Καμινάδα σόμπας pellet

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166892 από nikdes
Απαντήθηκε από nikdes στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
πιστευεις εσωτερικα να βαλω ταφ φ80 με ταπα καθαρισμου πριν ενωσει με το φ150?δηλαδη η πρωτη γωνια προς τα πανω πριν φτασει στο φ150 να εχει ταπα καθαρισμου για καλυτερο ελεγχο η αρκει η ταπα καθαρισμου που εχω εξω απο το σπιτι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166893 από Arethas
Απαντήθηκε από Arethas στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Τόσο ψηλά που είναι η τρύπα στον τοίχο σου νομίζω δε γινεται αλλιως, θέλει υποχρεωτικά ταυ καθαρισμού Και Μεσα αλλιώς θα μπουκώσει εκεί στην πρώτη γωνία, ας πουν Και οι πιο εμπειροι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166894 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet

nikdes έγραψε: πιστευεις εσωτερικα να βαλω ταφ φ80 με ταπα καθαρισμου πριν ενωσει με το φ150?δηλαδη η πρωτη γωνια προς τα πανω πριν φτασει στο φ150 να εχει ταπα καθαρισμου για καλυτερο ελεγχο η αρκει η ταπα καθαρισμου που εχω εξω απο το σπιτι?

Θα έβαζα ΤΑΦ Φ80 , - ένα μέτρο Φ80 - και θα κούμπωνε εκεί ακριβώς που ξεκινά η 15cm με συστολή. Αν όμως έχετε περίσσεμα ένα μέτρο 15άρα, τοτε βάζετε συστολή πάνω στο ΤΑΦ.
Η σόμπα που έχετε βγάζει τον καπνό απο πάνω.
Αυτή που θα πάρετε , απο κάτω. Εκτιμώ ότι θα χρειαστείτε ενα μέτρο - ή λιγότερο. (δεν ξέρω πόσο ψηλή είναι η υπάρχουσα. Ίσως 50 εκατοστά με 80, ένεκα που θα κερδιθούν εκατοστά απο το ΤΑΦ και την συστολή. Μισό μέτρο πιθανόν- διορθώνω)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166896 από nikdes
Απαντήθηκε από nikdes στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
εχω εσωτερικα 60 εκατοστα καθετο μεχρι την πρωτη γωνια για να βγει απο το σπιτι...ελεγα να βαλω ταφ ακριβως στη συνδεση της εξοδου της σομπας και μετα τη συστολη...δηλαδη το φ150 να το μεγαλωσω κατα 30-40 εκατοστα μεχρι τη συστολη και το ταφ φ80....να εχει σαν μεγαλυτερη επιφανεια το φ150 και μονο ταφ και συστολη φ80 ετσι ωστε να ειναι πιο ανετο το συστημα της εξαγωγης του αερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166897 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Σωστό.

(εσείς ξέρετε εξ άλλου τα μέτρα. Η σόμπα που θα πάρετε, θα έχει την έξοδο καυσαεριων στα 20-30 εκατοστά. Οπότε μάλλον δένει)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166899 από nikdes
Απαντήθηκε από nikdes στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια///θα ριξω και ενα καθαρισμα στα μπουρια βγαζοντας τα και θα την ενωσω μολις την αγορασω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ