Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

ΘΕΜΑ: Αποθήκευση καυσόξυλων

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66009

• kosmidis80
  • Το Άβαταρ του/της kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες498
    • Κάρμα: 33
Σχεδον ετοιμο και το δικο μου αποθηκακι για καποια απο τα καυσοξυλα της χρονιας.

IMG-20121231-00475.jpg

IMG-20121231-00476.jpg

IMG-20121231-00478.jpg

Μενει να τελειωσει το πετσωμα και να τελειωσει η σκεπη του.

Οσο το κατασκευαζα μου ηρθε στο μυαλο να τολμησω το επομενο προτζεκτ.... Καυστηρα πελλετ για τον ξυλολεβητα, ετσι ωστε του χρονου να εχω το αποθηκακι αδειο για αλλα πραγματα βλ. εργαλεια, ποδηλατα κτλ κτλ ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66011

• valsam
  • Το Άβαταρ του/της valsam
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες95
    • Κάρμα: -2
Θοδωρη οταν λες να τολμησεις το επομενο προτζεκτ καυστηρα πελλετ για τον ξυλολεβητα τι ακριβος ενοεις ,να φτιαξεις εσυ εναν?
Τελευταία διόρθωση: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν από valsam.

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66013

• mastoras
  • Το Άβαταρ του/της mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες568
    • Κάρμα: 23
Βασιλιάς στα ανάκτορα ο μπαγάσας ο Κοσμίδης είναι. :woohoo:

Φτού φτού μην σε ματιάξω καλέ μου φίλε !!!! ;)

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66016

• kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
valsam έγραψε:
Θοδωρη οταν λες να τολμησεις το επομενο προτζεκτ καυστηρα πελλετ για τον ξυλολεβητα τι ακριβος ενοεις ,να φτιαξεις εσυ εναν?

Ναι ανοιξα νεο θεμα.. ;)

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66018

• kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
mastoras έγραψε:
Βασιλιάς στα ανάκτορα ο μπαγάσας ο Κοσμίδης είναι. :woohoo:

Φτού φτού μην σε ματιάξω καλέ μου φίλε !!!! ;)

Να σαι καλα Δημητρη! εχω αδεια αυτες τις μερες και ειπα να περασω δημιουργικα τον χρονο μου!
The following user(s) said Thank You: mastoras

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66021

• petrosp13
  • Το Άβαταρ του/της petrosp13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες31
    • Κάρμα: 2
Θα πρότεινα να ανοίξεις κάποια κενά στο πλάι και πίσω για να αερίζονται τα ξύλα
Και πιο γρήγορα θα στεγνώσουν και λιγότερη μούχλα και υγρασία θα μαζεύουν

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66026

• kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
petrosp13 έγραψε:
Θα πρότεινα να ανοίξεις κάποια κενά στο πλάι και πίσω για να αερίζονται τα ξύλα
Και πιο γρήγορα θα στεγνώσουν και λιγότερη μούχλα και υγρασία θα μαζεύουν

Σωστη παρατηρηση! Εχει προβλεφθει! ;)

Βασικα αν δεις τα ραμποτε σανιδια ειναι βιδωμενα ανα δυο, ετσι με ενα σφυρακι απο την μια ακρη μπορεις να χτυπισεις και να βγαλεις το σανιδι που δεν ειναι βιδωμενο και να κανεις το κενο για το καλοκαιρι που χρειαζεσαι! ;) Απλα τωρα το βλεπεις τελειως κλειστο, καθως επρεπε να το βαψω και να το περασω βερνικι.

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66028

• lefteris
  • Το Άβαταρ του/της lefteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Πυρόλυσης ΑstraG50MES+2000buffertanks+la​ddomat
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες144
    • Κάρμα: 6
Φίλε κοσμίδη ωραίο στέγαστρο, απλώς βάλε υποστήριξη στα πλαϊνά εσωτερικά για να μην ανοίξει από την πίεση των ξύλων (τάβλες απλές κάθετα (οπως είναι η σκάλα ή κάτι άλλο), κρίμα να πετσικάρει από την πίεση το υποστεγάκι. :dry: :dry: :dry:

Εγώ έχω την πολυτέλεια να είναι στο ίδιο επίπεδο ο λέβητας - λεβητοστάσιο με τον εξωτερικό χώρο, οπότε αρκούμαι στο να έχω τα ξύλα σε παλέτες (επαναχρησιμοποιούνται για την επόμενη χρονια) και τραβάω όταν τελειώσει κάποια κοντά στον λέβητα γεμάτη με παλετοφόρο χειρός, με αποτέλεσμα να γλυτώνω το ντάνιασμα ή και το κουβάλημα όταν έχει άσχημες καιρικές συνθήκες ή είναι νύχτα. :P :P :P
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66054

• kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
lefteris έγραψε:
Φίλε κοσμίδη ωραίο στέγαστρο, απλώς βάλε υποστήριξη στα πλαϊνά εσωτερικά για να μην ανοίξει από την πίεση των ξύλων (τάβλες απλές κάθετα (οπως είναι η σκάλα ή κάτι άλλο), κρίμα να πετσικάρει από την πίεση το υποστεγάκι. :dry: :dry: :dry:

Εγώ έχω την πολυτέλεια να είναι στο ίδιο επίπεδο ο λέβητας - λεβητοστάσιο με τον εξωτερικό χώρο, οπότε αρκούμαι στο να έχω τα ξύλα σε παλέτες (επαναχρησιμοποιούνται για την επόμενη χρονια) και τραβάω όταν τελειώσει κάποια κοντά στον λέβητα γεμάτη με παλετοφόρο χειρός, με αποτέλεσμα να γλυτώνω το ντάνιασμα ή και το κουβάλημα όταν έχει άσχημες καιρικές συνθήκες ή είναι νύχτα. :P :P :P

Και περιμενα καποιον να το πει, μπραβο φιλε που το παρατηρησες! Εχει προβλεφθει,απλα δεν ειχα αλλους κοιλοδοκους, με το που ανοιξει η εταιρια θα παρω 8 κομματια και θα τα βαλω, ετσι ανα 50 ποντους θα υπαρχει καθετο κομματι που θα συγκρατει.

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66074

• petrosp13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αρχές της άνοιξης θα προσπαθήσω να φτάξω ένα τέτοιο (έχει αναφερθεί στο τόπικ)
Το θέμα μου είναι αν θα μπορέσω να βρω εύκολα και κυρίως φθηνά τα ξύλα που χρειάζονται για τους πασσάλους, ή θα πρέπει να κάνω πατέντες με ξύλα από παλέτες και άλλα που έχω μαζέψει

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66155

• kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Πετρο και εγω προχτες πηγα στο leroy για να δω για υλικο για την σκεπη του και περασα φυσικα απο το τμημα ξυλειας. Μου φανηκαν πολυ ακριβες οι τιμες των δοκαριων η αληθεια ειναι!

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66179

• petrosp13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αυτό λέω κι εγώ έχοντας δει τις τιμές
Δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 100 ευρώ για μια τόσο απλή κατασκευή

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66192

• tas
  • Το Άβαταρ του/της tas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Kratki zuzia
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες184
    • Κάρμα: 7
Ωραία δουλειά, μερακλίδικη...
Πρόσεξε μόνο μη βάλουν κάνα έκτακτο χαράτσι για αποθηκευτικούς χώρους καυσόξυλων ;)
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66234

• lefteris
  • Το Άβαταρ του/της lefteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Πυρόλυσης ΑstraG50MES+2000buffertanks+la​ddomat
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες144
    • Κάρμα: 6
kosmidis80 έγραψε:
lefteris έγραψε:

Και περιμενα καποιον να το πει, μπραβο φιλε που το παρατηρησες! Εχει προβλεφθει,απλα δεν ειχα αλλους κοιλοδοκους, με το που ανοιξει η εταιρια θα παρω 8 κομματια και θα τα βαλω, ετσι ανα 50 ποντους θα υπαρχει καθετο κομματι που θα συγκρατει.

Καλημέρα και χρόνια πολλά, πάντα με υγεία. :)

Μια επιπρόσθετη συμβουλή :

α. Κατάργηση της τραβέρσας-στραντζαριστό στο μπροστινό κάτω μέρος (ευκολότερο καθάρισμα - σκούπισμα αλλά και αποφυγή πτώσης (με τα χρόνια είμαστε πιο επιρεπείς στις πτώσεις)) - εκεί που είναι δεν τραβάει φορτίο - το τραβάνε τα στριφόνια στο έδαφος.

β. Κόψιμο στη μέση του στραντζαριστού και τοποθέτηση των 2 κομματιών εξωτερικά λοξά - διαγώνια για να εξισορροπεί καλύτερα το φορτίο αν το γεμίσεις - προκειμένου να αποφύγεις τυχόν άνοιγμα του.

Άντε και καλό 2013 ;) ;) ;)

(θα είχα τύψεις αν δεν το έλεγα - πώς να πάει καλά η χρονιά αν γράφουμε μόνο για να γράφουμε ή χωρίς να εννοούμε να βοηθήσουμε. Γιαυτό είναι και αυτό το νήμα... :)

Ά... και για όσους έχουν ξύλα σε παλλέτες μεμβράνη διαφανής για τύλιγμα ...σωτήρια και ούτε στέγαστρα και μουσαμάδες. Δοκιμασμένο 1 ρολό (7 ευρώ) για κάθε 6 παλλέτες. B) B) B)
The following user(s) said Thank You: kosmidis80

Αποθήκευση καυσόξυλων 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #66254

• kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
lefteris έγραψε:
kosmidis80 έγραψε:
lefteris έγραψε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά, πάντα με υγεία. :)

Μια επιπρόσθετη συμβουλή :

α. Κατάργηση της τραβέρσας-στραντζαριστό στο μπροστινό κάτω μέρος (ευκολότερο καθάρισμα - σκούπισμα αλλά και αποφυγή πτώσης (με τα χρόνια είμαστε πιο επιρεπείς στις πτώσεις)) - εκεί που είναι δεν τραβάει φορτίο - το τραβάνε τα στριφόνια στο έδαφος.

β. Κόψιμο στη μέση του στραντζαριστού και τοποθέτηση των 2 κομματιών εξωτερικά λοξά - διαγώνια για να εξισορροπεί καλύτερα το φορτίο αν το γεμίσεις - προκειμένου να αποφύγεις τυχόν άνοιγμα του.

Άντε και καλό 2013 ;) ;) ;)

(θα είχα τύψεις αν δεν το έλεγα - πώς να πάει καλά η χρονιά αν γράφουμε μόνο για να γράφουμε ή χωρίς να εννοούμε να βοηθήσουμε. Γιαυτό είναι και αυτό το νήμα... :)

Ά... και για όσους έχουν ξύλα σε παλλέτες μεμβράνη διαφανής για τύλιγμα ...σωτήρια και ούτε στέγαστρα και μουσαμάδες. Δοκιμασμένο 1 ρολό (7 ευρώ) για κάθε 6 παλλέτες. B) B) B)

Καλημερα και χρονια πολλα!

Λεφτερη σ ευχαριστω. Τον κατω κοιλοδοκο θα τον αφησω γιατι υπολογισα οτι θα μπουν πλαστικες μπαλετες για να μην βρεχονται τα κατω ξυλα (εχει κλιση εκει η αυλη και κατεβαζει νερα - οχι πολλα - αλλα κατεβαζει) οποτε δεν θα ενοχλει για να σκονταψω.

Για να το τελειωσω βασικα θελω μερικα σιδερα ακομα για τα καθετα πλαινα και να τελειωσω την σκεπη.

ΑΝ τελικα κανω τον πελλετ, τοτε στο αποθηκακι θα αλλαξει θεση και θα μπει και προσοψη με πορτα, καθως και ηλεκτρικες παροχες (λαμπες, μπριζες), παγκος εργασιας και θεσεις για τα εργαλεια μου
Τελευταία διόρθωση: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν από kosmidis80.
The following user(s) said Thank You: lefteris
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.262 δευτερόλεπτα