Fokion

mastoras έγραψε: Γκρινιάζετε βλέπω με το κόστος της εγκατάστασης μιας σόμπας. :)

Οι περισσότεροι την έχετε περάσει μόνοι σας την σόμπα, και επ αυτού μπορείτε να κάνετε μια αξιολόγηση του κόστους της εργασίας και της ποιότητας αυτής.


Δε διαφωνεις φανταζομαι? Εννοειται οτι αμα το εχεις κανει - ξερεις...

mastoras έγραψε: Διαφορετική τιμή έχει το "ξεπέταγμα" μιας τοποθέτησης σόμπας, από μια καθαρή και επιμελημένη εργασία. Κανείς δεν θα ήθελε να "γρεμίσουν" τον τοίχο του με το κοπρεσερ, από το να ανοίξουν τις 2 μικρές οπές με ποτυροτρύπανα. Οπως επίσης κανείς δεν θα ήθελε να βλέπει μια στραβοτοποθετημένη καμινάδα. Και στις δυο προαναφερόμενες εργασίες η σόμπα θα δουλεύει απροβλημάτιστα. :)


Γι αυτο ειπα οτι υπο περιπτωσεις και το 100 ειναι λογική τιμη αλλα και το 40 μπορει να ειναι παραλογη

mastoras έγραψε: Επίσης διαφορετική τιμή υπάρχει εάν πρόκειται με την τοποθέτηση της συσκευής να χρειάζεται να μεταφερθεί μέχρι το σημείο οπου θα εγκατασταθεί.


Στο παραδειγμα μας υπαρχει "πολυς αερας" για να καλυψει ΚΑΙ το χαμαλικι...

mastoras έγραψε: Ο εγκαταστάτης εκτός από την εργασία της τοποθέτησης μιας σόμπας, να πρέπει πρώτα και να έρθει στο σπίτι για να μελετήσει και να συζητήσει με τον πελάτη την εγκατάσταση, μόλις πληρωθεί η σόμπα στο κατάστημα.


Πες μο υτωρα ειλικρινά, ΠΟΣΟΙ ερχονται για "κατοπτευση χωρου" ΠΡΙΝ ξεκινησουν την εγκατασταση και ποσοι - για αυτο το λογο - δεν αφηνουν εργασιες για "αυριο που θα ξαναρθω"... ασχετα τελικά αν ερχονται τον αλλο μηνα και σε αφηνουν με μερεμετια...
Ηλιακο ηρθε ο αλλος να βαλει κι ηρθε πριμα βιστα... παλι καλα που εγω ειμαι εγω κι ολο και εχω απο εργαλία και "σαβουρα" σιδηρικών....

mastoras έγραψε: Σε κάθε περίπτωση ο τεχνίτης μετά την τοποθέτηση θα έχει αρκετές φορές επικοινωνία με τον πελάτη, λύνοντας του και βοηθώντας του να εξοικειωθεί με την σόμπα και τις λειτουργίες της.


Ο τεχνικης δεν νομιζω, ο πωλητης ναι - εκτός αν συνδιαζονται. αλλα και παλι ο "αερας" που ειπαμε πιο πανω δεν επαρκει???

mastoras έγραψε: Πολλοί παράγοντες παίζουν τελικά ρόλο εάν η εγκατάσταση της σόμπας στοιχίσει 50€ η 100€ Σε κάποιες περιπτώσεις όπως διάτρηση μπετόν, χρήση μεγάλης σκάλας, ακόμα και σκαλωσιάς για να τοποθετηθεί η μικρή καμινάδα σε σημεία όπου δεν υπάρχει μπαλκόνι, τότε η τιμή μπορεί να φύγει πολύ αρκετά από το αναμενόμενο.


Ωπα η σκαλωσια εχει θεμα με την πολεοδομια και γι αυτο την αποφευγουν οπως ο διαολος το λιβανι... κι η διατρηση μπετο μεσα στο παιχνιδι ειναι.... δε μπορει να ειναι παντα διπλοτουβλα... αν και τωρα που το σκεφτομαι... ποιος θα τρυπησει μπετο???

mastoras έγραψε: Και τελειώνοντας έχω να πω ακόμα μια φορά ότι ο τεχνίτης είναι ελεύθερος επαγγελματίας με "μπλοκάκι" [με ότι συνεπάγεται αυτό] και για αυτόν και μόνο τον λόγο είναι μεγάλο λάθος να κάνετε συγκρίσεις την αμοιβή του με το ημερομίσθιο ενός μισθωτού, η εργάτη. Σίγουρα γιατρός δεν είναι, άσχετα εάν φορολογείται σαν γιατρός η δικηγόρος, έχοντας και περισσότερα λοιπά έξοδα από αυτούς [εξοπλισμό, επαγγελματικό όχημα, συνεχείς μετακινήσεις, επισκέψεις κατ οίκον κουβαλώντας ένα σωρό εργαλεία κτλ]


ειμαι φαν της λογικής "εγω τοσα θελω" εξ ου και ποτε δε κανω παζαρια... αλλα τη δουλεια θα την κανεις στιν τριχα - οπως δεν παζαρευω την τιμη δεν παζαρευω και την ποιοτητα. Αλλιως το κανω μονος μου και το κανω μοκο....
τωρα το θεμα μπλοκακι αστο μη το σκαλισουμε καλυτερα γιατι δε συφαιρει....
μα ποιος επαγγελματιας δεν εχει εργαλια????
ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μαγαζι εχει εργαλεια... για την καφετερια η καρεκλα "εργαλειο" δεν ειναι???
για την κομοτρια το μπιστολακι? καλα μη πιασω τα συνεργεια....
ακομα και για μενα που ειμαι "γραφιας" το pc μου ειναι το εργαλειο μου... και ναι χαλαει κι αυτο με τη χρηση γιατι ξερω τι θα πεις....

( γιουπιιιιιιιιιιι πετυχα το κολπο με τις πολλές παραθεσεις!!!!!)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53580 από -mike-
καλημερα εγω καθως εχω και τις δυο σομπες HP24A και HP22 ,σου προτεινω την HP22 για το σπιτι που παρουσιαζεις στο σχεδιαγραμμα,τωρα η επιλογη ειναι αποκλειστικα δικη σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53631 από cflour

Moschalis έγραψε:

cflour έγραψε:

Fokion έγραψε: ισως ΕΔΩ θες την 9αρα κι οχι την GP, αν μπορεις να την βαλεις στο τοιχο φατσα απο τον διαδρομο ετσι ωστε επειδη φυσαει μακρυα να καταφερνει να μπαζει αερα στο χωλ....

Δεν γινεται να μπει εκει η σομπα γιατι ο τοιχος αυτος εφαπτεται με το γειτονικο διαμερισμα οποτε θα πρεπει να βγαινουν σωληνες μεσα στο σπιτι...


Καλησπερα σας,
Σημειώστε αν είναι εύκολο, ή πείτε μας ποιοί τοίχοι είναι εξωτερικοί . Η αλήθεια είναι οτι το ιδανικό μέρος είναι εκεί που προτείνει ο Fokion, αλλά αν δεν γίνεται τότε η κατάσταση δυσκολεύει ελαφρώς.
Επίσης μια δευκρίνηση , το σπίτι σας είναι όλο 108 τ.μ. , νομίζω ότι είναι μικρή η 9άρα ή η 8.8.
Θα σας πρότεινα το βαρύ πυροβολικό μας την HP22. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει διαφορά στο κόστος, αλλά η 9άρα δε νομίζω να το καλύψει. Μην ξεχνάτε ότι τα τετραγωνικά που αναφέρουμε στο κάθε μοντέλο αφορούν ενιαίο χώρο και όχι σπίτι με διαρρύθμιση. Και τέλος πείτε μας λίγο για την μόνωση του σπιτιού.


Καλησπερα κ Μοσχαλη,
Εχω ανεβασει το σχεδιο του σπιτιου και φαινεται εκει ποιοι τοιχοι ειναι εξωτερικoi οπως και ποια ειναι η διαρυθμιση καποιων επιπλων στο σπιτι αλλα και τον προσανατολισμο του σπιτιου...
Το σπιτι ειναι "ανοιχτο" απο πανω(τελευταιος οροφος) και απο ολες τις αλλες πλευρες εκτος την πλευρα της εισοδου(την ανατολικη πλευρα)....
Γενικα ειναι σπιτι με αρκετο κρυο και υγρασια....
Το κυριως υπνοδωματιο ειχα αποκλεισει να καλυφθει απο την Pellet διοτι μου ειπαν οτι ειναι πολυ δυσκολο ο αερας να φτασει εκει μεσα λογω του διαδρομου που στριβει....
Οποτε συμβιβαστηκα στο να καταφερω να καλυψω τον υπολοιπo χωρο μεχρι το γραφειο και στο υπνοδωματιο με μια σομπα λαδιου ή ενα air-condition.....
Τι λυσεις προτεινετε;
Αγοραζοντας την απο τον αντιπροσωπο ανεβαινει καπως η τιμη οποτε η τιμη ειναι σιγουρα ενα θεμα που με απασχολει...Σημειωνω οτι το σπιτι δεν ειναι ιδιοκτητο οποτε αλλες λυσεις οπως σομπα νερου κτλ δεν αξιζουν για να ριξεις τοσα χρηματα σε κτ που δεν ειναι δικο σου....

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55625 από cflour

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ