Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #28994 από nithom
Γειά σας,

σκέφτομαι να πάρω μια αερόθερμη σόμπα πέλλετ.
Έχω δυο πιθανά σημεία τοποθέτησης με ποιο πιθανό σημείο στο σαλόνι και μάλιστα στο σημείο που συνορεύει εξωτερικά με το λεβητοστάσιο. Θεωρώ ότι είναι καλύτερα εκεί, γιατί μπορώ να βγάλω έξω τον αγωγό καυσαερίων και να τον συνδέσω με την καμινάδα του καυστήρα από το καλοριφέρ.

1) Μπορείτε να μου πείτε αν πρέπει ή όχι να το κάνω αυτό; τι προβλήματα δηλαδή μπορεί να δημιουργηθούν;

2) Για αγωγό καυσαερίων, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα σπιράλ αλουμινίου. Τι γνώμη έχετε για αυτό;

3) και μια γενικότερη απορία αν γνωρίζετε: τι θερμοκρασία (στην έξοδο της σόμπας) περίπου έχει ο θερμός αέρας καναλάτης σόμπας για μεταφορά σε παρακείμενους χώρους;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απόψεις σας!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29021 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet
αν την αγοράσεις απο την ντόπια αγορά, μονον ο έμπειρος πωλητης θα σου πει που ακριβως θα την τοποθετησεις.
Για να σε βοηθησουμε πρέπει να κανεις κανενα σχεδιάγραμμα, η φωτογραφίες καλύτερα.

Σχετικά με το σπιραλ..προσωπικά δεν το συνιστώ, --λύση ανάγκης είναι επειδή έχει το πλεονέκτημα της ευκαμψίας σε δύσκολες περιπτωσεις.

Όσον αφορά την συνδεση με την καμιναδα του λεβητα πετρελαιου, μας προβληματίζει αρκετά και ψαχνω ακομα καποιον που να το έχει κανει με επιτυχία. Αν τυχόν καταφυγεις σε αυτη την λύση, απαραίτητα να συνδεθεί σε μορφή λ.
(εχετε δει πουθενά συνδεση τετοια παιδιά ;)

και μια γενικότερη απορία αν γνωρίζετε: τι θερμοκρασία (στην έξοδο της σόμπας) περίπου έχει ο θερμός αέρας καναλάτης σόμπας για μεταφορά σε παρακείμενους χώρους;

Εξαρταται απο τα κιλοβατ της σόμπας και απο το μηκος του καναλιού. Μερικές αντιπροσωπείες γραφουν στο φυλλαδιο να μην υπερβαίνει τα 3 μετρα.
Σε περιπτωσεις που έχω βαλει καναλιζάτες, τα διπλανα δωματια ζεσταίνονταν ικανοποιητικά, αλλά δεν μετρησα βαθμο αέρα (θα το κανω οταν χειμωνιασει)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Nasikas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nithom

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29038 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet
μακριά από τις καμινάδες του πετρελαίου. Τα αέρια που βγαίνουν από τον καυστήρα είναι δηλητηριώδες και έχει πεθάνει αρκετός κόσμος από διαρροές.
Αν κάποια στιγμή λειτουργήσει και ο καυστήρας τότε θα έχεις πρόβλημα να λειτουργήσεις την σόμπα σου.
Μετά για τις καμινάδες στο μπαλκόνι μην ακούς που λένε ότι δεν έχει μαυρίλες. Μαυρίλες υπάρχουν και με έμπειρους τεχνικούς που μίλησα μου είπαν ότι ενώ στην αρχή τις βάζανε στα μπλακόνια λόγο αυτών των προβλημάτων τις πετάνε πλέον στην ταράτσα τις καμινάδες.
Οι περισσότεροι έμποροι θα σου πουν ότι δεν υπάρχουν προβλήματα γιατί απλά θέλουν να πουλήσουν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nithom

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29040 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet
Να συμπληρώσω ότι και άλλος ένα μύθος είναι ότι με μια σόμπα μπορείς να ζεστάνεις όλους τα δωμάτια του σπιτιού. Αυτό που θα ζεστάνεις είναι τον ενιαίο χώρο. Η θερμοκρασία δεν μπορεί να κατανεμηθεί ομοιόμορφα σε ένα σπίτι με μια μόνο εστιά θερμότητας.
Το έψαχνα καιρό με αυτές τις σόμπες και λόγο ότι μένω και εγώ σε διαμέρισμα κατέληξα ότι αυτή η λύση θέρμανσης δυστυχώς δεν κάνει δια διαμέρισμα αλλά μόνο για μονοκατοικίες η για ρετιρέ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29048 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet
@spiross
ας μας πει την γνωμη του τελικα καποιος που την εχει και την χρησιμοποιει και οχι καποιος ο οποιο τελικα την απεριψε ...οσο για τα ρετιρε και τιε μονοκατοικιες νομιζεις οτι εχουν διαφορετικη ρυθμιση απο τα υπολοιπα σπιτια ?
θα πολυ να μας παρουσιασεις την οικονομικη λυση που εχει επιλεξει για την θερμανση την οικοιας ποια και ανει αυτη φετος το χειμωνα

φιλικα

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29053 από γιαννης-δραμα
Εγω με καναλιζατη σομπα 9kw(1 καναλι) περσι ζεσταθηκα μια χαρα και σε δυσκολες συνθηκες(Δραμα)σε διαμερισμα 80τμ του 1980 χωρις μονωση και πανω απο πυλωτη,βεβαια οταν εξω ειχε -5 -6 δεν μπορουσα να ανεβασω πανω απο 21-21.5 βαθμους.Οσο για την καμιναδα ειναι αληθεια οτι βγαζει μαυριλα στο μπαλκονι αλλα πλεον κυκλοφορουν ενα σωρο φιλτρα καμιναδας για μπαλκονι!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nithom

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ