Τοποθέτηση σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41758 από nasvol
Τοποθέτηση σόμπας pellet δημιουργήθηκε από nasvol
Καληςσπερα. εχω αγορασει μια σομπα πελλετ απο τα Leroy Merlin εταιριας Goodfire για 70 τμ με τιμη στα 800€. επειδη μενω Χαλκιδα δεν μπορουςσαν να μου στειλουν τον αρμοδιο τεχνικο και τελικα μου την συνεδεse ο πατερας μου (ο οποιoς ειναι ηλεκτρολογος) με παροχη αερα απο εξω. απλα το μπουρι της σομπας που βαλαμε ειναι στην αρχη του σωληνα φυςσαρμονικα λογω του οτι η σομπα ειναι τοποθετημενη σε γωνια. δυο φορες μου εχει βγαλει την ενδειξη alar dep λεγωντας οτι φταιει η πιεση της σομπας. τωρα επιπλεον δεν εχει καθολου δυνατη φωτια και την τελευταια φορα που την αναψα μου εβγαλε και την ενδειξη alar no fire. Χρειαζεται καποια επιπλεον ρυθμιςση?ποιο ειναι το λαθος με την πιεση της σομπας? ισως να φταιει και το μπουρι που βαλαμε?

N@SVOL :)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41759 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: τοποθετηση σομπας pellet
Φαντάζομαι το μπουρί να μην είναι αλουμινίου....

Μπορείς να βαλεις καμιά φωτογραφία ; (ευκολο είναι)
Έχεις πολλές στροφές-και οριζόντιες διαδρομές στην καμιναδα?

Τι θα συμβούλευα ;
Το πρωί βγάλτην στην βεράντα και κάψτην με μια απλή γωνία και στροφή προς τα πανω.
Για να αποφύγεις δηλαδή και τις αρχικές βλαβερές μυρωδιές απο τα μέταλλα και τις βαφές στο σπίτι σου.

Και μετα μας λες.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasvol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41761 από nasvol
Απαντήθηκε από nasvol στο θέμα Απ: τοποθετηση σομπας pellet
το εξωτερικο μπουρι ειναι ειδικο για την σομπα γιατι το πηρα μαζι με αυτη. η γωνια που προσθεσαμε ειναι λιγοτερο απο 45 μοιρες. το σπιραλ εχει μηκος λιγοτερο απο 20 ποντους εσωτερικα. δηλαδη μετα την εξοδο της σομπας γωνια 45 μοιρων με σπιραλ 20 ποντων συνδεδεμενο με το μπουρι κ μετεπειτα η ορθη γωνια κ μπουρι υψους 1,5 μετρου.
η ενδειξη alar dep σημαινει οτι υπαρχει προβλημα με την εξοδο τοθ αερα;

N@SVOL :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41762 από nasvol
Απαντήθηκε από nasvol στο θέμα Απ: τοποθετηση σομπας pellet

nasvol έγραψε: το εξωτερικο μπουρι ειναι ειδικο για την σομπα γιατι το πηρα μαζι με αυτη. η γωνια που προσθεσαμε ειναι λιγοτερο απο 45 μοιρες. το σπιραλ εχει μηκος λιγοτερο απο 20 ποντους εσωτερικα. δηλαδη μετα την εξοδο της σομπας γωνια 45 μοιρων με σπιραλ 20 ποντων συνδεδεμενο με το μπουρι κ μετεπειτα η ορθη γωνια κ μπουρι υψους 1,5 μετρου.
η ενδειξη alar dep σημαινει οτι υπαρχει προβλημα με την εξοδο του αερα;


να σειμειωσω οτι την σομπα την εχω λειτουργησει για τουλαχιστον 20 ωρες με τις αρχικες ωρες με προσοχη και αεριζωντας τον χωρο.
επισης ο επανω σωληνας που φαινεται στην εικονα ειναι ενας χαρτινος σωληνας επενδυμενος με ταινια αλουμινιου εσωτερικαι εξωτερικα γυρω στους 20 ποντους και ειναι ο σωληνας εισαγωγης αερα απο εξω.δεν θερμαινεται για να εχω προβλημα φανταζομαι.και τελος στις οδηγιες χρησεις ελεγε πως αν αλλαξετε την ποιοτητα του πελλετ να την ρυθμισεται.πως μπορω δηλαδη να ρυθμιζω την ροη του πελλετ η΄πρεπει να κανω κατι αλλο?

N@SVOL :)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by nasvol. Αιτία: συμπληρωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41763 από nasvol
Απαντήθηκε από nasvol στο θέμα Απ: τοποθετηση σομπας pellet
:whistle: :whistle:

N@SVOL :)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by nasvol. Αιτία: αλλαγη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41768 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Απ: τοποθετηση σομπας pellet
καλημερα φιλε μου μια χαρα την εβαλες την σομπα σου. δες λιγο τα χαρτια που ειχε μαζι η σομπα δεν εχει καπου ενα διαγνωστικο τεστ για την ωρα που λειτουργει?για να δεις τιχον προβληματα με τα εξαρτηματα της σομπας. επισης μεσα στο βιβλιο οδηγειων πρεπει να γραφει τι κανεις για καθε σφαλμα που σου βγαζει.
με την αλλαγη πελλετ μπορεις να αυξησεις το καθε ποτε και ποση ωρα θα ριχνει πελλετ τον αερα μεσα στην καυση αλλα αυτα για την καλυτερη καυση. εσενα λες οτι δεν λειτουργει. ποιο πελλετ εχεις?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasvol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ