Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9522 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας
"Ο καπνός σκοτώνει"

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...rt=90&Itemid=53#9041

Έχω κατεδαφίσει το τζάκι στο σπίτι μου, πέρυσι το καλοκαίρι, όταν πείστηκα από πολλά δημοσιεύματα και αναφορές ότι η εισπνοή αιωρουμένων σωματιδίων από την καύση του ξύλου, είναι πολύ βλαβερά για την υγεία.

Βέβαια στην συνέχεια αυτό που πάθαμε με τον λέβητα ξύλου που έβαλα για αντικατάσταση θέρμανσης, ήταν άνευ προηγουμένου περιπέτεια.

Η καθημερινός και μόνιμος πνιγμός της κάπνας, κατά την τροφοδοσία, και τα υπολείμματα της στάχτης που βγαίνουν από τον λέβητα κατά το σκάλισμα της φωτιάς, εκτός από το αντιαισθητικό μέρος "μόνιμη μυρωδιά στα ρούχα, λερωμένα χέρια κτλ" μου έχουν δημιουργήσει και φοβερούς πονοκεφάλους που ποτέ άλλοτε δεν είχα.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει σόμπα η λέβητας ξύλου, που στην τροφοδοσία, στο σκάλισμα, η στον καθαρισμό της στάχτης να μην υπάρχει πρόβλημα κάπνας και αιωρουμένων σωματιδίων.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9533 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας

giorgopap έγραψε: δεν μιλαω για λεβητα αλλα για σομπα μεσα στο σπιτι που συνδεεται με τα καλοριφερ.
εχω ακουσει καποιουs που εχουν μεινει απολυτα ευχαριστημενη και καποιοι που μετανιωσαν την αγορα για το λογο οτι τα σωματα δεν μπορουσαν να ζεσταθουν απλα ισα ισα χλυαρευαν
τελικα τι ισχυει?
οσο για τιs σομπεs pellet ξεφευγουν κοστολογικα

Τι σομπα,τι λεβητας,με 25-30kw που θα θελεις(δεν ξερω να σου πω,λεω ενα νουμερο)τι νομιζεις οτι θα κανεις,θα εχεις μονιμο κουβαλημα ξυλων,καθαρισμα σταχτης,και βρωμια μεσα στο σπιτι,γιατι οπως και να το κανουμε δεν εχει τον ιδιο θαλαμο καυσης και χωρητικοτητας η σομπα με τον λεβητα,και μην εισαι σιγουρος οτι θα ζεσταθεις,γιατι θα θελει συνεχεια τροφοδοσια με ξυλα,και να ειναι ξερα.Για φαντασου καθε φορα που θα ανοιγεις να βαλεις ξυλα τι θα γινεται μεσα στο σπιτι,απο καπνο και μυρωδια.Αν εχεις χωρο βαλε εναν λεβητα εξω.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9554 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας
Είστε σίγουροι ότι η καμινάδα σας είναι αρκούντως ψηλή για να δημιουργεί αρκετό ελκυσμό? Εμένα το τζάκι μου, όχι μόνο δεν καπνίζει, αλλά την πόρτα αν δεν την κρατάω ανοιχτή, την κλείνει μόνο του από την ροή προς τα μέσα που κάνει. Και φυσικά δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς κάπνας στο σπίτι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9561 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Asteris έγραψε: Είστε σίγουροι ότι η καμινάδα σας είναι αρκούντως ψηλή για να δημιουργεί αρκετό ελκυσμό? Εμένα το τζάκι μου, όχι μόνο δεν καπνίζει, αλλά την πόρτα αν δεν την κρατάω ανοιχτή, την κλείνει μόνο του από την ροή προς τα μέσα που κάνει. Και φυσικά δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς κάπνας στο σπίτι...


...και γω σε τζάκι που είχα σε κάποιο σπίτι, δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα. Βέβαια το κουβάλημα, πάντα κουβάλημα.. και δεν ήταν και η κύρια εστία θέρμνανσης.. αλλά στάχτη και σκόνη και μυρωδιά δεν είχε.
Σε άλλο σπίτι, χάλια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9566 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας

Asteris έγραψε: Είστε σίγουροι ότι η καμινάδα σας είναι αρκούντως ψηλή για να δημιουργεί αρκετό ελκυσμό? Εμένα το τζάκι μου, όχι μόνο δεν καπνίζει, αλλά την πόρτα αν δεν την κρατάω ανοιχτή, την κλείνει μόνο του από την ροή προς τα μέσα που κάνει. Και φυσικά δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς κάπνας στο σπίτι...

Ο φιλος μιλαει για σομπα-λεβητα,και οχι για τζακι,μηπως μπερδευτηκατε καπου?????? :(

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Καμμένος απο το πετρέλαιο
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9568 από Καμμένος απο το πετρέλαιο
Απαντήθηκε από Καμμένος απο το πετρέλαιο στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας
Λοιπόν. Ενδεικτικά θα σου πω ότι έχει μπει, εδώ και ενάμισι μήνα περίπου, σε σπίτι 90 τ.μ. στην Αθήνα, με μόνωση του 1975 (!!!), σόμπα πέλλετ hydro (δηλ. συνδεδεμένη με τα καλοριφέρ), θερμικής ισχύος 15 ΚW και το κάνει ΤΟΥΜΠΑΝΟ. Δουλεύει περί τις 12 ώρες την ημέρα σε δύο δόσεις (πρωί και απόγευμα). Εχει κάψει μέχρι τώρα περίπου 300 ευρώ σε πέλλετ. Το χαμαλίκι είναι το κουβάλημα των σακκιών του πέλλετ (15 κιλά το καθένα) και το σχεδόν καθημερινό καθάρισμά της. Αυτό πάλι είναι σχετικό. Για κάποιους είναι απόλαυση. Για κάποιους άλλους "χαμαλίκι".
Στο συμπέρασμα που έχω καταλήξει εγώ είναι ότι οι λύσεις που είναι φθηνές στην ωριαία τους χρήση έχουν υψηλή αγορά (οπότε αργεί η απόσβεση των μηχανημάτων).
Αυτά προς το παρόν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ