Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9561 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Asteris έγραψε: Είστε σίγουροι ότι η καμινάδα σας είναι αρκούντως ψηλή για να δημιουργεί αρκετό ελκυσμό? Εμένα το τζάκι μου, όχι μόνο δεν καπνίζει, αλλά την πόρτα αν δεν την κρατάω ανοιχτή, την κλείνει μόνο του από την ροή προς τα μέσα που κάνει. Και φυσικά δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς κάπνας στο σπίτι...


...και γω σε τζάκι που είχα σε κάποιο σπίτι, δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα. Βέβαια το κουβάλημα, πάντα κουβάλημα.. και δεν ήταν και η κύρια εστία θέρμνανσης.. αλλά στάχτη και σκόνη και μυρωδιά δεν είχε.
Σε άλλο σπίτι, χάλια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9566 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας

Asteris έγραψε: Είστε σίγουροι ότι η καμινάδα σας είναι αρκούντως ψηλή για να δημιουργεί αρκετό ελκυσμό? Εμένα το τζάκι μου, όχι μόνο δεν καπνίζει, αλλά την πόρτα αν δεν την κρατάω ανοιχτή, την κλείνει μόνο του από την ροή προς τα μέσα που κάνει. Και φυσικά δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς κάπνας στο σπίτι...

Ο φιλος μιλαει για σομπα-λεβητα,και οχι για τζακι,μηπως μπερδευτηκατε καπου?????? :(

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Καμμένος απο το πετρέλαιο
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9568 από Καμμένος απο το πετρέλαιο
Απαντήθηκε από Καμμένος απο το πετρέλαιο στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας
Λοιπόν. Ενδεικτικά θα σου πω ότι έχει μπει, εδώ και ενάμισι μήνα περίπου, σε σπίτι 90 τ.μ. στην Αθήνα, με μόνωση του 1975 (!!!), σόμπα πέλλετ hydro (δηλ. συνδεδεμένη με τα καλοριφέρ), θερμικής ισχύος 15 ΚW και το κάνει ΤΟΥΜΠΑΝΟ. Δουλεύει περί τις 12 ώρες την ημέρα σε δύο δόσεις (πρωί και απόγευμα). Εχει κάψει μέχρι τώρα περίπου 300 ευρώ σε πέλλετ. Το χαμαλίκι είναι το κουβάλημα των σακκιών του πέλλετ (15 κιλά το καθένα) και το σχεδόν καθημερινό καθάρισμά της. Αυτό πάλι είναι σχετικό. Για κάποιους είναι απόλαυση. Για κάποιους άλλους "χαμαλίκι".
Στο συμπέρασμα που έχω καταλήξει εγώ είναι ότι οι λύσεις που είναι φθηνές στην ωριαία τους χρήση έχουν υψηλή αγορά (οπότε αργεί η απόσβεση των μηχανημάτων).
Αυτά προς το παρόν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9618 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας
Τον κύριο αγανακτισμένο τον βλέπω ? :lol: ......έτσι όπως πέταξε το τσεκούρι στο τέλος :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9621 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας

terisds έγραψε:

Asteris έγραψε: Είστε σίγουροι ότι η καμινάδα σας είναι αρκούντως ψηλή για να δημιουργεί αρκετό ελκυσμό? Εμένα το τζάκι μου, όχι μόνο δεν καπνίζει, αλλά την πόρτα αν δεν την κρατάω ανοιχτή, την κλείνει μόνο του από την ροή προς τα μέσα που κάνει. Και φυσικά δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς κάπνας στο σπίτι...

Ο φιλος μιλαει για σομπα-λεβητα,και οχι για τζακι,μηπως μπερδευτηκατε καπου?????? :(


Και η διαφορά ποιά είναι? Και αυτές 10-14 Pa εφελκυσμό ζητάνε για να δουλέψουν σωστά, άρα ανοίγοντας με τρόπο την πόρτα τους, θα έπρεπε να έχεις γρήγορη εισροή αέρα δωματίου προς την εστία και όχι το ανάποδο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9664 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Πληροφορίες για αγορά ξυλόσομπας

Asteris έγραψε:

terisds έγραψε:

Asteris έγραψε: Είστε σίγουροι ότι η καμινάδα σας είναι αρκούντως ψηλή για να δημιουργεί αρκετό ελκυσμό? Εμένα το τζάκι μου, όχι μόνο δεν καπνίζει, αλλά την πόρτα αν δεν την κρατάω ανοιχτή, την κλείνει μόνο του από την ροή προς τα μέσα που κάνει. Και φυσικά δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς κάπνας στο σπίτι...

Ο φιλος μιλαει για σομπα-λεβητα,και οχι για τζακι,μηπως μπερδευτηκατε καπου?????? :(


Και η διαφορά ποιά είναι? Και αυτές 10-14 Pa εφελκυσμό ζητάνε για να δουλέψουν σωστά, άρα ανοίγοντας με τρόπο την πόρτα τους, θα έπρεπε να έχεις γρήγορη εισροή αέρα δωματίου προς την εστία και όχι το ανάποδο...


Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες asteris, αλλά δεν το νομίζω. Πρέπει να παίζει ρόλο η κατασκευή της εκάστοτε σόμπας.

Ναι οι παλιές γνωστές μασίνες δεν κάπνιζαν, ακόμα και στο αρχικό άναμμα. Αλλά σύμφωνα με αναφορές κα με τις σημερινές σόμπες, όλα τα σπίτια τα έχει φάει η κάπνα.

Στον δικό μου λέβητα πχ η έξοδος των καυσαερίων είναι μπροστά και όχι στο βάθος του λέβητα, οπότε όταν ανοίγω την πόρτα......καπνιζόμεθα :lol: Παρόλο που έχω κάθετη καμινάδα 8 μέτρα. Και φυσικά επεκτείνεται πολύ ψηλότερα της στέγης.

Οι οδηγίες χρήσεως παρόμοιου ανώτερου ποιοτικού λέβητα λένε το εξής :

Για να μην καπνίζει ο λέβητας κατά την τροφοδοσία, πριν ανοίξετε την πόρτα, κλείστε την κάτω θυρίδα εισαγωγής αέρα, ανοίξτε τέρμα το κλαπέ της εξόδου των καυσαερίων, και στην συνέχεια ανοίξτε την πόρτα για να τροφοδοτήσετε. ΤΡΙΧΕΣ :lol:

Για κανένα τζάκι όμως δεν δίνονται τέτοιου είδους οδηγίες. ;)
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ