Καμινάδα σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67257 από ΗΛΙΑΣ
Απαντήθηκε από ΗΛΙΑΣ στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet

Nick the Greek έγραψε:

ΗΛΙΑΣ έγραψε:

Nick the Greek έγραψε:

ΗΛΙΑΣ έγραψε:

Fokion έγραψε: Α μαλιστα....

ελπισω να μην εχεις τιποτα ευφλεκτο εκει που πεφτουν τα καρβουνιδια....

Τερμα ο αερας να μη πιανει καρβουνιδι η καμιναδα...
Για τη θερμοτητα που φευγει ειπε τιποτα ή μπα???

τι να πω ρε φιλε μου,απο θεμα φωτια δεν εχω προβλημα γιατι δεν εχει κατι ευφλεκτο και ειναι 6 μετρα ψηλα.το καλο ειναι οτι την δουλευω περισσοτερο στην πρωτη σκαλα στην οποια δεν πεταει,παντως ευχαριστω για το ενδιαφερον...


η καμινάδα έχει καπέλο στο τελείωμα?

οχι,μετα απο 1,5 μετρο οριζοντιο εχω μια 45 γωνια για την βροχη[/quote

Αν θέλεις να είναι πιο ελεγχόμενες οι καύτρες βάλε ένα καπέλο. Και εγώ χωρίς καπέλο το έχω με τελείωμα 90' γωνιά προς το δρόμο για να φεύγουν μακριά οι καύτρες.

ευχαριστω,δεν με πειραζουν οι σπιθες γιατι δεν υπαρχει τιποτα ευφλεκτο κοντα,ετσι και αλλιως μετα απο κανενα μετρο σβηνουν.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70894 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Καλημερα. Μετα απο δυο μηνες λειτουργιας της σομπας ειπα να καθαρισω και την καμιναδα για πρωτη φορα. Καμιναδα απλη inox 4 μετρων με ταυ και με κινεζο στο κεφαλι.
Ανοιγοντας το καπακι του ταυ το μισο ηταν γεματο κοματια υγρης σταχτης. Με το κατσαβιδι μαλακα την απομακρυνα. Αρχιζοντας το τιναγμα απο επανω προ τα κατω ακουγα την ροη καποιων κομματιων που ξεκολουσαν απο τα τοιχωματα.
Ακουγα αλλα δεν τα εβλεπα να βγαινουν απο τη εξοδο του ταυ!!! :(
Το ταυ ηταν γεματο απο σταχτη και προφανως ειχε απομεινει μονο ενα μικρο ανοιγμα για την εξοδο των καυσαεριων. Χρησιμοποιωντας ενα κομματι απο λαστιχο νερου και αναδευοντας εσωτερικα η σταχτη αρχισε να πεφτει σε μια μικρη σακουλα (1Κgr) που ειχα τοποθετηση στο ανοιγμα. Γεμισε χαλαρα ολη η σακουλα!!! Αλλαξα σακουλα αναψα τη σομπα και βγηκε ακομη μια μικρη ποσοτητα σταχτης!!! Δεν περιμενα τοση ποσοτητα σταχτης και φυσικα δεν περιμενα με τιποτε το ταυ να ειναι σχεδον φρακαρισμενο. Δυστυχως παρελειψα να βγαλω φωτογραφιες.
Συμπερασμα: το επομενο καθαρισμα πρεπει να γινει σε maximum 20 μερες!!! :lol:
Στη σομπα La Nordica Melinda idro 15 kw καιω ameco και δοκιμασα καμια 10 τσουβαλακια schweighofer και german.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70899 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
μηπως ο ανεμιστηρας καυσαεριων ειναι πολυ χαμηλα ?
το αμεκο μου αφηνει κι εμενα λιγο πιο "βαρεια" σταχτη κι επειδη κι εγω χθες μετα απο ενα μηνα εκανα αυτη την δουλεια ....ειδα ελαχιστη σταχτη στο ποτηρι του ταυ ... καμμια "σφαλιαρα" στην καμιναδα παντως οποτε το θυμασαι δεν ειναι κακο ...να πεφτουν ολα μες το ποτηρι και να καθαριζει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71028 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Οι ρυθμισεις ειναι εργοστασιακες. Εαν μπω στην διαδικασια πειραματισμων ποιες τιμες θα αλλαξω; Ποια τιμη ανεμιστηρα καυσαεριων ειναι''αποδεκτή'';

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71033 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
αποδεχτη ειναι αυτη που ταιριαζει στην εγκατασταση της σομπας σου .
αν μπορεις να μπεις στο μενου και θες να πειραματιστεις δοκιμασε μονο την τιμη P101 στο instaler που ειναι τιμες ποσοτικες δηλ μεταβαλονται σε ποσοστο% κι οχι αριθμητικα...(επειδη μπορει να μην ειναι ιδια με τα δικα μου προσεξε να γραφει κι ενα fumes)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": daco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71207 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet

dimlyk έγραψε: αποδεχτη ειναι αυτη που ταιριαζει στην εγκατασταση της σομπας σου .
αν μπορεις να μπεις στο μενου και θες να πειραματιστεις δοκιμασε μονο την τιμη P101 στο instaler που ειναι τιμες ποσοτικες δηλ μεταβαλονται σε ποσοστο% κι οχι αριθμητικα...(επειδη μπορει να μην ειναι ιδια με τα δικα μου προσεξε να γραφει κι ενα fumes)


Το μενου ειναι το ιδιο και στην δικια μου σομπα. Αλλαξα την συγκεκριμενη ρυθμιση στο +10.
Ειναι νωρις να γινει οποιαδηποτε διαπιστωση αλλα θα εχει μηπως καποια αμεση επιπτωση στην καταναλωση; (αυξηση ή μειωση;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ