Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9351 από giorgopap
θελω την βοηθεια σαs
εχω ενα σπιτι 120τμ και θελω να αγορασω ξυλοσομπα που να συνδεεται στα καλοριφερ
απλα εχω μπερδευτει με τα KW. Τι αναζητησει να κανω σε ΚW?
τα καλοριφερ να ζεσταινονται οπωs με το πετρελαιο η υστερει η αποδοση ?
ποσο περιπου κοστιζει η συνδεσει κατα μεσο ορο ?
προτεινεται μοντελα που αγορασατε και μεινατε ευχαριστημενη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9454 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας
Από προσωπική εμπειρία καλέ φίλε, θέλω να σε αποτρέψω από την χρήση ξυλολέβητα.

Ο χειμώνας ακόμα δεν τελείωσε, και εγώ άρχισα να ξηλώνω τον δικό μου μαντεμένιο λέβητα, για να τον κάνω δώρο στο θερμαικό κόλπο. :dry:

Μεγάλο βάσανο καλέ μου φίλε......μεγάλο βάσανο, επικίνδυνο, και προπάντων πολύ ανθυγιεινό.

Βέβαια εσύ μιλάς για σόμπα, αλλά δεν διαφέρει σχεδόν καθόλου από έναν λέβητα σε υπόγειο.

Ακόμα και δωρεάν ξύλο να έχεις, πάλι δεν στο συνιστώ.......ρώτα και άλλους τα ίδια θα σου πουν.

Πέλλετ....πέλλετ....αγαπητέ μου, το καύσιμο του μέλλοντος :)
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9460 από theo64
Απαντήθηκε από theo64 στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας

mastoras έγραψε: Από προσωπική εμπειρία καλέ φίλε, θέλω να σε αποτρέψω από την χρήση ξυλολέβητα.

Ο χειμώνας ακόμα δεν τελείωσε, και εγώ άρχισα να ξηλώνω τον δικό μου μαντεμένιο λέβητα, για να τον κάνω δώρο στο θερμαικό κόλπο. :dry:

Μεγάλο βάσανο καλέ μου φίλε......μεγάλο βάσανο, επικίνδυνο, και προπάντων πολύ ανθυγιεινό.

Βέβαια εσύ μιλάς για σόμπα, αλλά δεν διαφέρει σχεδόν καθόλου από έναν λέβητα σε υπόγειο.

Ακόμα και δωρεάν ξύλο να έχεις, πάλι δεν στο συνιστώ.......ρώτα και άλλους τα ίδια θα σου πουν.

Πέλλετ....πέλλετ....αγαπητέ μου, το καύσιμο του μέλλοντος :)



Πολύ απόλυτος είσαι. Υπάρχουν και χρήστες ξυλολέβητων που είναι απόλυτα ευχαριστημένοι και με σαφώς μεγαλύτερη οικονομία απο τη χρήση πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9461 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Ναι Θεοδόση, σίγουρα μεγαλύτερη οικονομία, αλλά απ όσο έχω ακούσει από πολλούς φίλους σε επαρχία που έχουν, είναι μεγάλο βάσανο.. μάλλον έχει δίκιο ο μάστορας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9463 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας
Αν κατάλαβα καλά ο φίλος μιλάει για ξυλόσομπα που συνδέεται με τα σώματα .
Λοιπόν από γνωστό που έχει σπίτι γύρο στα 75 τετραγωνικά και έβαλε σόμπα με σύνδεση με τα σώματα έχει μια σόμπα που ζεσταίνει πολύ χορό και χλιαρά σώματα συνεχώς , ο φίλος είναι ικανοποιημένος αλλα το χαμαλίκι χαμαλίκι e!
Για περισσότερες πληροφορίες θα ρωτήσω το μεσημέρι και θα σου πω λεπτομέρειες (kw κ.τ.λ.)
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kappas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giorgopap

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9467 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας
Οσα kw και να χρειαστεις,μην ξεχνας οτι ολη την μουντζουρα,και την βρωμια θα την εχεις μεσα στο σπιτι,καλυτερα θα ηταν μια σομπα με πελλετ,και να την συνδεσεις στα σωματα,αλλα αυτες ειναι ακριβες.Αν θελεις σωνει και καλα ,να βαλεις με ξυλα,βαλε εναν λεβητα εξω απο το σπιτι αν εχεις χωρο,πρεπει ομως να λαβεις υπ¨οψιν και να διαβασεις τι περασαν,και τι περνανε αυτοι που εβαλαν φετος λεβητα με ξυλα,τα προβληματα που ειχαν με τα υγρα ξυλα,και με την ελειψη τωρα τελευταια.Τωρα θα μου πεις,εσεις με τα πελλετ τι κανατε,οσοι πηραν απο πριν υλικο ηταν καλα,οσοι εψαχναν να παρουν μετα την πατησαν. Η συνδεση ειναι αναλογα με τι υλικα θα χρειαστεις,και ποσο θα σου παρει ο μαστορας.Η επιλογη ειναι δικη σου.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ