Καμινάδα σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71210 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
οχι στην καταναλωση δεν εχει
και ρυθμισεις κανε με το μαλακο ...εγω την εβαλα στο -30 και δεν μ εφτασε ...με 2,5 μετρα καμιναδα
βασικα παρακολουθα μετα απο καθε ρυθμιση την φλογα να ειναι σε καλα επιπεδα...αν ανεβασεις πολυ τον αερα θα μειωθει η φλογα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166394 από nikdes
Απαντήθηκε από nikdes στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Καλησπέρα και καλή χρονιά...έχω ήδη μια ξυλόσομπα και θέλω να την αντικαταστήσω με μια σόμπα πέλλετ..οπότε θέλω να εκμεταλλευτώ τα ήδη υπάρχων μπουρια...δηλαδή αν γίνεται πριν βγω από τον τοίχο του σπιτιού να ενώσω με μια συστολή την καμινάδα της σόμπας πέλλετ..θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166411 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
οχι αλλα μπορει να χρειαστουν καποιες ρυθμισεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166415 από nikdes
Απαντήθηκε από nikdes στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166887 από nikdes
Απαντήθηκε από nikdes στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
καλησπερα σε ολους///επανερχομαι για μια γνωμη που χρειαζομαι σε προηγουμενες αναρτησεις μου....να πω ξανα πως εχω ηδη μια ξυλοσομπα που θα την αντικαταστησω με σομπα πελλετ....να πω πως η ξυλοσομπα δεν τραβαει σωστα γτ δεν ηθελα να ξετρυπησω την περγολα στην αυλη μου η οποια ειναι απο πανελ και περασα τα μπουρια απο κατω οριζοντια με μια μικρη κλιση προς τα πανω..παραθετω φωτογραφιες για να καταλαβετε....το ερωτημα μου ειναι ενα..επειδη οσο γνωριζω η σομπα πελλετ σπρωχνει τον αερα με τα βεντιλατερ λογικα δεν θα εχω θεμα φυσικου ελκυσμου που χρειαζεται μια απλη ξυλοσομπα...οποτε τα καυσαερια θα φευγουν καλυτερα σε σχεση με πριν...οποια διορθωση ειναι δεκτη επανω σε αυτο...και θελω να εκμεταλλυετω τα μπουρια που ηδη εχω χωρις να κανω μετατροπες μεχρι να χαλασουν οποτε μετα το σκεφτομαι απο την αρχη...με μια συστολη να ριξω το φ80 της πελλετ μεσα στο φ150 που ηδη εχω αλλα αυτη η συστολη να μπει μεσα στο σπιτι..οποτε τα εξωτερικα μπουρια να μεινουν στη θεση τους..θα εχω καποιο προβλημα πιστευετε?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166891 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Άνετα μπορείς να το κάνεις.
Έχεις μάλιστα και ανοδική κλίση στην οριζόντια διαδρομή βλέπω .

Εχω κάνει με συστολή σε δύο σόμπες πετρελαίου, που είχαν 3 μέτρα τελείως οριζόντια. (απλά έδωσα λίγες στροφές στο βιντυλατερ εξόδου καυσαερίων.)
Αν δεν βρίσκεις συστολή που να δένει και στα δύο, πάρε ένα σωλήνα 8μμ και έναν 12,5 και πήγαινε σε έναν σιδερά- αλουμινά, να σου τα χώσει ενα μέσα στο αλλο με μπάλωμα. Δυστυχώς δεν με φέρνει ο δρόμος στο χωριό που το έκανα να βγάλω φωτογραφία.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ