Καμινάδα σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63950 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
να ανεβασεις και να μας πεις και τα αποτελεσματα της πατεντας ... πολλοι ψαχνονται για τα καταλοιπα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63955 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet

pannarab έγραψε:
Ευτυχώς μένω σε μονοκατοικία οπότε δεν έχω πρόβλημα. Έχω κάνει μια πρόχειρη πατέντα για να περιορίζω την εξάπλωση της κάπνας, θα ανεβάσω φωτογραφία αύριο για να μου πείτε και τη γνώμη σας.


Ε αφού είσαι σε μονοκατοικία γιατί δεν βγάζεις την καμινάδα σου πάνω από τα κεραμίδια για να μην έχεις προβλήματα;Η καλύτερη λύση είναι.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63961 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Διότι θα πρέπει να ανέβω περίπου 10 μέτρα ψηλά (είναι 2όροφη μεζονέτα + σοφίτα + να βγει πάνω από τα κεραμίδια) και νομίζω ότι δεν κάνει τόσο μήκος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63968 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
έχω την εντύπωση πως τα οριζόντια τμήματα δεν πρέπει να είναι μεγάλα.Και στα κάθετα έχουμε περιορισμούς;Για ποιον λόγο μιας και έτσι θα έχουμε φυσική ροή των καυσαερίων προς τα πάνω;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63972 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet

theoilia έγραψε: έχω την εντύπωση πως τα οριζόντια τμήματα δεν πρέπει να είναι μεγάλα.Και στα κάθετα έχουμε περιορισμούς;Για ποιον λόγο μιας και έτσι θα έχουμε φυσική ροή των καυσαερίων προς τα πάνω;



www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...d=53&limitstart=1170

αν διαβάσεις το τελευταίο post της σελίδας από τον Σταύρο θα δεις ότι δεν γίνεται να έχεις μεγάλο κάθετο μήκος καμινάδας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63989 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet

theoilia έγραψε: έχω την εντύπωση πως τα οριζόντια τμήματα δεν πρέπει να είναι μεγάλα.Και στα κάθετα έχουμε περιορισμούς;Για ποιον λόγο μιας και έτσι θα έχουμε φυσική ροή των καυσαερίων προς τα πάνω;


Αν και άσομπος και μη ειδικός, θα αναφέρω το σκεπτικό μου:

επειδή οι σόμπες σας έχουν μικρή θερμοκρασία καυσαερίων λόγω υψηλής απόδοσης, δύσκολα επιτυγχάνεται φυσικός ελκυσμός, αφού δε ζεσταίνεται επαρκώς η καμινάδα.

Άρα ποντάρετε στον τεχνητό ελκυσμό του βεντιλατέρ καπναερίων, το οποίο προφανώς θα δυσκολεύεται να ανταπεξέλθει σε μεγάλα ύψη καμινάδας, άσε που μπορεί να υπάρχουν και υγροποιήσεις για τους παραπάνω λόγους.

Οπότε προφανώς γι' αυτό οι κατασκευαστές συνιστούν να ξεφορτώνεσαι τα καπναέρια με μικρή και συγκεκριμένης διαμόρφωσης διαδρομή.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ