Εκμετάλλευση θερμοκρασίας καυσαερίων

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44222 από dimitris11
Για οποιον εχει τουλαχιστον δυο μετρα καμιναδας εντος σπιτιου εχω να προτεινω μια πατεντα.
Χρειαζεται ενα σπιραλ σωληνα φ12 και ενα μοτερ κατα τη γνωμη αθορυβο κατω τον 30db.
Περναμε τον σωληνα της καμιναδας μεσα απο τον σπιραλ,στο σημειο που ενωνεται η καμιναδα στη σομπα πρεπει να τρυπισουμε τον σπιραλ στο πλαι.
Στη μια ακρη αυτη που ειναι κοντα στη σομπα βαζουμε το μοτερ και το συνδεουμε στη σομπα,εκει οπου περνει ρευμα το μοτερ ανακυκλωσης αερα χωρου και ειμαστε ετοιμοι.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44336 από love.bacardi
φιλε δημητρη απο που εισαι μηπως να σου βγαλω τα εισητηρια να ερθεις μεχρι την ορεστιαδα να κανεις ολες αυτες τις μικρο επεμβασεις στην δικη μου σομπα την οποια στην παρεχω ανεπυφυλαχτα.....
λοιπον τι λες?εγω εχω 3 μετρα μπουρι εξατμησης γιαυτο σκεφτομαι και να κανω σπιραλ απο χαλκο για να το γεμισω νερο και να συνδεσω τα καλοριφερ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44346 από pascoual
Δημητρη καλη ιδεα για την εκμεταλευση των καυσαεριων ,αλλα 2 επισυμανσεις!
1)καλη μονωση στις ενωσεις της καπναγωγου διοτι σε περιπτωση που συμβαινει το αντιθετο τα καπναερια ειναι πολυ πιθανο να βρεθουνε στον χωρο μας ευκολα!
2)θελει προσοχη στο ποσο θερμοτητας που θα αρπαξουμε απ τα καυσαερια γιατι ειναι πολυ πιθανο μια ευκολη υγροποιηση χωρις λογο..
Τωρα για σενα love.bacardi να ξερεις πως οσο πιο υψηλο βαθμο αποδοσης εχεις στο μηχανημα σου τοσο πιο δυσκολη θα ειναι η δουλεια σου και αυτο διοτι τα καυσαερια ποσο της εκατο θερμοτητα κουβαλανε?αφερεσαι τον βαθμο αποδοσης απο το 100 και θα δεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44567 από dimitris11
Απο Καστορια ειμαι.
Αυτο που προτεινω ειναι απλο,καλο ειναι το μοτερ να ειναι αθορυβο και οι ενωσεις των μπουρι να ενωθουν εξωτερικα με κολλα πυραντοχη για να μην υπαρχουν διαρροες.
Επισης οταν συνδεσεις το μοτερ στη θεση οπου παιρνει ρευμα και το μοτερ ανακυκλωσης αερα της σομπας θα λειτουργει και αυτο με σκαλες ωστε αναλογως την ενταση της φωτιας θα μεταβαλονται και οι στροφες του.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44601 από dimlyk
καλο το αεροθερμο :) ... λιγο πιο απλο ενας ανεμιστηρας φυσαει στο μπουρι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ