Σόμπα pellet Energy GP 8000 8.8kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58818 από Haya
Απαντήθηκε από Haya στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 8.8kW
Καλημερα , πρωτη αναβαθμιση κλεμενη και πολυ κατατοπιστικη δεν θυμαμε το ονομα του παιδιου αν δεν κανω λαθος εσυ πρεπει να εισαι fokion αυξησα τον αισθητηρα σε μηκος με τις οδηγιες που ειχε πει κατα 7εκατοστα με ενα σωληνα λαμακι 6 χιλιοστα σαν οδηγο και αφησα επανω το καλωδιο να ακουμπα ωστε να ειναι τεντωμενο και σε ευθια.......εκαψα την σομπα απο χτες 11 το πρωι στην σκαλα 5 εως την 6 το απογευμα (οδηγιες που ειχα λαβει απο την μοσχαλη αβετε)
Και μετα στην 3σκαλα εως της 12 μεσανυχτα και μετα στο 1εως 9 το πρωι και τωρα δουλευω στην 2, μου εκαψε 25 κιλα πανω κατω ειναι καλα......ή παρα πολλα...........η φλογα στο 2 ειναι οσο το υψος του ποτηριου δεν περναει επανω μερικεσ φορεσ λιγο περναει εως 4εκατοστα........το πρωι αν και ειχε λιγο πελετ εσβησε λεγοντας " χαμηλη θερμοκρασια ή λιγο πελλετ " κατι τετοιο, το δοχειο ειχε αλλα φαινοταν ο σωληνασ του κοχλια οχι ο κοχλιας στο κατω μερος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59214 από Haya
Απαντήθηκε από Haya στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 8.8kW
Καλημερα χτες την δουλεψα στο 5 για 12 ωρες και μου εβγαλε αλαρμ "υψηλη θερμοκρασια" εκανα διαγνωση με τις οδηγιες και εγραφε 80 βαθμους.......την καθαρισα σημερα το πρωι και ειχε καρβουνο-υπολοιματα στσε μεγεθος σπιρτοκουτο αλλα εσπαγε..........εχω δωσει λιγο αερα 8χιλιοστα (προσ τα εξω )γιατι δοκιμαζω και το holzpellet και μου ειπαν θελει λιγο αερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59216 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 8.8kW
Αν θα την καις ετσι, δηλ στο 5 συνεχομενα δωσε και μια σκαλα το μοτερ των ανεμιστηρων ωστε να "διωχνεις" την ζεστη και να μην σορευεται.

για τα κιλά καλα μου ακουγεται αν και αν δε μετρησεις με συνεχως σταθερη σκαλα ειναι δυσκολο να καταλαβεις.
η αισθηση μου παντως με τοσες ωρες καψιμο καλα μου ακουγεται

καθε πελλετ εχει "τις δικες του" ρυθμισεις και θα τις βρεις μεσω πειραματισμών - δυστυχως.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61074 από Haya
Απαντήθηκε από Haya στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 8.8kW
Υπαρχουν ρυθμισεις για οικονομια?
Δουλευω την σομπα στο 1 και που και που στο 3 ( μονο για να πετυχω την επιθυμητη θερμοκρασια) δεν την πιεζω γιατι ειμαι ιακονοποιημενος με την αποδοση........αλλα θα ηθελα να δω μηπως υπαρχει ρυθμιση τροφοδοσιας των πελλετ, δηλαδη μα αλλαξω την αποδοση στο 2 να ειναι ιδια με το 1 και το 1 να το βαλω κατα 10% λιγοτερο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61087 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 8.8kW
Υποψιαζομαι πως οχι.

Αμα την σβησεις απο τον διακοπτη απο πισω και την ξανα-αναψεις στην αρχη και στιγμιαια δειχνει ενα HP24-κατι
αν το νουμερο στο "κατι" ειναι 6 τοτε εισαι στο πιο οικονομικό.

αν θες μια θερμοκρασια βαλτην σε αυτη κι αστην.
θα παει ισως στο 5 για λιγο ωστε να ζεστανει γρηγορα και μετα μολις την φτασει τη θερμοκρασία που θες θα πεσει μονη της ακομα και στο 1...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61111 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Σόμπα pellet Energy GP 8000 8.8kW

Fokion έγραψε: Υποψιαζομαι πως οχι.

Αμα την σβησεις απο τον διακοπτη απο πισω και την ξανα-αναψεις στην αρχη και στιγμιαια δειχνει ενα HP24-κατι
αν το νουμερο στο "κατι" ειναι 6 τοτε εισαι στο πιο οικονομικό.

αν θες μια θερμοκρασια βαλτην σε αυτη κι αστην.
θα παει ισως στο 5 για λιγο ωστε να ζεστανει γρηγορα και μετα μολις την φτασει τη θερμοκρασία που θες θα πεσει μονη της ακομα και στο 1...


Μετά από το ΗΡ24-6 υπάρχει και το ΗΡ24-7 αυτό που έχω εγώ και είναι ποιο οικονομικό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ