Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28004 από mastoras

valsam έγραψε:

nivosgr έγραψε: Τι να με καλυψει δηλαδη που αγοραζουν το φορτηγο 1200 τους ... φουκαραδες και το πουλανε 4560 ευρω!!! Για κανε την πραξη 24 τονους με 190 που εχει στην Αθηνα να δουμε;;
Ποσο δηλαδη θελουν να βγαζουν 500% στο ξυλο;

Που κανουν τα στραβα ματια και δινουν αποδειξη μια στις 20;;;

Που κλεβουν ενα 20% για πλακα;

Που τα ξυλα ειναι χλωρα;;;

Που σου λενε απο τωρα αμα γουσταρεις;

Στο δικο σου το χωριο πως τους λενε αυτους;

Στο δικο μου παντως τους λενε μαυραγοριτες


Φιλε για να μην σε κλεψουν αγοραζεις εναν υγρασιομετρητη πας στην μαντρα και τα μετρας,αν εχουν πανω απο 25-30% πας σε αλλον,βαζεις τα ξυλα στην πλαστιγκα μετα το ξαναζυγιζεις και μαλιστα μπαινεις και στο ιντερνετ και βλεπεις ποσο τοναζ εχει το συγκεκριμενο φορτιγακη (οπως εκανα εγω και ειδα οτι ηταν σχεδον ιδιο με αυτο που δινει το εργοστασιο),ζητας αποδειξη η αν δεν σου δωσει του κοβεις τουλαχιστον ενα 10ρικο στον τονο,αν τα φερει και δεν σου δωσει μην τον πληρωνεις(ετσι του εκανα να δεις πως μαλακωσε και την αποδειξη την φερνει παντα τωρα)!
Ολα αυτα βεβαια απο τον Μαιο μεχρι Ιουλιο μετα ξεχνα το γιατι θα σε γραψουν κανονικα στα τετοια τους αφου ρεει το χρημα!


Φίλε .....μην ξεχάσεις επίσης να πλακώσεις στα χαστούκια τον έμπορο, για να σου δείξει και το τιμολόγιο αγοράς.

Η είμαστε, η δεν είμαστε ενημερωμένοι καταναλωτές :lol:

valsam στους λογαριασμού σου, μην ξεχάσεις να υπολογίσεις και τις βαλβολίνες στο σασμάν από το φορτηγάκι
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28006 από valsam

mastoras έγραψε:

valsam έγραψε: 35-45 ευρω κερδος(αφου τα κοψει και μου τα φερει) τον τονο στα ξυλα ο ξυλας μου ,εχω δει τα τιμολογια αγορας μπροστα στα ματια μου,και 60-70 ευρω κερδος του μαγαζατορα που πουλαει πελλετ,εγω του εκανα το κονε για την εισαγωγη του πελλετ και ξερω την τιμη αγορας,τιμη που πηρε και ο ξαδελφος μου προχθες(ισχυει μεχρι τελος του μηνα,απο βδομαδα παει+5 λεπτα το κιλο)!


Άρχισες και εδώ να εκτοξεύεις πυραύλους αρειανέ φίλε ? :lol:

Αγόρασες με 110 τον τόνο, καυσόξυλα και ο έμπορος έβγαλε 35-45 κέρδος ?

Κάτσε να φωνάξω τις 900 ύαινες του OAHNESA να αρχίσουν να γελάνε. :woohoo:

Για ποιους πυραυλους και εξωγηινους γραφεις φιλε ξερολα,σε παρακαλω αν δεν ξερεις μην πουλας εξυπναδα,27 τονους εχω παρει εγω η αδελη και ο αδελφος μου και η μαντρα ειναι 500 μετρα απο το σπιτι μου,οπως ξερεις εχω παει απειρες φορες βουλγαρια και εχω παρει απειρες τιμες ξυλων απο τον Απριλιο,ο ξυλας μου και αυτος απο εκει παιρνει,τον Απριλιο την οξια μπορουσα να την φερω με 70 ευρω τον τονο τον μαιο πηγε 75 κ.τ.λ και ανεβαινε,την συζητηση την εκανα με τον ξυλα μου πολλες φορες και του ειπα επι λεξη ας το ρε Δημητρη του χρονου τα παιρνω κατευθειαν απο εκει και τελειωσαμε τα 70 ευρω που επαιρνα εγω απο'κει αυτος τα επαιρνε 65 ακοπα ναι αλλα τοτε τα πωλουσε σε μενα 105,μετα πηγαινε ταλιρο και μηνας αυξηση και ξανα μανα να μου δειχνει τα τιμολογια αγορας καταλαβες!
Αστο καλυτερα ρε μαστορα και σταματα να με μπριζωνεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28007 από χρηστος8

ACIDBLACK έγραψε: to ξυλο εχει προσφορα και ζητηση ...θα ανοιξει η αγορα και θα αγοραζουμε ξυλα του χειμωνα απο απο απριλη και μετα οπως κανουν σε ολο τον κοσμο και οχι τελευταια στιγμη ...
δεν ειναι δυνατον να θυμασαι παραμονες 28 οκτωμβριου να ασχοληθεις με την θερμανση του σπιτιου σου .




Aκριβως ετσι ειναι, απλα να συμπληρωσω οτι η ζητηση και προσφορα περιλαμβανει και το πελλετ.
Αγορασα με τον πεθερο μου 13 μπαλετες των 1125 κιλων συνολο 14625 κιλα πελλετ και τα πηραμε απο μισα.

Αρα εχω 7300 κιλα προς 235 ευρω ο τονος συνολο εδωσα 1715 ευρω για πελλετ...φυσικα μεσω προσφορας για τα μελη του φορουμ τον Απριλιο.

Τελος Μαιου παρηγγειλα 9 μπαλετες ξυλα που αεριζονταν ηδη 3 μηνες... μεσε-οξια-γαυρο προς 95 ευρω ο τονος.

Ζυγιστηκαν σε γεφυροπλαστιγκα συνολο 7100 κιλα, αρα 95 Χ 7100 = 675 ευρω για ξυλα.

Υποψην τα ξυλα ζυγιστηκαν με μετρημενη 15% με 20% υγρασια απο τοτε.

Δεν θα χρειαστουν ολα σιγουρα, παντως η επενδυση σε καυσιμο ειναι πολυ σοβαρη και πρωτα ο Θεος γεροι να μαστε θα την κανω και του χρονου νωρις.

Να πω οτι δεν περιμενα γενικα τις αυξησεις στις τιμες...ψεμματα θα πω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28008 από mastoras
Δεν σε είπα αγαπητέ μου εξωγήινο. :dry: Χαρειλιώτη σε είπα......και κατ επέκταση Αρειανό. :)

Στους λογαριασμούς σου.....πηδάς στην κυριολεξία τα νούμερα, και εσύ είσαι αυτός που μπριζώνει και ξεσηκώνει τον κόσμο. ;)

Δεν μου λες ? Με οικοδομικό καροτσάκι, και περπατώντας θα τα φέρεις τα ξύλα από την Βουλγαρία όρε φίλε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28009 από mastoras
off topic.. :)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28035 από valsam

mastoras έγραψε: Δεν σε είπα αγαπητέ μου εξωγήινο. :dry: Χαρειλιώτη σε είπα......και κατ επέκταση Αρειανό. :)

Στους λογαριασμούς σου.....πηδάς στην κυριολεξία τα νούμερα, και εσύ είσαι αυτός που μπριζώνει και ξεσηκώνει τον κόσμο. ;)

Δεν μου λες ? Με οικοδομικό καροτσάκι, και περπατώντας θα τα φέρεις τα ξύλα από την Βουλγαρία όρε φίλε.

Πρωτα δεν ειμαι απο χαριλαου και δεν ξερω πως το συμπερανες αυτο,δευτερον ναι ειμαι ΑΡΗΣ, ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩς ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕς ΑΛΛΑ ΕΠΕΣΕΣ μεσα!
Τριτο και τελευταιο στα νουμερα δεν πηδαω τιποτα αλλα οταν στριμωχνεσαι εσυ μας την κανεις γυριστη και μου την λες,σε πηραμε χαμπαρι απο την αλλη κοντρα που ειχαμε περι αμοιβων,για νουμερα και αγορες μην την ψαχνεις αλλα δεν πεφτω εξω και οταν ποτε πιαστω κοροιδο σε αγορα κοιταω να μην την ξαναπατησω ,αν εβλεπες ποσα τηλ. μου κανουν την ημερα γνωστοι για το πως, που, ποσσο μπορω να βρω απο καρφιτσα μεχρι τρακτερ θα παθαινες πλακα!
Και μην μου κανεις γυριστη παλι και μου πεις τιποτα να φερω κανα φορτηγο ξυλα για κανα χωριο sos γιατι δεν μασαω πλεον ενταξει!
Οι Αμερικανοι εχουν ενα ρητο το put your money where your mouth is και σημαινει εν ολιγης οχι μονο λογια αλλα χωσε χρημα να σου δειξω!
Αν σου φερω σε ενα μηνα απο τωρα γιατι δεν ειχει φορτηγα αυτην την στιγμη πελλετ εξωτερικου που πωλειτε οπως ειπα εδω απο 215 ο πιο φθηνος εως και 250+φπα ολα μεσα με μεταφορα μπροστα στο σπιτι σου (24,5 τονους φορτηγο)με 210-215 μαξιμουμ δηλ ο τονος μαζι με το φπα τι θα χασεις?
Εγω χανω τα 5150-5300 σου δινω τζαμπα ολο το πελλετ αλλα αν τα φερω και ειναι τοσο το ποσσο αγορας εσυ θα αγορασεις απο μενα με 300 ευρω τον τονο δηλ. θα μου σκασεις 7350, παει?
Εσυ δεν εχεις να χασεις σχεδον τιποτα στην χειροτερη αγοραζεις 24,5 τονους με την τρεχουσα ανωτερη τιμη,εγω ομως θα χασω 5000+ ευρω!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ