Σόμπα pellet Colorato: άναψε μόνο 1 φορά και τέλος

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41340 από BadCluster
Γεια σας.
Εδώ κ κάτι ημέρες έχω την σόμπα Pellet Colorato και πασχίζω να την κάνω να ανάψει καθώς μετά την 1η φορά που μου την άναψαν δεν άναψε ξανά.
Έχω αλλάξει Pellet, έχω ελέγξει ώστε το δοχείο καύσης να εφάπτεται(σχεδόν) με την αντίσταση αλλά τίποτα.
Μόνο μια ένδειξη E2 βγάζει που στο εγχειρίδιο λέει ότι είτε "δεν υπάρχει καύσιμο στη δεξαμενή"(υπάρχει) είτε "το μοτερ κοχλία έχει χαλάσει και σταματάει την τροφοδοσία του καυσίμου"(το μοτερ κοχλία δουλεύει μια χαρά).

Έχετε καμία άλλη συμβουλή κ κυρίως γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που έχει γνώση από Colorato?

Ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41382 από Nasikas
Ο mastoras ξερει καλά αυτή την σόμπα.

Ε2 είναι "πρόβλημα τροφοδοσίας" = είτε δεν έχει πελλετ (εχει λες)- είτε δεν τραβάει ο κοχλίας.
Οπερ : Είτε στόμωσε απο πριονίδι - είτε έχεις μακρόκοκο πελλετ και σφηνωνει αναμεσα στις σπειρες- είτε καηκε το μοτερ κοχλία.

Αδειασε τελείως ολόκληρο το ντεπόζιτο και κοιτα κατω στην αρχη του κοχλία τι βλέπεις.


(και προσοχή στα πλαϊνά καπάκια- μην τα ανοιξει κανενα παιδί όταν είναι η σόμπα στην πρίζα- και ας μην λειτουργεί)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41441 από mastoras

Nasikas έγραψε: Ο mastoras ξερει καλά αυτή την σόμπα.


H σόμπα όμως δεν ξέρει ότι έχει μπλέξει με τον mastora :lol: :lol:

BadCluster καθάρισε το πιατάκι τις καύσης από τυχόν ελάχιστα υπολείμματα...εάν υπάρχουν.

Κλείσε και ξανα άνοιξε τον διακόπτη του ρεύματος της σόμπας. Ρίξε μισή χούφτα πέλλετ με το χέρι στο πιατάκι της καύσης....εάν έχεις τεράστια παλάμη, υπολόγισε μια κουταλιά της σούπας. :cheer:

Στην συνέχεια δώσε εντολή να ανάψει η σόμπα......εάν σε λίγο δεν αρχίσει να καπνίζει το πέλλετ, οπότε θα σου ανάψει κανονικά, παρατήρησε πότε θα δείξει την ένδειξη σφάλματος.

Αν βγάζει την ένδειξη σφάλματος την στιγμή που ανοίγεις τον διακόπτη τροφοδοσίας ρεύματος, πάρε έναν φακό στα χέρια και κάλεσε μου.....να την βάλουμε μπροστά τηλεφωνικά. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41532 από BadCluster
Σας ευχαριστώ παααααααρα πολύ για τις απαντήσεις.
Πάω να κάνω όσα έγραψε ο mastoras κ αναφέρω.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by BadCluster.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41548 από BadCluster
Αποτυχία για άλλη μια φορά.
Σας παραθέτω κ τα στάδια όπως τα κατέγραψα:

Καθαρισμα 21:30
Τροφοδοσια 21:31
Ανάφλεξη 21:38
Ε2 21:51

Να σημειώσω πως αν αδειάσω το δοχείο καύσης, βάλω μια χούφτα κ την ξεκινήσω τότε δε βγαίνει ούτε καπνός, αν αδειάσω τελείως το δοχείο καύσης κ δεν βάλω τίποτα παρά μόνο ότι δεχθεί από το πρόγραμμα τροφοδοσίας τότε καπνός βγαίνει αλλά κ πάλι δεν βγάζει φωτιά.

Ορίστε κ μια φωτο από το δοχείο καύσης δευτερόλεπτα αφού έσκασε το Ε2.

υγ: τα παραπάνω τα έχω κάνει με 2 διαφορετικά είδη pellet(χύμα). Το 1ο ήταν αυτό που μου έδωσαν κ δούλεψε την 1η φορά στην παραλαβή.


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41552 από mastoras
Οι χρόνοι που αναφέρεις με προβλημάτισαν..........η σόμπα πρέπει να ανάβει [καθαρισμός-τροφοδοσία-άναμμα] το πολύ σε 5-6 λεπτά της ώρας.

Πάμε παρακάτω.

Πόσα kw είναι η σόμπα, και πες μου εάν το πιατάκι είναι ατσάλινο η χυτοσίδηρος.

Τι είναι αυτό στην φωτογραφία ? :huh: :huh: πιατάκι καύσης :dry:

Βγάλε φώτο σε παρακαλώ όλη την σόμπα.....
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ