Βοήθεια για επιλογή pellet: Grace, HP24A, Energy GP

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52939 από Moschalis

cflour έγραψε: Καλησπερα σε ολους...
Ειμαι στην διαδικασια επιλογης αεροθερμης σομπας Pellet θα ηθελα την γνωμη σας για καποιες σομπες στις οποιες εχω καταληξει....

Μενω στο Ηρακλειο Κρητης οποτε οι επιλογες μου ειναι καπως περιορισμενες γιατι την σομπα θα πρεπει να την παρω απο καποιον εδω αφου χρειαζομαι να μου κανει εγκατασταση...
Εχω παρει μια προσφορα για την σομπα GRACE NB PI 9KW η οποια μου φανηκε αρκετα καλη.....(1370€ σομπα+εγκατασταση)

Μετα απο αρκετο διαβασμα στο forum αρχισα να σκεφτομαι και την ΗΡ60(λογω εμαφανισης περισσοτερο), την ΗΡ 24A και την ENERGY GP 8000 του κ. Μοσχαλη μιας και εχει αντιπροσωπο στα Χανια και μπορει να ερθει να μου την εγκαταστησει....αν και με προβληματιζει οτι βρισκομαι Ηρακλειο και αυτος Χανια σε περιπτωση που τον χρειαστω....

Θα ηθελα την γνωμη σας για την Grace οπως επισης και ποιες εναι οι διαφορες μεταξυ της ΗΡ24Α και Energy GP8000 αφου και οι 2 ειναι περιπου στα 9Kw


Καλησπέρα σας,
Οι δυο σόμπες που αναφέρετε είναι μεν πολύ κοντά σε KW έχουν όμως κάποιες σημαντικές διαφορές που δικαιολογούν και την διαφορά τιμής.
Πρωτον , η HP24A έχει σωλήνες (τούμπο) απο τις οποίες βγαίνει ο ζεστός αέρας ενώ η Energy GP 8000 έχει αεραγωγό. Αυτό σημαίνει ότι παρόλο που έχουν τον ίδιο ανεμιστήρα ανακύκλωσης η HP24A βγάζει τον αέρα με μεγαλύτερη ταχύτητα. Βολεύει λοιπόν σαν μοντέλο σε περιπτώσεις που θέλουμε να στείλουμε τον αέρα πιο μακριά.
Δεύτερον , η αεροκουρτίνα στην HP24A έιναι τελείως διαφορετική κατασκευαστικά απο ότι είναι στην Energy GP 8000. Οχι οτι στην 8.8KW δεν δουλεύει η αεροκουρτίναι αλλά αν η HP24A θέλει καθάρισμα το τζάμι κάθε 3 ημέρες , στην Energy GP 8000 θέλει κάθε 2.
Και τρίτον το τασάκι της στάχτης είναι εξωτερικά στην HP24A , και εσωτερικά στην ENERGY GP 8000.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μπορείτε να επικοινωνήσετε με την εταιρεία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52940 από -mike-
φιλε μου εχω την HP24A,σημερα και με θερμοκρασια εξω στους 2 βαθμους κελσιου,η σομπουλα δουλευει στο ρελαντι (1 σκαλα)και μεσα στο σπιτι 85τ.μ εχω 21 με 22 βαθμους,αφoβα λοιπον HP24A

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52958 από Fokion
κι οπως λεει κι ο φιλος μου ο Mike εδω εχω εξω 4-5 και οι 2 GP δουλευουν επεισεις ρελαντι.
Φαντασου σου γραφω με κοντομανικο.....

τι θελω να πω.
αν η τεχνικη διαφορά "δε σου λεει κατι" - εμενα δε μου λεει γιατι εχω μεγαλους μεν σε μετρα αλλα "κοντους" σε μηκος χωρους αρα θελω καλη διασπορα ΤΟΤΕ ισως το οικονομικό σου κανει κλικ.....
φαντασου οτι η πανω αυτη τη στιγμη ΕΧΕΙ ΖΕΣΤΑΝΕΙ καμια 60αρια+ τετραγωνικα ΣΠΑΣΜΕΝΟ χωρο σε 4 δωματια ( 4 κρεβ + 1 μπανιο )

Α! και το τασακι μεσα δε λεει κατι γιατι ετσι κι αλλιως ανοιγεις να "ξεσκονησεις" οποτε..
κι εμφανισιακα μ αρεσει που δε φαινεται ( γουστα ειναι αυτα μη τρελενεσαι δεν ειναι κριτιριο επιλογής..)

αυτο που ΠΡΕΠΕΙ ομως να πω και θα το λεω, ειναι οτι ΟΠΟΤΕ χρειαστηκα τους Μοσχαλαιους ηταν εκει...
κι ας ειμαι κι εγω μακρυα απο το Βολο....

( ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν μπαινω καν σε διασικασια "πια ειναι πιο καλη" ή "η δικη μου ειναι καλητερη" - εγω τις πηρα με μονο κριτιριο τα λεφτα που - δεν - ειχα... ασχετο αν βγηκαν πολυ καλη αγορά )

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52962 από Fokion
Α ναι ( και με διαθεση χιουμορ παντα ) το τζαμι μου ειναι μεγαλυτερο
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53168 από cflour

ACIDBLACK έγραψε: καλησπερα απο το ΗΡΑΚΛΕΙΟ ...

η εγκατασταση ειναι ενα παιχνιδακι και τα λεφτα που ζητανε για την 9αρα ειναι μεγαλη κοροιδια

στειλε μου ενα μαιλ να τα πουμε για σομπες και πελλετ ....

φιλικα

ιδομενεας

Ιδομενεα το mail μου ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε....
Οσο για τις τιμες απο τις 3 που σας ανεφερε η τιμη 1370€ ηταν η πιο χαμηλη....η ΗP24A παει στα 1490€...και η ΗP60 φανταζομαι γυρω στα 1500€(δεν ρωτησα γιατι δεν την ειχα δει τοτε)
Σε αυτες τις τιμες τα 250€ ειναι η καμιναδα και η εργασια....(ελπιζω να μην πειραζει που αναφερω τιμες)
Οποτε γυρω σε αυτα τα χρηματα αναγκαστικα θα κινηθω.....Εκτος αν σε αυτα τα χρηματα μπορω να παω σε κατι μεγαλυτερο απο 9 ή 8.8Kw....

Σας στελω και ενα σχεδιο του σπιτιου προχειρα φτιαγμενο απο μενα(δεν ειμαι ειδικος οποτε συγχωρηστε με....
Το προβλημα μου ειναι με το μεγαλο υπνοδωματιο γιατι ειναι στο βαθος κ ο διαδρομος κανει ενα Γ οποτε δεν νομιζω να επηρεαστει απο την σομπα...Αλλα θα ηθελα την γνωμη σας.....
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53170 από Fokion
Κατσε ρε φιλε μισο λεπτο... την GP την πηρα 950 + 100 ευρω η καμιναδα....
και σιγουρα δε την περνει λιανικη τιμη...
ποσο πια θελει μεταφορικά απο το Βολο στην Κρητη κι εγκατασταση??????


Οσο για την τοποθερτηση της καμινάδας ειναι αστεια υποθεση....
την κανεις μονος σου για πλάκα, εκτός κι αν δε ξερεις να βιδωσεις 4 τρυπες στο τοιχο....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ