Κουτί αποθήκευσης ξύλων για το μπαλκόνι

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90392 από akapsali
Αφού τοποθέρησα το ανυψωτικό ξύλων στο μπαλκόνι θα πρέπει να φτιάξω ενα κουτί αποθηκευσης ξυλων
κατι σαν αυτο

αλλα ξύλινο η μεταλικο ώστε τα ξύλα να μήν είναι χύμα στο μπαλκόνι και εκτεθειμένα στην βροχή και στην υγρασία.
Θα ηθελα το κουτί να παιρνει τα ξύλα μιας εβδομαδας 300-400 κιλά και να ανθεκτικό και σχετικά ομορφο ετσι ωστε το καλοκαιρι να χρησιμευσει σαν καθισμα βάζοντας 2-3 μαξιλαρακια πάνω

Καταρχήν θα πρεπει να επιλέξω υλικό
Ξύλο ή μεταλο
Για ξυλο μιά περιπτωση είναι να γίνει απο κοντρα πλακέ θαλάσσης που είναι ανθεκτικό στην υγρασία(περασμενο με βερνικι)
Και η άλλη λυση για ξύλο είναι με μελαμίνη η ή mdf και εξωτερικα επενδυμενο με λεπτή γαλβανιζέ λαμαρινα για προστασία απο την βροχή και το νερό

Αν πάω σε μεταλο θα πρεπει να επιλεξω γαλβανιζέ λαμαρινα πιο χοντρή 2 mm και διαμορφωμένη ετσι ώστε να κάνει νευρα




Κατασκευαστικά μετα για το πως θα γίνει χω μερικές ιδεές στο μυαλο μου αλλά πριν προχωρήσω μήπως εχει κάνει κάποιος καποια τετοια κατασκευή ή εχει να προτείνει κάτι ;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90394 από dimlyk
διαστασεις εχεις υπολογισει? ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90398 από alex_nous
Ένα φιλαράκι μου έφτιαξε κάτι αντίστοιχο με αυτό που θες! Χρησιμοποίησε ένα μεταλλικό ντεπόζιτο νερού, έβαλε ρόδες από κάτω, μεντεσέδες και χερούλι στο καπάκι και τέλος. Βέβαια δεν μπορείς να κάτσεις επάνω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90412 από akapsali
Οι διαστάσεις που με εξυπηρετούν και απο πλευράς θεσης στον χωρο και απο πλευράς χωρητικότητας (ογκος) είναι 160χ50χ50 εξωτερικές
Το μήκος 160 ειναι το μεγιαστο που διαθετω στο μπαλκόνι
Το πλάτος 50 cm θα μου δώσει 45 cm καθαρό χωρο , τοσο θα είναι το μέγιστο μήκος των καυσόξυλων που χωράνε στο τζάκι μου.
Και 50 cm υψος διοτι οπως σα είπα σκεφτομε να το χρησιμοποιήσω και σαν καθισμα και πάνω απο 50 cm δεν θα είναι βολικό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90419 από dimlyk
ο λογος που ρωτησα για διαστασεις ηταν τα κιλα που ανεφερες που ειναι πολλα
το κουτι που αναφερεις θα χωραει τα μισα αν και υποθετω οτι δεν σ απαχολει αυτο :)

σαν υλικο θα σου προτεινα το ξυλο μια και με την λαμαρινα θα εχεις γρηγορα προβληματα οξειδωσεων
και φυσικα mdf θαλασσης και μονο ...
παντως δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα το κλειστο κουτι ...μια και δεν εχω ασχοληθει με τα ξυλα ομως δεν νομιζω οτι μπορω να πω περισοτερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90425 από akapsali

dimlyk έγραψε: ο λογος που ρωτησα για διαστασεις ηταν τα κιλα που ανεφερες που ειναι πολλα
το κουτι που αναφερεις θα χωραει τα μισα αν και υποθετω οτι δεν σ απαχολει αυτο :)


Με τις διαστάσεις αυτες ο ογκος του κουτιου είναι 0,4 m3
Χοντρικα αν υποθεσουμε οτι 1 m3 κατα μέσο όρο ζυγιζει 625 κιλα το κουτί θα χωρέσει 250 κιλά , αρα πάμε για 2 γεμίσματα την εβδομαδα

dimlyk έγραψε: παντως δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα το κλειστο κουτι

Υπάρχει κάποιος συγεκριμενος λογος που το αυτό;
Προτείνεις στοιβαγμα πχ πάνω σε μια παλέτα;
επισημαίνω οτι αυτες τις μερες που τα εχω χύμα σε κουτιά με το ανεμοσουρι γινονται μουσκεμα και ολο ατσαλειά
Το πολυ πολυ να βάλω στην πισω πλευρα και ψηλα γριλιες εξαερισμου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ