Λύσεις για τις σόμπες της Caminodesing

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39593 από laz37283
Καλημερα .
Η σομπα μου ειναι απο τον Σαμοκατζιδη ή αλλιώς camino design απο Κοζάνη.
Το pellet μου ειναι το ρουμανικο super premium pellet.
Παρουσιαζει το εξης :
Εαν εχω θερμοκρασια χωρου π.χ. 22 βαθμους βαζω θερμοστατη στο 24 και την αναψω εγω τοτε αναβει (κανει δεκα λεπτα να δωσει φλογα !!) .εστω οτι αναβει για μιση ωρα και εχω την ενταση καυσης οπουδηποτε ακομα και στο auto ,το ιδιο και το επιπεδο θερμανσης (δηλαδη το αεροθερμο) , δεν πεταει αερα ζεστο.Δηλαδη δεν δουλευει το αεροθερμο,θα πρεπει να βαλω τον θερμοστατη τεσσερις ολοκληρους βαθμους πάνω απο την θερμοκρασία περιβαλλοντος για να αρχισει να βγαζει αερα.Και το κουλο ειναι οτι εαν μετα κατεβασω δυο βαθμους δηλαδη το βαλω σε διαφορα θερμοκρασιας χωρου και θερμοστατη 2 βαθμων τοτε εξακολουθει να δουλευει το αεροθερμο.
Σε ερωτηση μου ,ο Σαμοκατζιδης απαντησε οτι δεν μπορει να γινει κατι ετσι ειναι η πλακετα.

Το δευτερο που παρουσιαζει ειναι ,οταν φτασει στην θερμοκρασια του θερμοστατη σβηνει.Τελειως εννοω και οχι σε συντηρηση της φλογας.Βγαζει στην πλακετα την ενδειξη σβησιμο.Βεβαια δεν θυμαμαι εαν ειχα επιλεξει auto σε επιπεδο καυσης και επιπεδο θερμανσης ή manual ρυθμίσεις ,μήπως αυτό παιζει ρόλο και το μετα κουλο του ειναι οτι εαν κατεβασω τον θερμοστατη εως και τρεις βαθμους κατω απο ττην θερμοκρασια περιβαλλοντος τότε δεν παει σε εναυση.Μονο εαν βαλω 4 βαθμους παει να κανει εναυση.Εχτες που το δοκίμασα λοιπον 15 λεπτα μετα την διαδικασια σβησιματος ,εριξε πολυ pellet στο ποτηράκι ,δεν μπορεσε να το αναψει και εβγαλε μπλοκ.Λιγο μετα αφαιρεσα το πελετ απο το ποτηρακι και εκανα την διαδικασια παλι και μετα εδεησε να αναψει.
Τελος ,ρε παιδια δηλαδη τι κουλα ειναι αυτα?στο aircondition βαζεις θερμοκρασια 25,οταν την φτασει τοτε σταματαει να βγαζει ζεστο ,εαν πεσει ενα δυο βαθμους ξαναρχιζει .Το ιδιο και το καλοριφερ.Για να κρατανε σταθερη την επιθυμητη θερμοκρασια στο περιβαλλον.Εδω δηλαδη θα πρεπει να πεσει κατω τεσσερις βαθμους να ξαναναψει?
Ειναι κουλη η σομπα ή ολες ετσι λειτουργουν?
τα χω παρει κρανιο,μαπα το καρπουζι δηλαδη?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by laz37283.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39596 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Λύσεις για τις σόμπες της Caminodesing
καποια - λιγα - μου ακουγονται φυσιολογικά.... αλλα χωρις προσπεκτους τι να σου πω...

δοκιμασε να την λειτουργησεις οχι με θερμοκρασια αλλα με σκετη ισχυ. Δηλ πχ 5η σκαλα συνεχως και δε πα να φτασει στο 50 το δωματιο...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39597 από laz37283
Απαντήθηκε από laz37283 στο θέμα Λύσεις για τις σόμπες της Caminodesing
Εαν εχω θερμοστατη π.χ. 18 βαθμους και στο δωματιο 20 και την αναψω αναβει.Με επιπεδο καυσης το πιο δυνατο και επιπεδο θερμανσης το πιο δυνατο.Οκ.Ομως δεν λειτουργει το αεροθερμο.Θα πρεπει να παω τον θερμοστατη 4 βαθμους πανω την επιθυμητη θερμοκρασια για να αρχισει να βγαζει ζεστο αερα.
Σε παρακαλω κανε τον κοπο να γραψεις πια απο αυτα που ανεφερα τα κανει και στην δικη σου σομπα και σου φαίνονται φυσιολογικα.
Ευχαριστω για την απαντηση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": terisds

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39598 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Λύσεις για τις σόμπες της Caminodesing
Έχω και εγώ την ίδια σόμπα αλλά τέτοια συμπεριφορά που περιγράφεις δεν έχω παρατηρήσει.Βέβαια δεν την έχω δουλέψει και πολύ ακόμη.Αυτό που περιγράφεις για τον θερμοστάτη δεν τα έχω δοκιμάσει,το σβήσιμο το κάνει γιατί έτσι είναι ρυθμισμένη. Τώρα που το σκέφτομαι και αυτά που λες για τον θερμοστάτη είναι προεπιλεγμένα και μπορείς να τα αλλάξεις.Δες στο βιβλίο οδηγιών εκεί που λέει για το μενού εφικτού, κάπου λέει πως να το αλλάξεις.Είναι μια τιμή 0 ή 1.Θα κάνω δοκιμές αυτές τις μέρες που κρύωσε ο καιρός και θα πω αν και η δικιά μου έχει την ίδια λειτουργία θερμοστάτη. Ωραία,και άλλος με αυτή την σόμπα για να ανταλλάσσουμε απόψεις και ελπίζω όχι προβλήματα

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39601 από laz37283
Απαντήθηκε από laz37283 στο θέμα Λύσεις για τις σόμπες της Caminodesing
Ευχαριστω για την απαντηση.
Κανε τα βηματα οπως τα περιγραφω και πες μου τι κανει σε εσενα.
Παντως απο τον Σαμοκατζιδη μου ελεγχθει οτι δεν υπαρχει ρυθμιση.Ετσι ειναι η πλακετα.Εαν βρεις κατι στο εγχειρίδιο σε παρακαλω να μου το πεις αμεσα.και δες αυτο που λεω με το αεροθερμο.Δηλαδη επαναλαμβανω.Αναψε την σομπα απο τo power on Και βαλε τον θερμοστατη περιβαλλοντος μετα δυο ή τρεις βαθμους πανω απο την θερμοκρασια χωρου και πες μου εαν αναψε το αεροθερμο.Μετα δοκιμασε τεσσερις βαθμους διαφορα και θα πρεπει να αναψει.Θα περιμενω εναγωνιως νεα σου.
Δες το γιατι η γραπτη εγγυηση της πλακετας ειναι μονο 6 μηνες ,του αεροθερμου 1 χρονο και της υπολοιπης σομπας 2 χρονια ,ασχετα εαν αυτοι με το στομα λενε ,ακουσον ακουσον εγγυηση 5 χρόνια.(μονο προφορικα ,αλλα οπως ξερεις τα γραπτα ειναι που ισχυουν.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by laz37283.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39603 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Λύσεις για τις σόμπες της Caminodesing
πχ μου φαινεται φυσιολογικό αν η θερμοκρασια δωματιου ειναι πιο ψηλη απο αυτο που ζητας απο τη σομπα να μην αναβει το αεροθερμο της

πχ ειναι προγραμματισμενη οτι μπορει να ανεβασει απο 22 σε 24 μονο με την φυσική της ακτινοβολία χωρις το αεροθερμο... ενω αν πρεπει να ανεβασει 10 βαθμους να το εμπλεκει...

ομοιως και το να σβηνει αν υπαρχει - η δικια μου δεν εχει - τετοια εντολή. Εξ ου και ειπα οτι χωρίς μανοθαλ δεν μπορεις ευκολα να πεις τι φταιει...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ