Πόσα ξύλα (ξερά) θα χρειαστούν;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50760 από Jimbo
Ο εξάδελφός μου προμηθεύτηκε φέτος ένα ξυλολέβητα πυρόλυσης 25kw για να μπορέσει να ζεστάνει το σπίτι του (Μονοκατοικία 110m2) σε χωριό του νομού Καβάλας με χαμηλές θερμοκρασίες όχι σπάνιες. Το ερώτημα είναι αν θα του φτάσουν οι 8 τόνοι καστανιάς που έχει από πέρισυ το χειμώνα. Γενικότερα όμως θα ήθελα κι εγώ να μάθω από τους κατόχους λεβήτων πυρόλυσης πόσα ξύλα περίπου χρειάζονται αυτοί οι λέβητες για να περάσεις όλο το χειμώνα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51365 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πόσα ξύλα (ξερά) θα χρειαστούν;
Αν εκαιγε με τον λεβητα πετρελαιου (παλαιας τεχνολογιας με 80% αποδοση)π.χ 3 τονους με τον πυρολυσης και ξερα ξυλα (περσινα ξυλα με 20% και κατω υγρασια)θα χρειαστει 9 τονους ξυλα,περιπου 1 λιτρο πετρελαιου προς 3 κιλα ξυλο παει θεωρητικα(ισος και λιγοτερα)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51434 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Πόσα ξύλα (ξερά) θα χρειαστούν;
Η ερώτηση φίλε Jimbo δεν στέκει.
Δεν υπάρχει πόσα ξύλα θέλουν αυτοί οι λέβητες αλλά ποσά ξύλα θέλει το συγκεκριμένο σπίτι με τον συγκεκριμένο λέβητα και την συγκεκριμένη εγκατάσταση και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να απαντηθεί.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51448 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πόσα ξύλα (ξερά) θα χρειαστούν;
Γιατι δεν μπορει ρε Aithio να απαντηθει,θεωρητικα γινετε αν εχει προηγουμενες καταναλωσεις πετρελαιου,το λεει ξεκαθαρα ο ανθρωπος λεβητα πυρολυσης εβαλε και περσινα ξυλα θα καψει(γιαυτο υπολογισα τουλαχιστον ενα 80% αποδοση γαι τον πυρολησης παρομοια με του πετρελαιου και θερμογονο δυναμη του ξυλου 4 kw/kg)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51452 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Πόσα ξύλα (ξερά) θα χρειαστούν;
Vaslam....
Διάβασε ξανά το ερώτημα του Jimpo.
Το ερώτημα είναι.....

Γενικότερα όμως θα ήθελα κι εγώ να μάθω από τους κατόχους λεβήτων πυρόλυσης πόσα ξύλα περίπου χρειάζονται αυτοί οι λέβητες για να περάσεις όλο το χειμώνα;

και σε αυτό το ερώτημα απαντάω.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51468 από Jimbo
Απαντήθηκε από Jimbo στο θέμα Πόσα ξύλα (ξερά) θα χρειαστούν;

aithio έγραψε: Vaslam....
Διάβασε ξανά το ερώτημα του Jimpo.
Το ερώτημα είναι.....

Γενικότερα όμως θα ήθελα κι εγώ να μάθω από τους κατόχους λεβήτων πυρόλυσης πόσα ξύλα περίπου χρειάζονται αυτοί οι λέβητες για να περάσεις όλο το χειμώνα;

και σε αυτό το ερώτημα απαντάω.

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φυσικά και συμφωνώ ότι δεν μπορεί να γίνει ακριβής πρόβλεψη αλλά ρωτάω αυτούς που έχουν τέτοιους λέβητες με την εμπειρία της χρήσης να μου απαντήσουν. Μιλάω για ένα σπίτι 110μ2 που έκαιγε περίπου 2,5 τόνους πετρέλαιο. Αν η αναλογία είναι 1 προς 3 όπως γράφει ο φίλος valsam τότε εντάξει μπορεί να γίνει μία κατά προσέγγιση πρόβλεψη. Απλά έλεγα μήπως αυτού του τύπου οι λέβητες είναι πιο οικονομικοί στην κατανάλωση και σ' αυτό κάποιος που έχει ανάλογο σπίτι και λέβητα ίσως μπορούσε να απαντήσει (κατά προσέγγιση πάντα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ