Τι μπριγκέτα καίτε; Βαθμολογήστε την!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60188 από giol
Το θέμα έχει ατονίσει ως group buy αλλά θα μπορούσαμε να το μετατρέψουμε σε ανταλλαγή εμπειριών από τις μπρικέτες που πήραμε.
Εγώ αγόρασα ξύλα φετινά και έχω συμπεράνει το εξής:
Έχω τζάκι jolly mec με Caldo control που κλείνει την εισαγωγή αέρα καύσης όταν η θερμοκρασία του αέρα που στέλνει στο δωμάτιο είναι 120+. Με ξύλα φετινά ,όσα και αν έχω βάλει δεν έχω καταφέρει να πιάσω 120. Με 1-1,5 κιλό μπρικέτα έπιανε 120 και κρατούσε για πολλή ώρα.
Δοκίμασα και μπρικέτα noname ruf (Μαλακάσσα) και πιστοποιημένη Αυστριακή (από Παιανία). Δεν παρατήρησα μεγάλες διαφορές.
Συμπέρασμα θα παραγγέιλω μπρικέτα να κάψω φέτος και του χρόνου που τα ξύλα μου θα είναι πιο στεγνά βλέπουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60212 από ELECTRICALCHIEF
εγω με τη πρωτη ευκαιρια που θα περισσεψει κανα φραγκο (αν) θα παρω ενα τονο μπρικετα για τις δυσκολες ωρες. Μεχρι στιγμης με τα ξυλα παμε καλα, αλλα η μπρικετα σίγουρα κανει τη διαφορα. Μια μπρικετα των 5kw/kg ανα ωρα μου κραταει το σπιτι 22-23 βαθμους ανετα με θερμοκρασιες εξω μεχρι -4 που δοκιμασα. Αν καιω 14 ωρες/μερα θέλω 28 κιλα μπρικετα. Αν αγορασω ξυλα την ανοιξη με υγρασια ~35% και τα καψω το χειμωνα με υγρασια ~17%, οπως κανω τωρα, χρειαζομαι 45 κιλα απο αυτα.
Ετσι με καποιους υπολογισμους που εχω κανει θελω περιπου 5μιση τονους ξύλα ή 3μιση μπρικετα για το ιδιο αποτελεσμα. Εν τελη με τις παραδοχες υγρασιας και τιμης που εχω κανει (130ε το ξυλο/320 η μπρικετα) θελω 300 ευρο παραπανω ετησιως, 4 μηνες καυσης με ιδια καταναλώση ανα ημερα. Δεν ειναι μεγαλη διαφορα. Τωρα αν υπαρχει ξερο ξύλο και σε καλη τιμη ισως ειναι περιττη η καυση μπρικετας, αν οχι ομως η μπρικετα με κατι παραπανω σε χρημα δινει πραγματικα αυτο που αγοραζεις.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60269 από KERBEROS
Εφόσον υπάρχει αντίστοιχο θέμα για το πέλλετ, νομίζω ότι πρέπει να γίνει το ίδιο και για τις μπριγκέτες.
Τι λέτε;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60453 από mastoras
Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει θέμα "τι μπριγκέτα καίτε" γιατί υπάρχουν δεκάδες ειδών μπριγκέτες χωρίς ονομασία, και πολύ λίγες "επώνυμες"

Η συζήτηση γρήγορα θα γυρίσει από τους "πυρωμένους στις πιστοποιήσεις" :lol: σε υποβάθμιση οποιασδήποτε μπριγκέτας χωρίς "ονομασία προέλευσης"

Άρχισα να καίω μπριγκέτα για να δω εάν και κατά πόσο αυτές έχουν μεγάλες διαφορές από τα καυσόξυλα.

Στο τζάκι είδα μια μικρή διαφορά υπέρ της μπριγκέτας, ως προς την φλόγα, στον λέβητα όμως τα καυσόξυλα υπερτερούν σε διάρκεια. Ενα κούτσουρο με διάμετρο 20cm κρατάει πολύ περισσότερο.....πάρα πολύ, από μια μπριγκέτα 8cm.

Η μπριγκέτα ήταν προέλευσης Σερβίας σε σακιά των 20κιλών με τιμή περίπου στα 240 τον τόνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60630 από dmtr
Εγώ φέτος καίω 3 τύπους μπριγκέτα και οξυά με αρκετή υγρασία, πάνω από 30%. Ο καλύτερος συνδυασμός είναι ξεκίνημα με τετράγωνες μπριγκέτες με τρύπα στη μέση (no name) που βγάζουν μεγάλη φλόγα και δεν σπάνε. Έτσι δημιουργείται το πρώτο κάρβουνο στο τζάκι. Μετά βάζω κάνα κομάτι οξυά μαζί με στρογγυλή μπριγκέτα και πάει μια χαρά. Πάντως όταν το βράδυ, μεσάνυκτα και κάτι βάζω δυο κομάτια οξυά (περίπου 3 κιλά) με δυο μπριγκέτες και κλειστό τον πρωτογενή αέρα, ενώ ο δευτερογενής στο ελάχιστο, βρίσκω ζεστό το τζάκι την άλλη μέρα το απόγευμα.
Τέλος την Αυστριακή τη δοκίμασα, κανα δυο φορές, και την αφήνω γκαβάτζα για πιο σοβαρά κρύα.
Από προχτές άναψα και την αντλία θερμότητας οπότε αραίωσα το τζάκι

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61389 από giol
Να κάνω πρώτα μια διόρθωση για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση, και η μπρικέτα ruf από την Μαλακάσσα είναι πιστοποιημένη.
Επί του θέματος μετά από δύο εβδομάδες δοκιμών έχω συμπεράνειτα εξής:
1. με τα φρέσκα ξύλα για να γίνει δουλειά θέλει πολλά κιλά, μαυρίζει το τζάμι και ένας θεός ξέρει τι θα γίνει στην καμινάδα. Δεν αξίζει εκτός αν αγοράσεις τα ξύλα με 100-130 ευρώ (για Αθήνα αδύνατον αφού από ότι ακούω είναι συννενοημένοι οι ξυλάδες).
2. Με μπρικέτα μόνο το τζάκι γίνεται μηχανή θέρμανσης αλλά χάνει σε ομορφιά
3. Ο συνδυασμός όπως έγραψε πιο πάνω ο dmtr είναι το καλύτερο.
4. Πήρα την μπρικέτα 260 και δεδομμένου ότι καίω 5-6 κιλά την ημέρα (και 10-14 κιλά ξύλα) για αποκλειστική θέρμανση με τζάκι, με βγάζει κάτω από 4 ευρώ την ημέρα.

Παραθέτω φωτό με δύο μπρικέτες ruf μετά από τουλάχιστον 45 λεπτά καύση με πρωτογενή αέρα περιορισμένο.
https://docs.google.com/open?id=0B3EI2JNLcQMxU19zNDBXbG92V1k

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ