Φόρος στα ξύλα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66581 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Φόρος στα ξύλα;
μακαρι φιλε να επωφεληθεις και οτι προλαβεις για οσο προλαβεις. εγω ειμαι ακομα στο πετρελαιο και φοβαμαι να κανω κινηση. σκεφτομαι αυτα γιατι αυτοι ειναι γενοκτονοι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66585 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Φόρος στα ξύλα;
Φιλε μου με ολο το θαρρος και ΠΑΝΤΑ με την προυποθεση οτι ο καθεας κανει κουμαντο στην τσεπη του κι οτι λεμε οι αλλοι κολοκυθόπιτα.

Κατσε κατω και βαλε χαρτι και μολυβι
αν σε συφαιρει σε ευλογο χρονικό διαστημα προχωρα τωρα.
αν βλεπεις οτι ΔΕ σε συφαιρει σε αυτο που ΕΣΥ θεωρεις ευλογο χρονικο διαστημα, παρατα το και μη παιδευεσαι...

εγω δεν ειχα για πελετολεβητα και τα συμπαραμαρτουντα
δεν τα ειχα - ετσι απλά

διεθεσα αυτα που ειχα και πηρα οχι το καλυτερο, αλλα το φτνωτερο καλο που εφτανε η τσεπη μου.
Μαζι με τους 2 τοννους πελλετ που αγορασα ισοσκελιζω σχεδον τα εξοδα που θα εδινα για πετρελαιο




Αυτη τη σιγμη λοιπον η οικογενεια μου δεν κρυωνει οπως θα κρυωνε αν ειχα μεινει με το πετρελαιο.
και φαντασου οτι ειμαστε και πιο ζεστα κι απο περσι γιατι... οκ οπως και να το κανουμε τις αναβουμε ΠΟΛΥ πιο πολυ απο οτι περσι την κεντρικη θερμανση

του χρονου????
ποιος ζει ποιος πεθαινει...
αλλα εχοντας αποσβεσει τα κοστη αγοράς των σομπων ΦΕΤΟΣ και να ακριβηνει το πελλετ ΠΑΛΙ θα με συμφαιρει ΜΑΚΡΑΝ σε σχεση με το πετρελαιο...
γιατι για να ξανα ερθει το πετρελαιο στο 0.9 Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι με τις τρεχουσες και αμεσα προβλεπτες συνθηκες....

Ακριβως τα ιδια με το γκαζι, ουτε το ακριβωτερο εβαλα, το αποσβεσα στις διαφορες πριν εξισωσης και τωρα και παλι εχω ενα 0,6 με 0,7 κερδος ανα λιτρο...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66590 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Φόρος στα ξύλα;
Πάντως η εξίσωση του φόρου στο πετρέλαιο θερμανσησ δεν έγινε για τα φορολογικά έσοδα η για το λαθρεμπόριο ..

Αλλο αν αυτό είπαν στον κόσμο ...

Οι παλαιοί θα θυμούνται ότι και παλιότερα δεν υπήρχε πετρέλαιο θέρμανσης και δεν πολύσυμφερε ούτε τότε το πετρέλαιο στην θέρμανση...

Προσωπικά το βλέπω δύσκολο να αλλάξει κάτι και το επίδομα θέρμανσης είναι πρόσκαιρο βοήθημα , δεν θα υπάρχει επ' αόριστον ...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66596 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Φόρος στα ξύλα;
ο καθενας κρινει με τα δεδομενα του - αν καποιος δικαιουτε επιδωμα μπορει και να τον συφαιρει... δε ξερω

γι αυτο λεω -
χαρτι και μολυβι
ευλογο χρονικο δαστημα
αποφαση τωρα.

δε πιστευω οτι θα την πατησουν αλλη φορα. την πατησαν ηδη με το υγραεριο ( που πεθαναν μια αγορά που απεδιδε εστω ΦΠΑ) τα τελη ( μολις κατεθεσα πινακιδες ) και το φορο στο πετρελαιο ( καιω πελλετ )

το ΜΟΝΟ λογο που μπορω να σκεφτω "γιατι" εχει να κανει με το εμπορικό ισοζυγιο που θελεουν να το "φερουν" θετικο
Γιατι
εχουν και θα μειωθουν κι αλλο οι εισαγωγες σε πετρελαιο ΚΑΙ λογω των μειωμενων πωλησεων για θερμανση ΚΑΙ λογω την μειωμενης καταναλωσης καυσιμου απο τα αυτοκινητα που δεν κυκλοφωρουν
η μη κυκλοφωρία σημαινει ΚΑΙ λιγότερα ανταλλακτικά λιπαντικά κ.λ.π. ως επι το πλειστον και παλι εισαγωμενα.
Υγραεριο??? Ομοιως ως παραγωγο πετρελαιου "εκλεισαν" ή μαλλον "στομωσαν" την δεικλιδα που υπηρχε να κρατησει καποιος ενα αυτοκινητο "στην κυκλοφωρία" + βεβαια οτι ΟΛΑ τα συστηματα ηταν ΚΑΙ ΠΑΛΙ εισαγωμενα.....

Εδω βεβαια ανοιγεται ενα "πεδιο δοξης λαμπρον" ΑΝ εχουμε εξυπνους πολιτικους - που αμφιβαλλω...
"πριμοδοτεις" τις ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ επιχειρησεις ειτε λεβητων ειτε σομπων ειτε παραγωγης πελλετ και ΕΞΑΓΕΙΣ
χαζοι ειναι οι Βουλγαροι????
γιατι αφου ως ηλιθοι διωξαμε ΟΤΙ βιομηχανια υπηρχε ( Nissan Opel k.l.p. ) η "λεβητο-βιομηχανια" ακομα υπαρχει και μπορει να αναπτυχθει εχοντας ΗΔΗ λογω του πετρελαιου που "καιει" και ΕΤΟΙΜΗ και ΠΡΟΘΥΜΗ αγορα που ΖΗΤΑΕΙ προιον και μαλιστα ζηταει ενα - αξιοπρεπες - ΕΛΛΗΝΙΚΟ...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66600 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Φόρος στα ξύλα;
fokion τι εβαλες εσυ φιλε για ζεστη; αν επιτρεπεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66603 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Φόρος στα ξύλα;
Οτι λεει η υπογραφη μου
2 σομπες πελλετ
μια στο υπογειο που το εχω κουζινα λιβινγ ρουμ 40 τετρ.
+ μια στο χωλ εξω απο τις 3 κρεβατοκαμαρες και κατω απο την σκαλα που παει στη σοφιτα που την εχω ως 4η κρεβατοκαμμαρα...
( ναι 5 ειμαστε ζωη ναχουμε!!)

ο ενδιαμεσος οροφος που δεν τον πολυχρησιμοποιουμε - σαλονι - ζεσταινεται οσο ζεσταινεται απο τον ανερχομενο απο το υπογειο ζεστο αερα + αν κι εφοσον απο το απλό "ετοιματζιδικο" τζακι που ελεγα μια και δεν περισευαν για κασετα να του βαλω ενα "αεροθερμο" αυτα με τους σωλήνες, αλλα ουτε για αυτο εμεινε προϋπολογισμός... οποτε εμεινε ετσι...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ