Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27982 από samis
Φιλε kosmidis μπορεί να μην έχω καλή πληροφόρηση αλλά 2 πράγματα θα ήθελα να μου πεις απόδωση ποιο έχει μεγαλύτερη αρα και οικονομία και αν το pellet σε περιορίζει σε ποιότητα ξύλου . Ξέρουμε όλοι οτι στο ξύλο περιοριζεσαι για καλή καύση σε συγκεκριμένα είδη . Ερώτηση κάνω . Ep;ishw poia ta ;ejoda toy πελλετ να μεταφερθει και ποια του ξύλου οταν ξέρουμε οτι η εγχωρια παραγωγή ειναι περιορισμένη και στην Βουλγαρια ειδη μπαινει φραγμός και απομακρυνόμαστε σε χλμ αρα μεγαλύτερα έξοδα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27983 από nivosgr
Προς επαγγελματίες της θέρμανσης

Όλα καλά και όλα ωραία για τη βιομάζα και την οικολογία, όμως αυτό που βλέπω καθημερινά είναι να μην μιλάει κανείς για την άνοδο των τιμών κυρίως των καυσοξυλων μα και του πέλλετ.

Αν βρίζαμε τους Υπουργούς που δεν νομιμοποιούσαν τη βιομάζα, τώρα που νομιμοποιήθηκε τι κάνουμε για να προστατευσουμε τους πολίτες;

Για να ακούσω γιατί από θεωρίες που όμως δεν αγγίζουν την τσέπη μας πήξαμε...

Θα τους καταγγείλουμε τους νεομαυραγορίτες ή θα τους ανεχτούμε επειδή είναι από το σινάφι μας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27984 από mastoras
Ο φίλος samis στο παραπάνω πόστ, γνωρίζει αρκετά πράγματα και ξέρει τι λέει. Τα ίδια ακριβώς μου αναφέρουν συνεχώς και οι μαντράδες που τριγυρνώ καιρό ανάμεσα τους.

Εδώ πήγαινε και η πιο επάνω ερώτηση μου "σε ποιόν να χρεώσουμε την αισχροκέρδια" ;)

Θοδωρή πιστεύω ότι και η τιμή στο πελλετ θα ξεφύγει, αλλά εκεί τα πράγματα μπορούν να ελεγχθούν από τους καταναλωτές.

Οσοι έχουν ακόμα λεφτά θα αγοράζουν καλό καθαρό εισαγόμενο πελλετ, όσο λιγοστεύει το χρήμα θα αναγκαστούν να καίνε όλο και χαμηλότερης ποιότητας πέλλετ.

Οσοι δεν έχουν καθόλου χρήματα, θα αναγκαστούν να βρούνε τρόπο να φτιάχνουν μόνοι τους.......και το πελλετ δεν φτιάχνεται σώνει και καλά μόνο από ξύλο.

Και τα σκατά ακόμα, αφού τα πρεσάρεις μπορείς να τα κάψεις στον καυστήρα.

Χόρτα, άχυρα, γαιδουράγκανθα, κλαδέματα, φύλλα, και χίλια άλλα πράγματα, μπορούν να γίνουν πέλλετ κάνοντας διακοπές το καλοκαίρι στο χωριό μας φτιάχνοντας το καύσιμο του χειμώνα για να ζεσταθεί η φαμίλια.

Την παροιμία του τζιτζικιού και του μέρμηγκα όλοι την ξέρετε.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27986 από ACIDBLACK
to ξυλο εχει προσφορα και ζητηση ...θα ανοιξει η αγορα και θα αγοραζουμε ξυλα του χειμωνα απο απο απριλη και μετα οπως κανουν σε ολο τον κοσμο και οχι τελευταια στιγμη ...
δεν ειναι δυνατον να θυμασαι παραμονες 28 οκτωμβριου να ασχοληθεις με την θερμανση του σπιτιου σου .

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27989 από mastoras

nivosgr έγραψε: Προς επαγγελματίες της θέρμανσης

Όλα καλά και όλα ωραία για τη βιομάζα και την οικολογία, όμως αυτό που βλέπω καθημερινά είναι να μην μιλάει κανείς για την άνοδο των τιμών κυρίως των καυσοξυλων μα και του πέλλετ.

Αν βρίζαμε τους Υπουργούς που δεν νομιμοποιούσαν τη βιομάζα, τώρα που νομιμοποιήθηκε τι κάνουμε για να προστατευσουμε τους πολίτες;

Για να ακούσω γιατί από θεωρίες που όμως δεν αγγίζουν την τσέπη μας πήξαμε...

Θα τους καταγγείλουμε τους νεομαυραγορίτες ή θα τους ανεχτούμε επειδή είναι από το σινάφι μας;


Φίλος....το παρακάτω κείμενο του samis δεν σε καλύπτει ?

1. Μεταφορά από Βουλγαρία ειναι πλέον ακριβή από 700 το φορτηγο ειναι πλεον 1200
2.Η ζητηση ειναι τεραστια πλεον και ανεβασαν 15% την τιμή στην Βουλγαρία
3.Η παράνομη υλοτόμιση αποτελεί παρελθόν στην Βουλγαρία πλεον μαρκάρουν τους κορμούς
4.Ασφαλίζεται η μεταφορά τους ενω παλια οχι απο Βουλγαρία
5. Τεράστια ζήτηση απο Ελλάδα πάνω από 40% αυξηση
6.Την αγορά την ελέγχουν και τρεις δικές μας μεγάλες επιχειρήσεις εκει και καθορίζουν τιμές


Η θα έχουμε τα περσινά χουγια, κράζοντας τους πάντες και τα πάντα, έχοντας άγνοια της συγκεκριμένης αγοράς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27991 από valsam
Το πρωι περασα απο μαντρα της περιοχης μου που πουλαει εδω και καιρο ξυλα με το κυβικο,λοιπον το ξερο ξηραντηριου (8-12% υργασια)το δινει το 1Χ1χ1,8 δηλ. τα 1,8 κυβικα 165 ευρω σε βαρος ειναι 900 με 1000 κιλα μαξ μου λεει και οταν το αγορασω θα το βαλουμε στην πλαστιγκα για να το δω κιολας,εχεο και αυτα που δεν ειναι ξηραντηριου στα 140 ευρω (1000 με 1100 κιλα)αλλα επειδη τα εχει απο τον Μαιο μου λεει ειναι κατω απο 20%(αν θελω ας βαλω υδρομετρητη μου ειπε να τα μετρησω.
Ακριβα μου φανηκαν γιατι αυτα που πηρα τον Μαιο εγω με 110ευρω τον τονο τωρα εχουν κατω απο 10% υγρασια και ας υποθεσω οτι τοτε ειχαν 30-40% δηλ εχασαν σε βαρος 25% αντε 30% δηλ. για να φθασουν τον μονοψηφιο αριθμο υγρασιας που εχουν σημερα ο τονος μου βγηκε 140 ευρω τα θεοξερα ξηλα και αυτος μου ζηταει 165 για τα 900 κιλα αρα 185 ευρω τον αντιστιχω θεοξερο τονο!
Εστω και με αυτες τις τιμες ακομη συμφερει το ξυλο σε συγκριση με το πελλετ(σε τιμη οχι σε χαμαλικη)γιατι το θεοξερο ξυλο με 10-15% υγρασια εχει θερμ.δυν. 4,2 ενω το αντιστιχο σουπερ πελλετ με θερμ. δυν. 4,9(το RZ PELLET ας πουμε που βγαινει πρωτο στα τεστ)κοστιζει 320 ευρω ο τονος,δηλ. για 16% υψηλοτερη αποδοση του πελλετ το πληρωνουμε χρυσαφι με 100+ ευρω τον τονο διαφορα,16% Χ 185=29,6+ 185=214 ΕΥΡΩ για να παρουμε την ιδια θερμικη δυναμη,αν ειχε τιμη 210-230 ευρω το αριστο πελλετ τοτε ναι με τα χιλια θα συμφερε για την ξεκουραση που προσφερει σε σχεση με το ξυλο(βρηκα με αυτην την τιμη πελλετ που πωλειτε στην κλιμακα τον 300 ευρω Ελλαδα και του χρονου ισος το γυρισω και΄γω με παραπανω λεφτα ουτε με σφαιρες)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ