Φόρος στα ξύλα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66789 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Φόρος στα ξύλα;

dimlyk έγραψε: ευτυχως που ολοι κοβουν παντου αποδειξεις :)


Για σταθειτε ρε παιδια γιατι θα ξεχασουμε κι αυτα τα λιγα που ξερουμε.
Παραγγελνω 1000 lt πετρελαιο κ ειμαι δικαιουχος του επιδοματος.
Ο πετρελαιας κατοπιν δηλωνει με αριθμο τιμολογιου/αποδειξης τα 1000lt που μου εβαλε.
Πως σκατα θα γινει να μη κοψει αποδειξη?
Χωρια το οτι οπως ξαναειπα ελεγχεται στο τι αγοραζει κ τι παραδιδει στο πετρελαιο θερμανσης.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66798 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Φόρος στα ξύλα;
Θα περιμένω να ρωτήσω αυτούς που έκαναν αίτηση χωρίς να βάλουν πετρέλαιο αν τελικά τους πληρώσαν το επίδομα θέρμανσης..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66801 από Αλέκος Φωτάκης
Απαντήθηκε από Αλέκος Φωτάκης στο θέμα Φόρος στα ξύλα;

vag1234 έγραψε: Θα περιμένω να ρωτήσω αυτούς που έκαναν αίτηση χωρίς να βάλουν πετρέλαιο αν τελικά τους πληρώσαν το επίδομα θέρμανσης..

Εγώ έκανα εχθές αίτηση για επίδομα θέρμανσης,αλλά χωρίς να βάλω πετρέλαιο, ο πρατηριούχος μου είπε πώς όταν βάλω θα κόψει τιμολόγιο, και μετά πρέπει να περιμένω να πιστωθεί το ποσό στον λογαριασμό μου.Αυτός καθημερινά μέσω του Ήφαιστος καταθέτει τα τιμολόγια πώλησης, όταν παραλαμβάνει καύσιμα τα δηλώνει την ίδια ημέρα στο σύστημα, δεν μπορεί να παραλαμβάνει π.χ 1000 λίτρα, και να πουλάει 1500. Τώρα θα μου πείτε εδώ όλα γίνονται, αλλά σημασία έχει να πάρουμε το επίδομα, άσχετα αν η ποσότητα πού δικαιολογούν δεν φτάνει με τίποτε, αλλά κοντά στο τίποτε, καλό είναι και το καθόλου. :P

Επήγα κ'έβαλα 3G στο κινητό απάνω
όντα δ'αν είμαι στα βουνά το ίντερνετ να πιάνω.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Αλέκος Φωτάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66981 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Φόρος στα ξύλα;
Μετά από το παρακάτω δημοσίευμα, καταλαβαίνετε ότι θα πρέπει να παρθούν τα... περίφημα ισοδύναμα μέτρα, γιατί οι φωστήρες πίστευαν με το πετρέλαιο στο 1,50, θα έχουν και αντίστοιχη αύξηση εσόδων. Θα είναι φόρος στα ξύλα; Φόρος στον αέρα που αναπνέουμε; Κάτι θα σκαρφιστούν.
Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως ο καθένας μας πλέον θα πρέπει να έχει 2-3 εναλλακτικές (πετρέλαιο, πέλετ, καυσόξυλα, aircondition κλπ.) και να επιλέγει τι τον συμφέρει ανά περίοδο. Γιατί σήμερα το πετρέλαιο μπορεί να είναι απλησίαστο, όμως δεν ξέρεις κατά πόσο μπορεί να συμφέρει σε 2-3 χρόνια. Δύσκολο, αλλά όχι απίθανο...
Υ.Γ.: Δε στέκομαι σε κομμάτι των δηλώσεων του προέδρου των βενζινοπωλών. Ο άνθρωπος τη δουλειά του κοιτάει...



"Δραματική πτώση καταγράφεται στις πωλήσεις του πετρελαίου θέρμανσης εξαιτίας της εξίσωσης του ειδικού φόρου κατανάλωσης με το πετρέλαιο κίνησης. Και ο κόσμος ξεπαγιάζει και το δημόσιο ταμείο είναι μείον.
Ηδη καταγράφεται μαύρη τρύπα στα κρατικά ταμεία που υπολογίζεται σε 400 εκατομμύρια ευρώ από την Ένωση Βενζινοπωλών Ελλάδας.
Το θέμα έχει προκαλέσει συναγερμό στο οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης καθώς βλέπει πως δεν υπάρχει περιπτωση να πιάσει το στόχο των εσόδων που είχε προϋπολογίσει απο τις πωλήσεις του πετρελαίου.
Η κατάσταση στην αγορά είναι δραματική και τα στοιχεία δείχνουν 75% με 80% πτώση στην κατανάλωση το τρίμηνο Οκτώβριος- Νοέμβριος- Δεκέμβριος 2012 σε σχέση με αντίστοιχο τρίμηνο του 2011 κατά το οποίο ούτως η άλλως υπήρχε μειωμένη κατανάλωση λόγω της οικονομικής κρίσης.
Οπως δήλωσε στο Newsit o Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Βενζινοπωλών Ελλάδας, Μιχάλης Κιούσης "εμείς τα λέγαμε από τον Αυγουστο του 2011 και μας έλεγαν γραφικούς. Δυστυχώς οι προβλέψεις μας επαληθεύονται με τον πιο τραγικό τρόπο. Και ο κόσμος ξεπαγιάζει και εμείς δεν έχουμε δουλειά και τα κρατικά ταμεία είναι άδεια και το περιβάλλον ρυπαίνεται καθώς οι καταναλωτές καίνε τζάκια και ξυλόσομπες όπως πριν 40 χρόνια.
Προτείνουμε άμεσα, χτες, να μειωθεί ο ειδικός φόρος καταναλώσης στο πετρέλαιο θέρμανσης στα επίπεδα του 2010 και άρα ο καταναλωτής να αγοράζει με τιμή 0,88 με 0,90 ευρώ το λίτρο.
Δεν είναι δυνατόν να μην μπορούν να πατάξουν το λαθρεμπόριο καυσίμων και να την πληρώνει ο κόσμος. Η κατάσταση είναι τραγική" είπε τέλος ο κύριος Κιούσης."

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66989 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Φόρος στα ξύλα;
ευτυχως που ολοι σκεφτονται τον απλο πολιτη-κταναλωτη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67019 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Φόρος στα ξύλα;

tas έγραψε: Μπορεί να μας πει κάποιος που έβαλε πετρέλαιο τέλη Οκτώβρη ή Νοέμβριο και δικαιούται το επίδομα, αν το έχει πάρει ή ακόμη περιμένει;


μεχρι 15 νοεμβρη οσοι εβαλαν τα πηραν.ηταν λιγοι ομως.αλλος εβαλε τελος νοεμβρη κ ακομα τπτ.μ αρεσει που λενε σε 15 μερες θα επιστρεφεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ