Τοποθέτηση σόμπας πέλλετ

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179947 από k865
Τοποθέτηση σόμπας πέλλετ δημιουργήθηκε από k865
την καλημέρα μου στο forum, σε λίγες ημέρες θα αγοράσω από τοπικό κατάστημα εδώ στον Ωρωπό μια Werstahl ΖΕΥΣ ZS10 - 10.13kW. 
Θα την τοποθετήσει ο τεχνικός του καταστήματος ο οποίος ήρθε στο σπίτι και μου πρότεινε την παραπάνω λόγο του ότι υπάρχει εσωτερική σκάλα όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.
Τα Τ.Μ του σπιτιού είναι 43 τ.μ ισόγειο και 43τ.μ 1ος όροφος με πόρτες και παράθυρα αλουμινίου.
Δυστυχώς δεν έχω πολλές επιλογές ως προς την τοποθέτηση της στο χώρο ....
Η θέση ''Α'' είναι η πιο σωστή από θέμα απόδοσης αλλά ο καναπές θα είναι πολύ κοντά και το φοβάμαι λίγο, ο τεχνικός μου είπε ότι μπορεί να την στρίψει λίγο προς τα δεξιά και να βάλει πίσω μια γωνία 45μοιρών
Η θέση ''Β'' είναι πιο ασφαλής αλλά η λίγη ζέστη που θα πήγαινε πάνω στην πρώτη περίπτωση , τώρα θα είναι δυσκολότερο.....
επίσης καμινάδα της σόμπας στην θέση ''Β'' θα πρέπει να πρέπει να ξεκινάει με γωνία 90 μοιρών και δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό τεχνικά
(ο τεχνικός  που το είδε μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα).
Κάπου είχα διαβάσει ότι στις σόμπες πέλλετ η καμινάδα πρέπει να ξεκινά με ίσιο κομμάτι και όχι με κάποια γωνία, δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ......
Ποια είναι η δική σας γνώμη;
Ευχαριστώ πολύ και καλό ΣΚ 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179949 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Τοποθέτηση σόμπας πέλλετ
Μη περιμενεις θαυματα απο ζεστο αερα που θα αναιβεναι πανω. Το εχω ζησει οταν ειχα τις αεροθερμες.
Η σεστη που ανεβαινε ισα ισα εσπαγε το κρυο σε μια σοφιτα οχι να ζεσταινει ολοκληρο οροφο.

 

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179950 από k865
Απαντήθηκε από k865 στο θέμα Τοποθέτηση σόμπας πέλλετ
ναι, το ξέρω αυτό, μου το είπε και ο τεχνικός.
Ο χώρος που με ενδιαφέρει είναι το ισόγειο γιατί εκεί είμαστε όλη την ημέρα. Τα 2 πάνω δωμάτια είναι μόνο για ύπνο, που μπορώ να βάλω και τα A/C για λίγο πριν πάμε για ύπνο το βράδυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179951 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Τοποθέτηση σόμπας πέλλετ
Η ΖΕΣΤΗ ΕΧΕΙ ΥΗΝ ΟΔΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΨΗΛΑ ΑΡΑ Ο ΕΥΚΟΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΑΛΑ ΠΑΝΩ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179953 από k865
Απαντήθηκε από k865 στο θέμα Τοποθέτηση σόμπας πέλλετ
το ξέρω ότι υπάρχουν πολλές επιλογές, αλλά θα προτιμήσω τον τοπικό πωλητή/συντηρητή και όχι κάποιον από άλλο μέρος της Ελλάδας που μπορεί να μου στείλει κάποιον γνωστό του για θέματα συντήρησης ή βλάβης. Ο συγκεκριμένος πωλητής αυτές φέρνει και για αυτές λέει ότι εκπαιδευτεί στην Ιταλία 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179958 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Τοποθέτηση σόμπας πέλλετ
ΤΟΤΕ ΠΡΟΧΩΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΣΤΉΡΙΞΗ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΆ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΕΡΒΙΣ.ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ !!ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ😉
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": k865

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ